Grupy

Grupa I - ogłoszenia i aktualności

Bardzo prosimy o systematyczne - bieżące informacje o dziecku:

 • Alergie pokarmowe i inne – prosimy potwierdzać aktualnym zaświadczeniem lekarskim;
 • Sygnalizowanie spóźnień /przyjście po godz. 9:00/ - prosimy o telefon do przedszkola pod numer tel.: 71/798 68 06;
 • Sygnalizowanie dłuższej nieobecności dziecka (zwolnienie ponad tydzień oraz koniecznie w przypadku chorób zakaźnych) – prosimy o telefon do przedszkola pod numer tel.: 71/798 68 06.
Dzień przynoszenia do przedszkola zabawek z domu to Poniedziałek.Dzieci codzienne mogą przynosić książeczki oraz gazetki.

*                        *                         *                           *

WKRÓTCE:

 • 19 czerwca 2019 r. (środa) wycieczka do ZOO. Śniadanie godz. 8.20.

„Aktywni ekologicznie w przedszkolu” – program ekologiczny

 • 10 czerwca 2019 r. (poniedziałek) w ramach Programu Ekologicznego „Aktywni ekologicznie w przedszkolu” odbędzie się w akcja : Sprzątanie ogrodu. Prosimy o zaopatrzenie dzieci w jednorazowe rękawiczki.
 • 13 czerwca 2019 r. (czwartek) obchodzić będziemy Zielony Dzień. W planie będą zielone zabawy i zielone posiłki. Prosimy o ubranie dzieci w zielone koszulki.
 • 24 czerwca 2019 r. (poniedziałek ) odbędzie się w naszym przedszkolu Podsumowanie dotychczasowych działań z programu ekologicznego „Aktywni  ekologicznie w przedszkolu”. W tym dniu każda grupa zaprezentuje piosenkę/scenkę/wiersz o tematyce ekologicznej.  Następnie odbędzie się Pokaz Mody Ekologicznej. Chętnych rodziców i chętne dzieci prosimy o przygotowanie stroju ekologicznego zrobionego z użyciem surowców wtórnych.  Stroje prosimy dostarczać do dn. 21.06 do nauczycielek poszczególnych grup.

*                         *                         *                            *

TO JUŻ BYŁO:

 • 12 czerwca 2019 r. (środa), odbyła się uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego oraz dnia Rodziny. Dzieci zaprezentowały swoim najbliższym inscenizację "W świecie książki", tańce, piosenki oraz grę na instrumentach do muzyki. Uroczystości towarzyszyła radość i wzruszenie. Dziękujemy wszystkim za przybycie i cudowną atmosferę.
 • 3-5 czerwca 2019 r. jak co roku, obchodziliśmy hucznie Dzień Dziecka. Gościliśmy w Magicznym Teatrze Muzycznym na spektaklu "Dziecko, dziecko", byliśmy w kinie sferycznym (w ogrodzie przedszkolnym) na filmie "Wehikuł czasu" oraz odwiedziliśmy Dom drzewa w Wałkowie koło Milicza. Uśmiech i radość nie opuszczała nas na chwilę.
 • 23 maja 2019 r. (czwartek) braliśmy udział w uroczystości pasowania na czytelnika w bibliotece Ikar. Na początku każda grupa zaprezentowała swój program artystyczny - nasza grupa przedstawiła inscenizację pt. "tytuł czytelnika". Po części artystycznej pani bibliotekarka pasowała na czytelnika naszych starszych kolegów i koleżanki. Jak zawsze tej podniosłej chwili towarzyszyły ogromne emocje, radość.
 • 20 maja 2019 r. (poniedziałek) odbyły się w naszym przedszkolu kolejne warsztaty przyrodnicze organizowane przez firmę EDUZA. Zajęcia "Kumasz coś? Zajęcia o płazach" przybliżyły nam świat płazów - żab, traszek, salamander, ropuch. Dużo zabawy, żywe okazy sprawiły, że warsztaty te długo pozostaną w naszej pamięci.
 • 15 maja 2019 r. (środa) odbyły się w naszym przedszkolu kolejne zajęcia z cyklu Przedszkolne Kuchenne Rewolucje. Tym razem samodzielnie przygotowaliśmy i komponowaliśmy zdrowe i pyszne kanapki.  Było w nich pełno warzyw i pysznych składników. Bardzo nam wszystkim smakowało!
 • W dniach 30.04  06.05. 2019 r. gościliśmy w naszej grupie specjalnego gościa - Małego Poliglotę. To gość z przedszkola w Kołobrzegu. Wędruje od przedszkola do przedszkola zwiedzając całą Polskę. W każdym przedszkolu opowiada o miastach, które zwiedził. Nam opowiedział o swoim mieście Kołobrzeg, o naszej stolicy Warszawie,  o Bydgoszczy i Łodzi. My natomiast naszemu gościowi opowiedzieliśmy o naszym mieście, jego historii, zabytkach, ciekawych miejscach.
 • 15 marca 2019 r. założyliśmy w naszej sali kącik małego ogrodnika. Codziennie będziemy pielęgnować nasze roślinki. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze efekty.
 • Zakończyliśmy już nasz projekt "Miś w świecie wielkiej literatury". Dziękujemy wszystkim za zaproszenie misia Jasia do swojego domu, zaopiekowaniem się nim oraz zabraniem w niesamowity świat bajek.
 • 13 marca 2019 r po raz kolejny byliśmy w Bibliotece Ikar na “Spotkaniu z ciekawą książką”. Tym razem p.Mariola czytała nam opowiadania o wynalazkach. Podczas zajęć plastycznym zaprojektowaliśmy własne niepowtarzalne roboty.  Na koniec wizyty jak zwykle mogliśmy przeglądać różne książki oraz czasopisma.
 • 12 marca 2019 roku (wtorek) braliśmy udział w kolejnych warsztatach kulinarnych w ramach projektu Nasze przedszkolne kuchenne rewolucje. Tym razem przyrządzaliśmy sałatkę "po żydowsku". Jesteśmy bogatsi o kolejny przepis na łatwą, szybką i pyszną potrawę.
 • 7 marca 2019 r. byliśmy w Muzeum Archeologicznym na warsztatach pt “Zostań Jaskiniowcem”. Dowiedzieliśmy się co to jest archeologia oraz na czym polega praca archeologa. Poznaliśmy wiele ciekawostek na temat życia ludzi w dawnych czasach, a także mieliśmy okazje wcielić się w jaskiniowców. Nauczyliśmy się tworzyć ognisko, planować polowania, szkicować rysunki na ścianach jaskini.  Samodzielnie zrobiliśmy broń potrzebną do polowania oraz amulety, które miały przynieść szczęście. Bardzo podobała nam się wizyta w muzeum i nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.
 • 5 marca 2019 r. (wtorek) braliśmy udział w koncercie muzycznym "Korzenie muzyki sięgają Afryki" w Narodowym Forum Muzyki. Artyści  z zespołu „Wielb łady” zabrali nas w czasy, kiedy rodziła się muzyka. Zobaczyliśmy  i usłyszeliśmy brzmienie instrumentów z różnych zakątków świata (Afryki, Australii, Indii, Nepalu),  które powstały setki, a nawet tysiące lat temu. Te niezwykłe instrumenty wykonane zostały z owoców, patyków, skór, pszczelego wosku, orzechów , bambusów. Ta niezwykła i jakże rytmiczna muzyka porwała nas w niezwykłe, odległe w czasie i przestrzeni miejsca.
 • 20 lutego 2019 r. (środa) kolejny raz odwiedziliśmy bibliotekę Ikar w ramach spotkań z ciekawą książką. Tym razem rozmawialiśmy o uczuciach - tych pozytywnych oraz tych negatywnych. W tych rozmowach towarzyszyły nam jak zwykle ciekawe książki: W moim sercu. Księga uczuć oraz Mój przyjaciel niedźwiedź. Na koniec spotkania wykonaliśmy serca. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
 • 19 lutego 2019 r. (wtorek) odbyły się kolejne kulinarne warsztaty w ramach projektu Przedszkolne kuchenne rewolucje. Tym razem uczyliśmy się robić pizze. Pyszna, kolorowa pizza smakowała wszystkim.
 • 25 stycznia 2019 r. (piątek) gościliśmy w naszej grupie niezwykłych i cudownych gości - nasze kochane babcie i naszych kochanych dziadków. Z okazji ich święta przygotowaliśmy artystyczny program oraz własnoręcznie przygotowane  upominki. Po za piosenkami, wierszami, grą na instrumentach były też tańce, w których wzięli udział również nasi goście. Było jak zwykle bardzo wesoło, rodzinnie, a nasze spotkanie zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców - za co bardzo dziękujemy.
 • 21 stycznia 2019 r. (poniedziałek) odbyły się kolejne warsztaty kulinarne w ramach projektu Nasze przedszkolne kuchenne rewolucje. Tym razem przyrządzaliśmy słodkie szyszki. Było twórczo, wesoło, słodko i smacznie. Czekamy z niecierpliwością na kolejną kulinarna przygodę.
 • 16 stycznia 2019 r (środa) wybraliśmy się na kolejne " Spotkanie z ciekawa książką" do Biblioteki Ikar. Razem z p. Mariolą bawiliśmy się przy słuchowej książce, której bohaterem była kropka"OH". Wykonaliśmy piękne kwiaty, z wykorzystaniem kropki i kreski z papieru. Na zakończenie tradycyjnie mogliśmy samodzielnie szukać i przeglądać książki, które nas interesują. Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.
 • 15 stycznia 2019 r. (wtorek) odwiedziła naszą grupę mama Grzesia w ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi. Pani Natalia jest z zawodu logopedą. Podczas spotkania opowiedziała nam na czym polega jej praca oraz przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia związane z jej pracą. Przygotowała nam mnóstwo niespodzianek i ciekawych zadań. Bardzo nam się podobało, bardzo dziękujemy za kolejną już wizytę w naszej grupie oraz zapraszamy ponownie. Zachęcamy również pozostałych rodziców do odwiedzenia nas.
 • 8 stycznia 2019 r. (wtorek) w naszym przedszkolu odbył się coroczny bal karnawałowy. Kolorowe i oryginalne stroje, wspaniała muzyka oraz niezwykły prowadzący - pan Filip wprowadzili nas w cudowny, karnawałowy nastrój. Zabawy, dobrego humoru nie było końca. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie naszych wspaniałych kostiumów oraz rodzicom Agatki i rodzicom Karola W. za przygotowanie słodkiego poczęstunku.
 • 21 grudnia 2018 r. (piątek) odbyło się w naszym przedszkolu, jak co roku spotkanie wigilijne. Po za tradycyjnym dzieleniem się opłatkiem i śpiewaniem kolęd,nasza grupa zaprezentowała przedstawienie " w Aniołkowie". Również obejrzeliśmy Jasełka w wykonaniu naszych kolegów i koleżanek z gr. II. Po części artystycznej usiedliśmy do wspólnego stołu wigilijnego.
 • 13 grudnia 2018 r. (czwartek) odbyły się w naszej grupie coroczne świąteczne warsztaty plastyczne. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy występem dla naszych rodzin. Przedstawiliśmy inscenizację pt. "W Aniołkowie". To magiczne przedstawienie wprowadziło nas w świąteczny nastrój i mogliśmy rozpocząć naszą coroczna tradycję tworzenia ozdób choinkowych i strojenia grupowej choinki. Tegoroczny motyw naszej choinki to: gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki. W miłej atmosferze, przy dźwiękach świątecznej muzyki oraz przy smakołykach przygotowanych przez rodziców w naszej sali stanęła piękna i oryginalna choinka. Dziękujemy wszystkim za przybycie oraz za słodki poczęstunek.
 • 13 grudnia 2018 r. (czwartek), zaraz po śniadaniu już kolejny raz odwiedziła nas mama Hani – pani Agata, w ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi. Zrealizowała dla nas warsztaty, na których całą grupą stworzyliśmy piękną choinkę. Była to praca zespołowa. Później odbyły się integracyjne zabawy na dywanie, gdzie śmiechu było bez liku. Dziękujemy pani Agacie i zapraszamy ponownie.

 • 05 grudnia 2018 r. (środa) uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych pt. „Święta na ludowo” w Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Na początku obejrzeliśmy prezentację opowiadającą o historii i powstaniu tradycji ubierania choinki na Święta Bożego Narodzenia. Następnie wykonaliśmy ozdoby choinkowe min. pawie oczka. Mieliśmy również okazje obejrzeć skrzynki pocztowe, do których wrzucamy listy do Świętego Mikołaja. Bardzo dziękujemy mamie Martynki, pani Marcie z pomoc w wycieczce. 
 • 16 listopada 2018 r. (piątek) odbyły się w naszej grupie kolejne zajęcia kulinarne w ramach projektu Nasze przedszkolne kuchenne rewolucje. Tym razem przyrządzaliśmy kolorowe kanapki. Do stworzenia naszych pysznych i zdrowych kanapek mogliśmy wykorzystać min. ser, wędlinę oraz ogórki, paprykę i rzodkiewki. Do podkreślenia smaku użyliśmy szczypiorku i natki pietruszki. Każdy komponował wg. własnego pomysłu i smaku. Czekamy z niecierpliwością na kolejną kulinarną przygodę.
 • 14 listopada 2018 r. (środa) odwiedziliśmy kolejny raz bibliotekę Ikar aby wziąć udział w Spotkaniu z ciekawą książką. Tym razem do wspólnej zabawy zaprosiła nas książka Anny Jankowskiej "Jestem kreską". Tytułowa kreska wraz ze swoją koleżanką kropką, przy naszej pomocy zmieniała swój kształt, kolor. Ta interaktywna książka wprowadziła nas w cudowny świat koloru i kształtu. Na zakończenie naszego spotkania tworzyliśmy magiczne prace plastyczne przy użyciu kresek i kropek. Z niecierpliwością czekamy na kolejną przygodę z ciekawą książką.
 • 7 listopada 2018 r. (środa) o godz. 16.30 odbyły się w naszej grupie jesienne warsztaty plastyczne „Jesienny kosz”. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od wierszy, piosenek i zabaw jesiennych. Później wszyscy przystąpili do twórczej pracy. W miłej i ciepłej atmosferze powstały oryginalne, piękne kosze i ozdoby jesienne, które można podziwiać w holu i naszej sali. Naszemu spotkaniu towarzyszyło również słodkie DUŻE co, nie co. Za przybycie i słodkości bardzo dziękujemy.
 • 19 października 2018 r. (piątek) z okazji Dnia Edukacji Narodowej, dla naszych wszystkich pracowników przedszkola przedstawiliśmy inscenizację na podstawie wiersza Jana Brzechwy "Na straganie". Były również życzenia, piosenka oraz laurka wykonana własnoręcznie przez dzieci. Być aktorem trudna sprawa, ale mówiąc między nami dziękowano nam oklaskami.
 • 16 października 2018 r. (wtorek) odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty przyrodnicze Nie taki owad straszny. Prowadzący przybliżył nam wiedzę o owadach - ich wyglądzie, zwyczajach. Naszą wiedzę zdobywaliśmy nie tylko z prezentacji multimedialnej, ale przede wszystkim z kontaktu z prawdziwymi, żywymi owadami. Mogliśmy je obejrzeć, dotknąć. Emocje były ogromne.
 • Bardzo dziękuję dzieciom i rodzicom za życzenia i pamięć. Słowa płynące z Waszych życzeń sprawiły ogromną radość i uśmiech na twarzy.
 • 10 października 2018 r. byliśmy na pierwszym, w tym roku szkolnym spotkaniu z cyklu Spotkania z ciekawą książką w zaprzyjaźnionej bibliotece Ikar. Na początku pani bibliotekarka pokazała nam książkę "Mały atlas ptaków" Ewy i Pawła Pawlaków. Poznaliśmy niektóre gatunki ptaków i ich zwyczaje. Później zapoznaliśmy się z przygodami ptasiego bohatera książki Hanny Łochockiej "O wróbelku Elemelku". Na koniec naszego spotkania, każde dziecko wykonało sylwet ptaka. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z ciekawą książką.
 • 8 października 2018 r. odbyły się w naszej grupie drugie zajęcia kulinarne w ramach projektu Nasze przedszkolne kuchenne rewolucje. Tym razem przyrządzaliśmy jesienną surówkę. Były owoce, warzywa i pyszne dodatki - rodzynki, żurawina i słonecznik. Każdy komponował wg. własnego pomysłu i smaku. Czekamy z niecierpliwością na kolejną kulinarną przygodę.
 • Zakończyliśmy nasz projekt Wakacyjne wspomnienia. Każda prezentacja - wakacyjne wspomnienie przeniosło nas raz jeszcze w te niezapomniane letnie dni. Poza tym poznaliśmy wiele wspaniałych miejsc, regionalnych zwyczajów, atrakcji, a nawet przysmaków. Bardo dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za ogromne zaangażowanie w projekt. Pomysły na zaprezentowanie swoich wakacyjnych wspomnień były różnorodne i niepowtarzalne.
 • Nasza grupa w celach poszerzenia swoich horyzontów nawiązała współpracę z przedszkolem w Zakopanem. Wysłaliśmy list do naszych kolegów i koleżanek, w którym opisaliśmy naszą grupę, przedszkole oraz nasze miasto. Do listu dołączyliśmy nasze rysunki. Z niecierpliwością będziemy czekali na list zwrotny, a w kolejnym naszym liście opiszemy ciekawe wydarzenia z życia naszej grupy i przedszkola.
 • 18 września 2018 r. (wtorek) rozpoczęliśmy pierwsze zajęcia kulinarne w ramach przedszkolnego projektu Nasze przedszkolne kuchenne rewolucje. W tym dniu przyrządzaliśmy owocowe szaszłyki. Po tych zajęciach wiemy co to są szaszłyki oraz potrafimy je samodzielnie przyrządzić. Było wesoło, smacznie i kolorowo. Czekamy z niecierpliwością na kolejną kulinarną przygodę.
 • 11 września 2018 r. odbyło się zebranie organizacyjne. Dziękujemy rodzicom za przybycie.

 

Grupa I - wiersze i piosenki

*                            *                             *                                   *

WIOSNA

PIOSENKI

Piosenka "Hymn krainy muzyki"

1. Gdy w przedszkolu gra muzyka – tańcujemy w koło.
Nie ma ciszy- nie ma nudy – bardzo jest wesoło!
Ref. I każdy z nas dobrze wie, że Kraina Muzyki wspaniała jest!
Szybkie, skoczne pioseneczki – wszyscy uwielbiamy,
A przy wolnych – jak żółwiki wolno się ruszamy.
I każdy z nas dobrze wie, że Kraina Muzyki wspaniała jest!
Trąbka, flecik i fortepian – grają dziś od rana:
Trutu, tu, tu, fiju, fiju, bum, bum, na, na, na.
I każdy z nas Dorze wie, że Kraina Muzyki wspaniała jest!
Lecz, żeby na instrumentach grać,
Trzeba się na muzyce znać.
Rozumieć cały nutowy świat
2. Ty rozumiesz? On rozumie? Bo ja tak!
Wszystkie te muzyczne sprawy to nie tajemnica
Dzięki naszej ulubionej Pani Muzyce!
I każdy z nas dobrze wie, że Kraina Muzyki wspaniała jest!

Piosenka "A ja wolę moją mamę"

1. Pewnego razu Kinga, spotkała wikinga

mieszkał na obrazku, zrywał się o brzasku

i zwiedzał wielkie morza,

i Kindze było go żal.

Ref. A ja wole moją mamę,

co ma włosy jak atrament,

złote oczy jak mój miś,

i płakała rano dziś.

2. Pewnego dnia Dorota,

znalazła w lesie kota,

wzięła więc go do domu,

zamiast dać byle komu,

i świetnie się bawili,

i w zgodzie sobie żyli.

Ref. A ja wole moją mamę,

co ma włosy jak atrament,

złote oczy jak mój miś,

i płakała rano dziś.

Ref. 2 A ja wole moją mamę,

co ma włosy jak atrament,

złote oczy jak mój miś,

może się uśmiechnie dziś.

A ja wole moją mamę

a ja wole moją mamę,

co ma włosy jak atrament

co ma włosy jak atrament,

złote oczy jak mój miś

złote oczy jak mój miś,

może się uśmiechnie dziś

może się uśmiechnie dziś.

Piosenka "Co powie tata"

1. Dlaczego biedronka jest mała?

Czy może być morze bez dna?

Czy każda królewna ma pałac?

I czy on jest ze szkła?

Dlaczego raz jestem nieśmiała?

A potem to brykam aż wstyd?

Ref. Co powie Tata? Co powie Tata?

Co Tata mi powie, co na to odpowie mi dziś?

Co powie Tata? Co powie Tata?

Czy znów się wykręci czy dziecko zniechęci - nie!

2. Skąd wzięły się mrówki w słoiku?

Czy lepiej mieć kota czy psa?

Dlaczego wciąż mówią bądźˇ cicho?

Przecież głos mam i ja.

Czy można pokochać ślimaka?

Skąd wzięły się burze i mgły?

Ref. Co powie Tata? Co powie Tata?

Co Tata mi powie, co na to odpowie mi dziś?

Co powie Tata? Co powie Tata?

Czy znów się wykręci, czy dziecko zniechęci?

On śpi!

On śpi!

On śpi!

Piosenka "Wiosna w błękitnej sukience"

1. Wiosna w błękitnej sukience

bierze krokusy na ręce.

Wykąpie je w rosie świeżej

i w nowe płatki ubierze.

ref: Wiosna buja w obłokach,

wiosna płynie wysoko,

wiosna chodzi po drzewach,

wiosna piosenki śpiewa.

2. Potem z rozwianym warkoczem

niebem powoli gdzieś kroczy.

Wysyła promyki słońca

i wiersze pisze bez końca.

ref: Wiosna buja w obłokach…

3. Nocą się skrada z kotami,

chodzi własnymi drogami.

A teraz śpi już na sośnie

i nie wie, że sosna rośnie.

ref: Wiosna buja w obłokach…

Piosenka "Zdrowa woda"

1. Wodę w kranie mamy na zawołanie,

możesz się napić, moje Ty kochanie.

Bo zdrowa woda siły, a jakże, Ci doda,

życie ocali, kiedy słońce pali.

Ref. Zimna woda siły doda,

jest do picia i do mycia,

do żeglowania, do pływania,

podlewania i pluskania.

2. Pasta do zębów i mydło to trochę za mało,

wody potrzeba, by umyć swoje ciało.

I nic nie urośnie na polach, przecież to wiemy,

bez wody wszystko to umrze tutaj na Ziemi.

Ref. Zimna woda siły doda,

jest do picia i do mycia,

do żeglowania, do pływania,

podlewania i pluskania.

3. Niech reklamują sobie słodkie napoje

a my mądre dzieci i tak, wiemy swoje.

Przybyła nareszcie i do nas ta dobra moda,

najlepsza na świecie do picia jest właśnie woda.

Ref. Zimna woda siły doda,

jest do picia i do mycia,

do żeglowania, do pływania,

podlewania i pluskania.

Piosenka "Pierwszy obudził się pierwiosnek"

1. Pierwszy obudził się pierwiosnek,

Potem chochoły spadły z róż.

Skowronek śpiewem wołał wiosnę,

żeby na pole przyszła już

Ref.: Bo zima, bo zima każdemu obrzydła!

Niech słońce da jej pstryka w nos!

Niech wiosnę, niech wiosnę

przyniosą na skrzydłach

bociek, jaskółka, szpak i kos.

2. Złoto błysnęło na leszczynach.

Zapach obudził senny ul.

Wiosenną orkę chcą zaczynać

Głodne gawrony z pustych pól.

Ref.: Bo zima, bo zima każdemu obrzydła!

Niech słońce da jej pstryka w nos!

Niech wiosnę, niech wiosnę

przyniosą na skrzydłach

bociek, jaskółka, szpak i kos.

ZIMA

PIOSENKI

Piosenka "Lubimy bajki"

1. Oj rety, co tu się dzieje,

wszędzie są wróżki i czarodzieje.

To nie do wiary, ja chyba śnię,

wszystko co zechcę, to spełnia się!

Ref. No, bo my lubimy bajki,

wtedy, kiedy jest nam źle.

My lubimy takie bajki,

które dobrze kończą się.

2. Jeden ruch różdżką, jedno zaklęcie,

oto księżniczka tańcuje z księciem.

Wróżka Kopciuszka stroi na bal,

tylko macochy trochę mi żal.

Ref. No, bo my lubimy bajki...

3. Abrakadabra, hokus- marokus,

w czarach jest siła i mnóstwo pokus.

Dla czarodzieja przestroga ta,

aby nie zbudził śpiącego zła.

Ref. No, bo my lubimy bajki...

Piosenka "Podróż do krainy bajek"

1. Lubimy baśnie smutne i wesołe,

to chyba jasne, czemu tak się dzieje.

Te smutne niezłą dają życia szkołę,

wesołe dają zaś nadzieję.

Ref. Zabierz nas, zabierz do krainy bajek

niezapomniany panie Andersenie.

Niechaj przez chwilę, chociaż nam się zdaje,

że może każde spełnić się marzenie.

2. A w Kopenhadze ponoć wieczorami

po dzień dzisiejszy błądzi po ulicach

widmo dziewczynki małej z zapałkami

wraz ze swą smutną tajemnicą.

Ref. Zabierz nas zabierz….

3. Lecz Calineczka spotka księcia w końcu,

brzydkie kaczątko stanie się łabędziem,

ziarenko groszku wykiełkuje w słońcu,

a słowik zawsze śpiewać będzie.

Ref. Zabierz nas zabierz….

Piosenka "Tak się zachmurzyło"

1. Tak się zachmurzyło,

słonko się ukryło,

pada, pada śnieżek biały

dawno go nie było.

2. Chodźmy na saneczki

chłopcy i dzieweczki,

pojedziemy wszyscy razem

z wysokiej góreczki.

3. Pędzimy, pędzimy,

nic się nie boimy.

Aż tu nagle bęc na śnieżek,

i wszyscy leżymy!

Piosenka "Buli"

1. Na dworze zawierucha, na dworze pada śnieg.

Wiatr mroźny mocno dmucha, lecz nie przestraszy mnie.

Ulepię dziś bałwana, bo śniegu jest już dość.

Z węgielków zrobię oczy, z marchewki zrobię nos.

Ref.: Buli, Buli, tak nazywają wszyscy mnie.

Buli, Buli, zatańczyć z wami chcę. 

2. Bałwanek to wesoły, uśmiecha pięknie się.

Zaprasza do poleczki, gdyż bardzo tańczyć chce.

Zapuka dziś do okien, zapuka dziś do drzwi

I wszystkim się przedstawi: nazywam się Buli.

Ref. Buli, Buli, tak nazywają wszyscy…

Piosenka "Tupu, tup po śniegu"

1. Przyszła zima biała

Śniegiem posypała

Zamroziła wodę

Staw przykryła lodem

Ref. Tupu tup po śniegu

Dzyń, dzyń na sankach

Skrzypu skrzyp na mrozie

Lepimy bałwanka

2. Kraczą głośno wrony kra, kra

Marzną nam ogony kra, kra

Mamy pusto w brzuszku

Dajcie nam okruszków!

Ref. Tupu tup po śniegu

3. Ciepłe rękawiczki

I wełniany szalik

Białej, mroźnej zimy

Nie boję się wcale

Ref. Tupu tup po śniegu

Piosenka „Dla babci i dziadka”

1. Wyczaruję dla babuni

suknię z kropel rosy,

szal z obłoczków, wstążkę z tęczy

wplotę jej we włosy.

REF: Babciu, droga babciu,

to wszystko dla Ciebie.

Babciu, droga babciu,

bardzo kocham Ciebie.

2. Namaluję dziadziusiowi

rybek pełną rzekę,

koszyk grzybów, działkę z domkiem,

pieska na pociechę.

REF: Dziadziu, drogi dziadziu,

to wszystko dla Ciebie,

Dziadziu, drogi dziadziu,

bardzo kocham Ciebie.

Piosenka „Babciu droga babciu”

1. Babciu, droga babciu, powiedz mi,

czy potrafisz zrobić to, co my?

My tupiemy, tup, tup, tup.

Teraz babciu, ty to zrób! (bis)

2. Dziadku, droga dziadku, powiedz mi,

czy potrafisz zrobić to, co my?

My skaczemy raz, dwa, trzy,

teraz dziadku zrób to ty!(bis)

3. Babciu, droga babciu, powiedz mi,

czy potrafisz zrobić to, co my?

My klaszczemy, raz dwa, trzy,

teraz babciu zrób to ty!(bis)

4. Dziadku, droga dziadku, powiedz mi,

czy potrafisz zrobić to, co my?

My całuski damy ci,

teraz dziadku zrób to ty!(bis)

Siedem reniferów

1. Saneczkami, saneczkami 

latam w górę, w dół

i szybuję pod chmurami

dzieląc je na pół.

Ref. Bo mam odważnych siedem reniferów,

one prowadzą zaprzęg mój.

Z nimi przyjemnie jest tak latać

i góra dół i góra dół i góra dół. x2

2. Dzwoneczkami, dzwoneczkami

brzęczę dzyń, dzyń, dzyń.

No i pędzę pod gwiazdami,

a mój zaprzęg lśni.

Ref. Bo mam odważnych siedem reniferów,

one prowadzą zaprzęg mój.

Z nimi przyjemnie jest tak latać

i góra dół i góra dół i góra dół. x2

Piosenka Zaczarowany śnieg

1. Kiedy nadchodzi pora zimowa,

To każda chmurka coś w sobie chowa.

Biały, bielutki, lekki, leciutki,

Zaczarowany śnieg...

2. Śnieżne aniołki już przyleciały

I z każdą chmurką zatańczyć chciały.

A wtedy padał lekki, leciutki,

Zaczarowany śnieg...

3. A gdy aniołki się zatrzymały,

To zobaczyły, że świat jest biały,

Bo wszystko przykrył lekki, leciutki,

Zaczarowany śnieg...

Piosenka – Choineczka aż do nieba 

1. Kiedy święta są już blisko,
Przygotować trzeba wszystko.
I choinkę znaleźć trzeba.
Jak wysoką? Aż do nieba.
Choineczka aż do nieba – 
Tego nam potrzeba.
2. Już choinka przyniesiona.
Zaraz będzie wystrojona, 
więc ozdoby znaleźć trzeba.
Czego szukać? Gwiazdek z nieba!
Złote gwiazdki prosto z nieba – 
Tego nam potrzeba!
3. tysiąc gwiazdek zaświeciło.
Jest cudownie i tak miło.
Stańcie z nami wokół drzewa
I podskoczmy aż do nieba.
Skaczmy w górę aż do nieba – 
Tego nam potrzeba!

 

 

JESIEŃ

PIOSENKI

Piosenka "Deszczowa orkiestra"

1. Kto nie lubi deszczu

kto się boi burzy,

komu w niepogodę czas się dłuży

niechaj zagra z nami w deszczowej orkiestrze,

bo my gramy razem z deszczem.

Ref. Bum, bum, bum, bum, bum! – burza gra.

Szu, szu, szu, szu, szu! – szumi wiatr.

Kap, kap, kap, kap, kap! – kapie deszcz

i my razem z deszczem gramy sobie też.

Bum, bum, bum, bum, bum! – burza gra.

Szu, szu, szu, szu, szu! – szumi wiatr.

Kap, kap, kap, kap, kap! – kapie deszcz.

Baw się razem z nami, jeśli tylko chcesz.

2. Nasza roześmiana, deszczowa orkiestra

ciągle gra i grać nie może przestać.

Więc nie zwlekaj długo i zagraj dziś z nami

Do zabawy zapraszamy

Ref. Bum, bum, bum, bum, bum! – burza gra.

Piosenka "Żołędzie"

1. Pod jesiennym niebem, na wysokim dębie

siedziały w czapeczkach zielone żołędzie. x 2

2. Wśród liści siedziały, z jesieni się śmiały

kiedy dmuchnął wietrzyk, wszystkie pospadały! x 2

Piosenka „Jarzynowy wóz”

Ref. Jechał, jechał wóz,

smaczne rzeczy wiózł,

tur, tur, tur, turkotał,

smaczne rzeczy wiózł.

1. Tu marchew czerwona,

kapusta zielona,

rzodkiewek różowe kuleczki,

w złocistym kolorze słonecznik.

Ref. Tur, Tur, tur, tur,

Tur, Tur, tur, tur,

Tur, Tur, tur, tur, tur

jechał, jechał wóz,

smaczne rzeczy wiózł,

tur, tur, tur, turkotał,

smaczne rzeczy wiózł.

2. Tu strąki  fasoli

i bobu do woli,

szpinaku zielona tam góra,

i burak pąsowy jak burak.

Przedszkole - drugi dom

1.Gdy dzień wstaje i wita świat,

ranną porą wstaję i ja.

Mama pomaga ubierać się,

do przedszkola prowadzi mnie.

Ref. Ja chodzę tam co dzień,

obiadek dobry jem,

a po spacerze w sali

wesoło bawię się,

kolegów dobrych mam,

nie jestem nigdy sam,

przedszkole domem drugim jest.

2. Czasem rano trudno mi wstać.

Chciałoby się leżeć i spać,

lecz na mnie auto czeka i miś.

W co będziemy bawić się dziś?

Ref. Ja chodzę tam co dzień...

3. Zamiast mamy Panią tu mam,

bardzo dużo wierszyków znam.

Śpiewam i tańczę, wesoło mi

i tak płyną przedszkolne dni.

Ref. Ja chodzę tam co dzień...

WIERSZE

Rymowanka- Przedszkole

Warto chodzić do przedszkola,

Tu wspaniale mija czas,

Jest nauka i zabawa

Radość wciąż rozpiera nas.

Kasztanki

Przyszła Jesień do parku,

Przyniosła kasztany.

Każdy piękny, błyszczący,

Brązem malowany.

Będą z nich ludziki,

Małe kasztaniątka.

A dla ciebie zrobię

z kasztanów zwierzątka.

Takie małe, takie małe

Albo jeszcze mniejsze

Takie duże, takie duże

Albo jeszcze większe.

Jesienny pociąg

1. Stoi pociąg

na peronie-

żółte liście ma w wagonie

i kasztany, i żołędzie-

dokąd z nimi jechać będzie?

2. Rusza pociąg

sapiąc głośno.

Już w przedziałach

grzyby rosną,

a na półce,

wśród bagaży,

leży sobie bukiet z jarzyn.

ZABAWY

 

 

Grupa II - ogłoszenia i aktualności

Wkrótce:

 • 03. 06.2019 r. (poniedziałek) - Kino sferyczne w ogrodzie przedszkolnym.
 • 04. 06. 2019 r. (wtorek)- wyjazd z dziećmi na przedstawienie do Teatru Magicznego przy ul. Ostrowskiego
 • 05. 06.2019 r. (środa) - wycieczka autokarowa do Domu Drzewa w Wałkowej koło Milicza.

śniadanie  8.15

wyjazd autokarem godz. 9.00

powrót 15.30 / 16.00

Dzieci zabierają ze sobą tylko plecaki z ubraniem na zmianę. Jedzenie i picie zapewnia przedszkole. Obowiązuje ubiór  i obuwie sportowe oraz nakrycie głowy w razie

słonecznej pogody.

 

 • 19. 06.2019 r. (środa)- wyjazd do ZOO
śniadanie 8.20
wyjazd autokarem godz. 9.00
powrót ok. 14.00
Dzieci zabierają ze sobą tylko plecaki z ubraniem na zmianę. Jedzenie i picie zapewnia przedszkole. Obowiązuje ubiór  i obuwie sportowe oraz nakrycie głowy w razie

słonecznej pogody.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Drodzy Rodzice: Uroczystość z okazji Święta Rodziny i zakończenia roku przedszkolnego w gr. II  odbędzie się 14 czerwca

o godz. 16.00

Serdecznie zapraszam G. S.

 

 


*               *               *                *

18 stycznia w naszej grupie rozpoczynamy Ogólnopolski Projekt

"Miś w świecie wielkiej literatury"

W każdy piątek jedno dziecko zabierze do domu Misia Stasia i zaopiekuje się nim przez cały tydzień, poczyta z rodzicami bajki na dobranoc, utuli do snu, wyzwoli u siebie postawę szacunku i życzliwości, po prostu zaprzyjaźni się z nim. W dzienniczku wykona rysunek dla Misia Stasia, który może być np. ilustracja do przeczytanej lub opowiedzianej bajki. W następny piątek przyniesie Misia do przedszkola, by inne dziecko mogło zabrać go do domu. 
Miłej zabawy!

Dzień zabawek w naszej grupie jest w poniedziałki (jedna, mała zabawka mieszcząca się w szufladzie),codziennie można przynosić książeczki i gazetki.

 

MULTIMEDIALNE ZAJĘCIA „Pan Tablet”

Od października, zgodnie z Państwa deklaracją, dzieci będą uczestniczyć w cyklu warsztatów multimedialnych „Pan Tablet”. Szczegółowe informacje na stronie https://www.pan.tablet.pl/zajecia–multimedialne-wroclaw/. O terminach zajęć informować będziemy na bieżąco.

HARMONOGRAM ZAJĘĆ:
najbliższe zajęcia:

11.06.2019

*                   *                   *                    *

TO JUŻ BYŁO...'

 

 • 24.05.2019 r. zakończyła się w naszej grupie realizacja Projektu Bankowego ,,Dzieciaki na bank." Tematami warsztatów przeprowadzonych przez  wolontariuszy Fundacji ING Dzieciom były następujące zagadnienia: Skąd się biorą pieniądze, czyli historia pieniądza od muszelki do karty płatniczej; oraz - Wiemy co i jak możemy oszczędzać. Podejmowane przez wolontariuszy działania przyniosły zamierzone efekty, dzieci z dużym zaangażowaniem projektowały własne karty płatnicze, podczas pracy zespołowej ozdabiały skarbonki, chętnie wypowiadały się na temat oszczędzania jako sposobu na realizację własnych marzeń. Na zakończenie projektu dzieci otrzymały skarbonki na własne oszczędności. Mamy nadzieję ,że podejmowane przez nas działania zaowocują w życiu naszych podopiecznych. Projekt zakończył się wspólnym poczęstunkiem.

 

 

 • 23.05.2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Ikar odbyło się pasowanie na czytelnika. Każda grupa zaprezentowała program artystyczny przygotowany na tę okazję. Uroczystego aktu pasowania i wręczenia upominków dokonała pani kierownik Biblioteki i pani Dyrektor Przedszkola nr 63. W słowie skierowanym do dzieci zaproszono je do tego, by wspólnie z Rodzicami zapisali się do biblioteki i korzystały z jej zasobów. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie.

 

 

 • 20.05.2019 r. odbyły się w naszej grupie zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej pod hasłem- ,,Kumasz coś"? Bohaterami spotkania były płazy- żywe okazy żab i traszek. Dzieci poznały budowę żaby, oglądały szkielet na prezentacji, prowadziły obserwację zachowań, liczyły palce na nogach przednich i tylnych. Zgłębiły wiedzę na temat potrzeb życiowych, np dowiedziały się, że żaba zawsze musi być mokra, bo tylko wtedy może oddychać, a robi to całą powierzchnią skóry. Ciekawe zabawy i żywe okazy sprawiły, że dzieci długo będą pamiętały te zajęcia.

 

 • 16 .05.2019 r. podczas koncertu muzycznego goście  przenieśli nas w odległe czasy, gdy Krakowem rządzili królowie, słuchaliśmy tańców dworskich w wykonaniu muzyków grających na takich instrumentach jak klarnet, syntezator i gitara elektryczna. Wysłuchaliśmy także opowieści o życiu mieszczan, poznaliśmy wybrane legendy krakowskie i żywo reagowaliśmy na dźwięki muzyki ludowej. Na scenie zabawiał nas także Lajkonik.

 

 • 15.05.2019 r. odbyły się kolejne w tym roku szkolnym warsztaty kulinarne w ramach przedszkolnego Projektu pt. ,,Nasze przedszkolne, kuchenne rewolucje". Tym razem dzieci samodzielnie komponowały kanapki pełne koloru i witamin, które następnie z radością i apetytem zostały zjedzone przez autorów.

 

 • 14.05.2019 r. podczas zajęć edukacyjnych z Panem Tabletem dzieci przeżyły przygodę ze smakiem. Przy użyciu aplikacji tworzyły potrawę, która będzie realizowała potrzeby klienta restauracji. Poznały podstawowe narzędzia kuchenne, nazwy technik przyrządzania potraw- gotowanie, smażenie, pieczenie, miksowanie; potrafiły wymienić produkty spożywcze, z których stworzyły własną, wirtualną potrawę.

 

 • 04.04.2019 r. w naszym przedszkolu odbył się koncert muzyczny, podczas którego dzieci poznały przedstawicieli instrumentów z grupy dętych blaszanych: trąbkę, puzon i tubę. Poznały ich budowę i sposób wydobywania dźwięków. Z uwagą wysłuchały kilku utworów granych na tych instrumentach np. ,,Marsz księcia Danii", hejnał krakowski, ,,Marsz krasnoludków" i inne.

 

 • 03.04.2019 r. byliśmy w kinie Nowe Horyzonty na seansie filmowym pt. Kacper i Emma na safari". Tym razem dzieci wyleciały samolotem do Afryki i tam w obozie Eden poznały losy niektórych afrykańskich zwierząt. Wspólnie z pracownikami Edenu poszukiwały mamy małego lwiątka porwanego przez przemytników  na prośbę ojca, który chciał spełnić kaprys swojej córki. Akcja filmu była dynamiczna i trzymała dzieci w napięciu. Jednak wszystko skończyło się dobrze, odnaleziono mamę, która ze swoim synkiem odeszła w głąb afrykańskiej sawanny.

 

 

 

 • 28.03.2019 r. odbyła się lekcja muzealna w Muzeum Miejskim Arsemał na temat: Odkrywamy tajemnice Nowego Targu. wspólnie zwiedziliśmy wystawę ,,Wrocławski Nowy Targ", dzięki której dzieci mogły poczuć się jak w średniowiecznym Wrocławiu. Dowiedziały się czym handlowano na Nowym Targu, jak wyglądały dawne stroje, czym żywili się ludzie i gdzie spali po strudzonym dniu. Największą ciekawość wśród dzieci wzbudziły wykopane przez archeologów, zabawki dla dzieci: kości, piłki do gry i glazurowane figurki. Dzieci wykazały duże zainteresowanie wystawą i chętnie odpowiadały na pytania osoby prowadzącej lekcję.
 • 20 marca 2019 r. byliśmy na zajęciach edukacyjnych w Bibliotece ,,Ikar", których tematem były wynalazki. Dzieci wypowiadały się na temat znanych im wynalazków, próbowały uzasadniać swoją wypowiedź. Wysłuchały opowiadania o Feliksie, który co tydzień tworzył coś nowego i wymyślił między innymi schody w  nieskończoność, które nauczą ludzi cierpliwości. Następnie dzieci wykorzystując zgromadzony materiał konstruowały własne roboty, które zabraliśmy do przedszkola i stały się inspiracją do zabaw dowolnych. 
 • 12 marca 2019r. odbyły się już kolejne w tym roku szkolnym zajęcia edukacyjne z Panem Tabletem. Dzieci dowiedziały się, że w Kredkowie pojawił się straszny smok, który zniszczył już wiele domów, dróg i mostów. Chłopiec o imieniu Artur długo szukał sposobu by go pokonać, ale żaden nie był  skuteczny. W ostatniej chwili  uratował z biblioteki książkę, w której znalazł gotową instrukcję i zgodnie z nią poszedł na Ołówkowe Wzgórze po magiczny ołówek. I w tym momencie przychodzi z pomocą Pan Tablet, przekazuje dzieciom tajemnice kształtów, uczy jak dostrzegać cechy wspólne, różnice, wielkości i proporcje. Przedszkolaki rysując kształtami odbudowały Kredkowo. Podejmowane przez dzieci zadania wywołały bardzo dużo pozytywnych emocji.

 • 12 marca w ramach projektu ,,Nasze przedszkolne kuchenne rewolucje" wspólnie wykonaliśmy sałatkę po żydowsku. Degustacja odbyła się podczas II śniadania i okazało się, że sałatka była wspaniała, najlepsza na świecie, bo samodzielnie wykonana.
 •  

  5 marca 2019 r. (wtorek) braliśmy udział w koncercie muzycznym "Korzenie muzyki sięgają Afryki" w Narodowym Forum Muzyki. Artyści  z zespołu „Wielb łady” zabrali nas w czasy, kiedy rodziła się muzyka. Zobaczyliśmy  i usłyszeliśmy brzmienie instrumentów z różnych zakątków świata (Afryki, Australii, Indii, Nepalu),  które powstały setki, a nawet tysiące lat temu. Te niezwykłe instrumenty wykonane zostały z owoców, patyków, skór, pszczelego wosku, orzechów , bambusów. Ta niezwykła i jakże rytmiczna muzyka porwała nas w niezwykłe, odległe w czasie i przestrzeni miejsca.

 • 19 lutego jak co miesiąc spotkaliśmy się z Panem Tabletem. Tym razem zostaliśmy zaproszeni aby pomóc Krzysiowi skonstruować jego wymarzną zabawkę. Każdy uczestnik miał okazję wymyślić i zaprojektować oryginał i wyjątkową lalkę. Dzięki instrukcji i pomocy Pana Tableta wiedzieliśmy jakich użyć ikon i jakie kolejno czynności wykonywać w trakcje naszej pracy. Na koniec wszyscy wspólnie mogliśmy cieszyć się efektami naszych działań.
 • 23 stycznia byłyśmy z dziećmi na zajęciach edukacyjnych w Bibliotece ,,Ikar”, podczas których przedszkolaki odkodowały i odczytały zaszyfrowane hasło- karnawał. Utrwaliły wiedzę na temat zwyczajów i tradycji tego okresu. Bawiły się w skojarzenia, dzieliły proponowane słowa na sylaby, liczyły je i kolorowały odpowiednią ilość okienek. Rozwiązywały zagadki, łączyły w pary balony z taką samą ilością kropek, a w okienka wpisywały odpowiednią cyfrę. Wysłuchały opowiadania, o tym ja Zuzia szykowała się na bal, którego tematem przewodnim była podwodna kraina. Następnie ozdobiły maski karnawałowe, które zabrały ze sobą do przedszkola.

 • 22 stycznia odbyła się w naszej grupie radosna uroczystość z okazji Dnia Babci I Dziadka. Zaproszeni goście obejrzeli przygotowany program artystyczny, który nagrodzili gromkimi brawami. Dzieci obdarowały Babcie i Dziadków przygotowanymi prezentami, uściskami oraz buziakami. Takie spotkania wzmacniają więzi rodzinne i uczą szacunku do osób starszych. Wspólny poczęstunek był wspaniałą okazją do nawiązania nowych kontaktów lub wzmocnienia już istniejących.

 • 18 stycznia Mama Zuzi przeprowadziła warsztaty w czasie których dowiedzieliśmy się jak i z czego powstaje mydło. Wspólnie przygotowaliśmy niezbędne składniki i zrobiliśmy przepiękne mydełka oraz ozdobne wizytówki a to wszystko w prezencie dla naszych Ukochanych Babć. Bardzo dziękujemy za inwencje i wspaniały pomysł.

 • 15 stycznia odbyły się kolejne zajęcia z Panem Tabletem. Dzieci wyruszyły w podróż dookoła świata, by odnaleźć skarb. Przy użyciu aplikacji samodzielnie tworzyły wyspę ze zróżnicowanym terenem pamiętając o potrzebach bohaterów opowieści. Poznały nazwy i wybrane cech charakterystyczne poszczególnych kontynentów. Wskazywały elementy krajobrazów nadmorskiego, górskiego i nizinnego. Wybierały sposoby podróżowania i odpowiadające im środki transportu. Postępując zgodnie z instrukcją, odkryły skarb i rozbudziły ciekawość do poznawania świata.
 • Bardzo dziękujemy wszystkim którzy wzięli udział w naszym świątecznym projekcie za przepięknie zrobione kartki i wspaniałe życzenia.

 • 19 grudnia byliśmy na kolejnym "Spotkaniu z ciekawą książką". Tym razem spotkaliśmy Świąteczną Gwiazdkę, która spadła z nieba i wspólnie z przyjaciółką z lasu próbowała wrócić do domu - do nieba. Dzieci rozmawiała o zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych. Również jak na poprzednich zajęciach i tym razem wykonały piękne prace plastyczne. Według własnego pomysłu ozdabiały choinki na swoich świątecznych kartkach, które można obejrzeć na przedszkolnym korytarzu.
 • 18 grudnia zaprezentowaliśmy swoim bliskim Jasełkowe przedstawienie i wspólnie ubraliśmy naszą grupową choinkę. Niezwykłe wzruszenie i radość wszystkich oglądających to efekt ogromnego zaangażowania i pracy dzieci. Miło było patrzeć jak poprzez swoją opowieść z pełnym poświeceniem, siłą emocji dzieci zaprosiły nas w ten świąteczny. Bardzo dziękujemy za twórczo i owocnie spędzony czas w efekcie którego, możemy się cieszyć przepięknie ubraną choinkę. J
 • 11 grudnia spotkaliśmy się z Panem Tabletem, który przyprowadził na nasze spotkanie gościa - Świętego Mikołaja. W czasie tych zimowo - świątecznych zajęć, budowaliśmy lodowo - śniegowy zamek z pomocą różnorodnych, ciekawych maszyn. Po zbudowaniu czekała na nas niespodzianka - aż dwie nowe aplikacje do zabawy. Jedna z nich pozwalała na samodzielne zaprojektowanie i ubranie  swojej wymarzonej choinki. W drugiej spotkaliśmy się z Mikołajem, który nie wiedziała w co się ubrać i naszym zadaniem było mu w tym pomóc. Dzieci jak zawsze świetnie się bawiły przy okazji poznając możliwości wykorzystania technologii multimedialnej.
 • 04 grudnia byliśmy w Kinie Nowe Horyzonty na filmie pt.: „Magiczne Święta Kacpra i Emmy”. Dzieci  z wielką ciekawością i przejęciem śledziły przygotowania Emmy i Kacpra do uroczystego świętowania Wigilii. Bohaterowie filmu przepięknie przyozdobiły swoje mieszkania, wspólnie upiekli przepyszne pierniczki, ubrali wspaniałą choinkę, a wszystko po to, żeby stworzyć najpiękniejszą świąteczną atmosferę dla swoich bliskich. W nagrodę wspólnie razem z nimi cieszyli się tym niezwykłym i wyjątkowym dniem zasiadając do wspólnego stołu, składając sobie życzenia i obdarowując siebie prezentami i miłością.


 • 20 listopada gościliśmy Mamę Weroniki B. Zaprosiła nas do wspólnego odkrywania aptekarskich tajemnic. Zaczęliśmy od zrobienia tabletek z witaminą C - rozgniatając rutinoscorbin w moździerzu, mieszając go z odpowiednim wypełniaczem i pakując do specjalnych kapsułek zrobionych z pysznego opłatka. W następnej kolejności przygotowaliśmy roztwór fioletu gencjanowego do leczenia ran a przy okazji Pani Kasia pokazała nam ciekawe doświadczenie zakończone małym wybuchem w wyniku połączenie wody utlenionej z fioletem krystalicznym. Na koniec zrobiliśmy maść z witaminą A na bardzo suchą skórę. Dzieci dowiedziały się jakich przyborów używa się w pracy farmaceuty, jakie czynności należy wykonać aby prawidłowo przygotować leki robione na specjalne zamówienie. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i wiele ciekawych wrażeń. 

 • 13 listopada dzieci z II grupy już kolejny raz wzięły udział w zajęciach edukacyjnych z ,,Panem Tabletem”. Przy pomocy aplikacji budowały wymarzone miasto. Poznały zawód urbanisty, podstawowe warunki prawidłowego funkcjonowania miasta; zapewniały mieszkańcom dostęp do wody, oczyszczalnie ścieków, drogi, komunikację miejską, mieszkania, miejsca pracy, sklepy, budynki użyteczności publicznej  np. komisariat policji, remizę strażacką itd. Identyfikowały się z miastem, w którym mieszkają, ze swoja ,,Małą Ojczyzną” i pracując czuły się współodpowiedzialne za to, jak będzie się żyło oraz jak będzie wglądało zaprojektowane przez nich miasto. Na koniec rozwiązywały test i zdobywały punkty.

 • W ramach Projektu Edukacyjnego ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury” w ostatnim tygodniu w naszej grupie realizowany był moduł dotyczący tematu: ,,100 lecie niepodległości. Pokaż radość, Przedszkolaku.” wraz z naszym Misiem rozmawialiśmy o Polsce. Poznaliśmy legendę o powstaniu naszego kraju, rozpoznawaliśmy nasze symbole narodowe takie jak flaga i godło, zapoznaliśmy się z historią powstania hymnu oraz codziennie ćwiczyliśmy jego śpiew. Poznaliśmy też opowiadanie o tym jak zabrano nam nasz dom "Polskę" i jak dzięki miłości i sile ducha udało się go nam odzyskać. Dzięki przyniesionym przez dzieci symbolom  polskości zorganizowaliśmy w naszej sali kącik patriotyczny. W piątek w naszym przedszkolu odbył się apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości na którym, w uroczystym nastroju i odświętnych strojach odśpiewaliśmy nasz hymn.

 • 8 listopada odbyły się w naszej grupie jesienne, rodzinne, popołudniowe warsztaty pt.:”LISCIAKI”. Ze zgromadzonych i wysuszonych skarbów przyrody tworzyliśmy przepiękne kompozycje i obrazy. Na wstępie dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny o tematyce jesiennej. Następnie przedstawiłyśmy historie  „Liściaków” - sztuki regionalnej Czesława Rodziewicza. Potem było już tylko kreatywne współdziałanie dzieci i rodziców w wyniku którego powstała przepiękna wystawa wspaniałych prac. Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym za mile i twórczo spędzony czas.

 • 6 listopada gościliśmy w naszej grupie mamę Wiktorii, która jest pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Przyrodniczym i zajmuje się badaniem zdolności wegetacyjnych roślin. Dzieci podczas zajęć poznały różne rośliny: zboża (pszenica, owies, żyto); strączkowe ( fasola, soja); oleiste (rzepak, słonecznik); ziemniaki i kukurydzę. Przyporządkowywały produkty do roślin, z których zostały wykonane np. ze zbóż robimy: mąkę , kaszę, i płatki, z mąki pieczemy chleb, bułki. Utrwaliły proces produkcji chleba ,,Od ziarenka do bochenka”. Badały dotykiem nasiona pszenicy, rzepaku i słonecznika. Ugruntowały swoją wiedzę na temat warunków, które muszą być spełnione, aby rośliny mogły wyrosnąć: dobra jakość nasion, ziemia, temperatura, światło. Następnie w szalkach czyli specjalnych pojemnikach wyłożonych bibułkami dzieci siały  pszenicę, rzepak lub soję i przez kilka dni będą prowadziły obserwację kiełkowania tych nasion. Zajęcia były bardzo ciekawe, zainteresowały dzieci światem roślin, niektóre deklarowały, że jak urosną, to też będą pracować na Uniwersytecie Przyrodniczym jak mama Wiktorii. Dziękujemy serdecznie Pani za zaangażowanie i aktywny udział w działaniach mających na celu zapoznawanie dzieci z zawodami wykonywanymi przez rodziców i osoby z najbliższego otoczenia.

 • 29 października pani Basia, mama Maksa odwiedziła naszą grupę i przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia o uważności. Przyniosła ze sobą śliczną maskotkę- żabkę, która była naszym przewodnikiem. Wyciszyły się podczas ćwiczeń relaksacyjnych zaproponowanych przez gościa, musiały skupić się na mówionym tekście, wykonywać określone zadania i udzielić odpowiedzi na pytania: Co może się ruszać podczas relaksu, odpoczynku? i W jakich sytuacjach ważne jest oddychanie? Podczas zabawy ruchowej dzieci wesoło kumkały i rechotały. Następnie przystąpiły do aktywności plastycznej. Zgodnie z instrukcją wykonały żabki z dostarczonych przez panią Basię materiałów. Na zakończenie było małe ,,co nieco” i wspólna fotografia. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i zorganizowanie zajęć. Cieszymy się ogromnie, że nasze przedszkolaki tak skuteczne  zachęcają swoich Rodziców do aktywnego udziału w życiu grupy i prezentacji zawodów lub pasji jakie wykonują. Jest nam miło, że kolejni Państwo zapowiedzieli już swoją wizytę.

 • 26 października przyszła do nas Mama Krzysia z blaszkami pełnymi przepysznych wypieków. Zanim przystąpiliśmy do obiecanych działań cukierniczych poznaliśmy całe mnóstwo narzędzi i produktów niezbędnych do przygotowania różnorodnych ciastek. Każdy mógł podzielić się swoją wiedzą na temat cukiernictwa i zdobyć przygotowaną prze Krzysia i Mamę papierową babeczkę. Następnie czekała na nas kulinarna zagadka  - każde dziecko za pomocą smaku zgadywał jaki to produkt. Wreszcie nadszedł czas aby każdy zgodnie z obietnicą mógł wybrać babeczki, które mu się najbardziej podobają. Potem zgodnie z własnymi upodobaniami mali cukiernicy ozdabiali swoją kolekcję smakołyków. Zabawy i radości było co niemiara, bardzo dziękujemy Mamie Krzysia za przekazaną wiedzę, przygotowanie tylu babeczek i wspaniałe doznania smakowe.

 • 24 października odbyły się już drugie zajęcia z Panem Tabletem. Dzieci dowiedziały się o złych nawykach żywieniowych wśród zwierząt w Zwierzylandii, które piły dużo słodkiej lemoniady, jadły mnóstwo słodyczy, ciągle były słabe i śpiące. Dr Panda- lekarz pracujący wśród zwierząt martwił się, bo bakterie zaatakowały zęby, oczy, serce i inne narządy jego podopiecznych. Wszyscy stracili zdrowie. Sam nie mógł dać sobie rady, dlatego poprosił Pana Tableta o pomoc. Specjalista po przybyciu przypomniał zwierzętom ważne zasady: czystość, zdrowe jedzenie i dużo ruchu na świeżym powietrzu.  Chore zwierzęta leżały już w szpitalu, a zadaniem dzieci było samodzielne wyleczenie ich, skompletowanie walizki lekarskiej, posprzątanie sal, zmiana łóżek, podanie leków i walka z bakteriami.  Za zwierzęta, które wyzdrowiały dzieci otrzymywały punkty. Zajęcia były ciekawe i inspirowały uczestników do wypowiedzi na temat zdrowego odżywiania się.
 • 23 października w ramach współpracy z Rodzicami odbyły się bardzo ciekawe warsztaty przeprowadzone przez Mamę Tymona. Dzieci dowiedziały się ,,Jak powstaje folia”- badały jej właściwości przy pomocy różnych zmysłów. Zapoznały się z pojęciami: ochrona środowiska, ropa naftowa, granulki i granulat. Obejrzały film przedstawiający etapy produkcji folii, która nie rozkłada się wśród śmieci zgromadzonym na wysypisku, dlatego tak ważna jest segregacja odpadów. Dzięki udziałowi w warsztatach dzieci zwiększyły swoją wiedzę na temat recyklingu.  Dowiedziały się, że śmieci mogą dostać drugie życie. Zajęcia miały bardzo dużą wartość edukacyjną. Serdecznie dziękujemy Mamie Tymona za przeprowadzone warsztaty

 • 17 października również, po raz pierwszy odbyły się zajęcia z „Panem Tabletem”. Dzieci spotkały się na ekranach swoich tabletów z Ferdusiem - Pstryk Pstryk, który poprosił je o pomoc w odbudowaniu zniszczonego przez ludzi rezerwatu. Na pomoc Ferdusiowi i dzieciom przybył Pan Tablet. Wykorzystując swoje sprytne dłonie nauczył nas  jak obsługiwać aplikacje za pomocą której każdy stworzył swój niepowtarzalny rezerwat. Wszystkie dzieci z wielkim zaciekawieniem uczestniczyły w tej przygodzie.

 • 17 października po raz pierwszy w tym roku szkolnym byliśmy na zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Ikar. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat ,, skrzydlatych przyjaciół”, dowiedziały się np. jakie mają cechy odróżniające je od innych zwierząt, czym się odżywiają i jak przygotowują się do zimy. Obiecały, że będą dokarmiać ptaki zimą i troszczyć się, by w karmniku zawsze były ich przysmaki. Wysłuchały opowiadania H. Łochockiej ,,Jak Wróbelek Elemelek w szkole uczył się literek.” Stworzyły własnego ptaszka wykorzystując przygotowane materiały plastyczne. Zadowolone i szczęśliwe za swoim nowym ,,skrzydlatym przyjacielem” wróciły do przedszkola.

 • 16 października podczas warsztatów ,,Nie taki owad straszny” przeprowadzonych przez Eduzę było wszystko co potrzebne, aby wywołać uśmiech na twarzach dzieci, radość, zaskoczenie i ciekawość prowadzące do niecodziennych przeżyć. Było mnóstwo pisków, krzyków, prób przełamywania uprzedzeń do prezentowanych owadów, a nawet śmiałe przyjaźnie. Jedne dzieci brały je do ręki, inne z pewnej odległości obserwowały ich poczynania, by w końcu samemu podjąć pierwsze próby bliższego kontaktu np. poprzez dotknięcie paluszkiem żuczka. Warsztaty były interesujące i wiele nas nauczyły, a dzieci zachwycone i oczarowane tymi małymi stworzeniami.
 • 15 października byliśmy na spacerze w Parku Zachodnim. Dzieci podziwiały piękno złotej polskiej jesieni, witały się z drzewem, przytulały i pobudzały wyobraźnię odpowiadając na pytanie: Czy drzewo opowiedziało ci o czymś? Rozpoznawały je po liściach i owocach niejadalnych, gromadziły tworzywo przyrodnicze,  biegały po szeleszczącym podłożu, wsłuchiwały się w szum drzew, obserwowały i naśladowały spadające liście. Nabijały liście na wykałaczki od największych do najmniejszych, by wg planów, następnego dnia zrobić z nich parkowego skrzata. Na spacerze  było miło i wesoło, ale nadszedł czas powrotu i wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

 • Serdecznie dziękujemy Mamie Zuzi za przygotowanie i poprowadzenie ciekawych warsztatów w trakcie których dzieci wykonały przepiękne świeczki. Dzięki temu, że Pani Ola samodzielnie przygotowała świeczki upominkowe od naszej grupy na Dzień Edukacji, te wykonane podczas zajęć ku wielkiej radości dzieci zostały zabrane do domu.

 • Zebranie organizacyjne odbyło się 05.09.2018 r.. Dziękujemy wszystkim przybyłym.

Grupa II - wiersze i piosenki

*                            *                             *                                   *

WIOSNA

Piosenka:

,,PODARUJMY MAMIE"

Podarujmy mamie dziś,
Jak winogron słodkich kiść,
To co w sercach naszych tkwi.
To, co dla swej mamy ma,
Każde dziecko tak jak ja,
Miłość, której godna jesteś tylko ty. ( bis)

Pamiętajmy o tym, że
tylko mama liczy się
i możemy mieć ją w życiu tylko raz.
Więc nie traćmy cennych chwil,
ją kochajmy z całych sił.
Niech na zawsze przetrwa wielka miłość w nas. (bis)

I choć minie wiele lat,
choć się zmieni cały świat,
nie wygaśnie w sercach naszych nigdy już.
Żar jej ciągle w nas się tli,
najważniejsza jesteś ty,
nie ma w życiu dwóch zbliżonych bardziej dusz. (bis)

Wiersz:

KOGUTEK
autor: Agata Widzowska- Pasiak

Obudziło się słoneczko,
zaświeciło tuż nad rzeczką
i promyczkiem pac kogutka.
- Wstawaj, śpiochu! Piej! Pobudka!
Lecz kogucik oczy mruży,
chciałby pospać trochę dłużej…
- Niech zwierzęta zbudzi kotek,
który słodko śpi pod płotem!

Kot przeciąga się na ganku.
- Lubię miauczeć o poranku…
Jak nie piśnie: - Miauuuu!  Pobudka!
Na to przybiegł pies z ogródka.
Warknął: - Słyszę kocie piski!
Aż mi kość uciekła z miski!
Hau, hau! To najlepszy budzik,
Nawet śpiochy świnki zbudzi!

Świnki wyszły na podwórze.
- My też chcemy śpiewać w chórze!
Miauczki, szczeki, kukuryki
zamienimy w śliczne kwiki!
Wtem pojawił się kogucik.
Proszę więcej się nie kłócić!
Kto jest mistrzem przebudzanek?
Niech rozstrzygnie pan baranek!

Baran rzekł:
- Przestańcie skrzeczeć!
Budzik może tylko beczeć!
Beeeee i beeeee! każdego  ranka,
Więc głosujcie na baranka!
Przydreptała krówka w łaty.
- Ja zamuczę! Kto jest za tym?
Muuuuuuu tak miłe jest dla uszka,
że obudzi w mig leniuszka!

Przyczłapały żółte kaczki,
Białe gąski i kurczaczki.
Wszyscy chcą od rana gdakać,
Piszczeć, gęgać albo kwakać!
Dość miał kogut tego krzyku.
Zapiał głośno: - Kukuryyykuuu!
Wiecie kto was będzie budzić?
Zwykły elektryczny budzik!

PIOSENKA

,,Wiosenny spacerek”

I. Jakże miło w słońcu spacerować,

gdy nad głową gra wiosenny wiatr.

A kalosze chlapią się w kałużach,

tak cudownie bywa tylko raz.

Ref.

Na spacerek wybierz się z mamą, tatą, bratem, psem

na wiosenny, pierwszy  spacer po kałużach.

Przed telewizorem leń spędza każdy wolny dzień,

a ty wybierz się na spacer po kałużach.

II. Tam pójdziemy, gdzie śpiewają ptaki,

gdzie się w młodą zieleń stroi las.

Odnajdziemy wiosnę w pierwszych kwiatach

Odnajdziemy wiosnę w sercach, w snach.

ZIMA

PIOSENKI

Śpiewa babcia, śpiew dziadek

1. Wymyśliły wesołe nutki piosenkę dla babci i dziadka.

Miś ją zagra na bębenku, a Pajacyk na kołatkach.

Tamburynem potrząsa Lala, po przedszkolu niosą się dźwięki.

I po chwili zgodny chórek nuci refren tej piosenki.

Ref.: Śpiewa babcia, śpiewa dziadek, śpiewam ja.

Jak to miło, gdy piosenkę każdy zna.

Nutki chętnie nam wtórują: mi, mi, la.

Śpiewa chórek na trzy głosy: tra, la, la.

2. Wyskoczyły z piosenki nutki. Do tańca porwały się żwawo:

jedna z babcią, druga z dziadkiem, para w lewo, para w prawo.

Roztańczone wołają nutki: wszyscy bawią się dziś wspaniale.

Na Dzień Babci i Dzień Dziadka najpiękniejszy bal nad bale

Ref.: Tańczy babcia, tańczy dziadek, tańczę ja.

Do kółeczka zapraszają nutki nas.

Przytupują, podskakują, hop, la, la.

Bal dla babci, bal dla dziadka, na sto dwa.

Walczyk na śniegu

1. Stawiam kroki na boki,

wykonuję podskoki,

trzech łyżwiarzy wesoło się śmieje.

Gdy upadnę niezgrabnie,

wtedy czuję dokładnie

jakie ostre są moje hokeje.

Ref.: Hej, zimo, przybywaj saniami.

Syp, zimo, śnieżnymi płatkami.

Taflę lodu, przymrozek, szron spotkamy po drodze.

Weź ze sobą i zabaw się z nami.

2. – Wstań, bo co to za rana?

– mówią tata i mama,

podaj rękę, to nikt nas nie minie.

Jedźmy tuż obok siebie,

spójrz, obłoki na niebie

grają walca tańczącej rodzinie.

Ref.: Hej, zimo, przybywaj saniami.

Syp, zimo, śnieżnymi płatkami.

Taflę lodu, przymrozek, szron spotkamy po drodze.

Weź ze sobą i zabaw się z nami.

Pory roku

1. Cztery pory ma rok cały, każda inna, oczywiście.

Zima w śniegu, wiosna w kwiatach, lato w słońcu, jesień w liściach.

Ref.: Wiosna, lato, jesień, zima, cztery pory rok nasz ma,

każda różne zna zabawy, każda w co innego gra.

 

2. Wiosna lubi rower, piłkę, lato – łódki i kajaki,

jesień – rolki, hulajnogi, zima – narty, łyżwy, sanki.

Ref.: Wiosna…

3. Wiosna stawia babki z piasku, lato kąpie się w basenie,

jesień spaceruje w lesie, zima śnieg w bałwana zmienia.

 

Odwiedziny Świętego Mikołaja

1.Pada śnieg, pada śnieg, biało dookoła,

przysypane łąki, lasy, przedszkole i szkoła.

Trzeszczy mróz, gwiżdże wiatr,

zimno dziś na dworze,

tylko w dali słychać sanie

któż to jechać może.

Ref:    To święty Mikołaj

dziś odwiedzi nas,

przywiezie prezenty

w ten zimowy czas./ x2

2. Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń,

dzwonią dzwonki sanek,

zatrzymały się przed domem,

ktoś wchodzi na ganek.

Słychać już tupot nóg,

drzwi się otworzyły,

a w nich stanął z wielkim workiem

dziadek bardzo miły.

A Mikołaj pędzi

1. Już na płatkach śniegu przyfrunęły święta

Teraz wszystkie dzieci marzą tylko prezentach

Sanie Mikołaja dzwonią dzwoneczkami

Święty Mikołaju, bądź już wreszcie tutaj z nami


Ref.: A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna

Od domu do domu ciężką pracę ma

Jego piękną brodę pokrył srebrny lód

Gdyby tak biedaczek już odpocząć mógł.


2. Święty Mikołaju my ci pomożemy

I wszystkie prezenty szybko dzieciom rozniesiemy

Potem pod choinką siądziesz razem z nami

Też swój prezent znajdziesz w pięknym koszu z paczuszkami


Ref.: A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna 

Od domu do domu ciężką pracę ma

Jego piękną brodę pokrył srebrny lód

Gdyby tak biedaczek już odpocząć mógł.

 

Zaczarowany śnieg

1.Kiedy nadchodzi pora zimowa,

to każda chmurka coś w sobie chowa.

Biały, bielutki, lekki, leciutki,

zaczarowany

śnieg

2.Śnieżne aniołki już przyleciały

i z każdą chmurką zatańczyć chciały.

A wtedy padał lekki, leciutki,

zaczarowany

śnieg.

3.A gdy aniołki się zatrzymały,

to zobaczyły, że świat jest biały,

bo wszystko przykrył lekki, leciutki

zaczarowany

śnieg.

Zaczarowany snieg…

Zaczarowany śnieg…

 

WIERSZE


Tydzień

Wszedł na drzewo poniedziałek,

natrząsł górę ulęgałek.

Ulęgałki zebrał wtorek

i do domu zaniósł worek.

Środa wszystkie ulęgałki

pokroiła na kawałki.

Kocioł wody nalał czwartek.

Wsypał do niej cukru kwartę.

Gaz zapalił w kuchni piątek,

aż w kociołku zawrzał wrzątek.

I powiedział do soboty:

– Zrób kompot nad kompoty!

Kompot wystygł do niedzieli.

Figę z makiem z niego mieli!

Bo niedziela ledwo wpadła,

cały kompot zaraz zjadła.

 

JESIEŃ

PIOSENKI

Deszczowa orkiestra

 

1. Kto nie lubi deszczu

kto się boi burzy,

komu w niepogodę czas się dłuży

niechaj zagra z nami w deszczowej orkiestrze,

bo my gramy razem z deszczem.

 

Ref.: Bum, bum, bum, bum, bum! – burza gra.

Szu, szu, szu, szu, szu! – szumi wiatr.

Kap, kap, kap, kap, kap! – kapie deszcz

i my razem z deszczem gramy sobie też.

Bum, bum, bum, bum, bum! – burza gra.

Szu, szu, szu, szu, szu! – szumi wiatr.

Kap, kap, kap, kap, kap! – kapie deszcz.

Baw się razem z nami, jeśli tylko chcesz.

 

2. Nasza roześmiana, deszczowa orkiestra

ciągle gra i grać nie może przestać.

Więc nie zwlekaj długo i zagraj dziś z nami

Do zabawy zapraszamy.

 

Ref.: Bum, bum, bum, bum, bum! – burza gra.

Szu, szu, szu, szu, szu! – szumi wiatr.

Kap, kap, kap, kap, kap! – kapie deszcz

i my razem z deszczem gramy sobie też.

Bum, bum, bum, bum, bum! – burza gra.

Szu, szu, szu, szu, szu! – szumi wiatr.

Kap, kap, kap, kap, kap! – kapie deszcz.

Baw się razem z nami, jeśli tylko chcesz.

 

Moje akwarium

 

Mam akwarium jak ocean,

rybek w nim gromada.

Są gupiki i neonki,

mam też glonojada.

W berka bawią się neonki,

migocą wśród liści.

Mały gupik w chowanego

zabawę wymyślił.

Lecz glonojad nie próżnuje

i akwarium sprząta.

A ślimaczki – dwa leniuszki –

kryją się po kątach.

Bardzo lubię się przyglądać

jak pływają rybki.

Robią do mnie śmieszne minki

i stukają w szybki.

 

WIERSZE

Kotek

 

Miauczy kotek: miau!

– Coś ty, kotku, miał?

– Miałem ja miseczkę mleczka,

Teraz pusta jest miseczka,

A jeszcze bym chciał.

Wzdycha kotek: ooo!

– Co ci, kotku, co?

– Śniła mi się wielka rzeka,

Wielka rzeka, pełna mleka

Aż po samo dno.

Pisnął kotek: pii...

– Pij, koteczku, pij!

Skulił ogon, zmrużył ślipie,

Śpi – i we śnie mleczko chlipie,

Bo znów mu się śni.

 

Przyszła jesień…

 

1. Przyszła jesień w liście ubrana

W dłoniach trzyma małego kasztana

Do wiewiórek uśmiecha się w lesie

Babie lato na drogach rozwiesi.

 

Ref.: Jesień, jesień słońce x2

Jesień, jesień wiatr

Jesień, jesień słońce x2

Jesień, jesień deszcz

 

2.Grzyby w lesie z deszczem obudzi

W ciepłe szale ubiera nas ludzi

Po przegania z łąki motyle

Pozostanie tu z nami na chwilę.

 

3. Do koszyka nam jabłek nazbiera

I marchewki i trochę selera

W ciemnej gawrze zaśnie z misiami

I przeczeka tam zimę z nami.

 

Tańcowała jesień

 

1. W lesie zamaszyście.

Żółte, rude i brązowe

Z drzew zrywała liście.

 

Ref.: Tańcowała jesień,

Kolorowa jesień. (×4)

 

2. Postrącała w parku

Żołędzie, kasztany,

Rozrzuciła na trawniku

Liśćmi przysypanym.

 

Ref.: Tańcowała jesień,

Kolorowa jesień. (×4)

 

3. Tańcowała jesień

W sadzie, razem z deszczem.

Jabłek, gruszek nazrywała,

Lecz jej mało jeszcze.

 

Ref.: Tańcowała jesień,

Kolorowa jesień. (×4)

 

4. Z wiatrem się kłóciła,

Darła białe chmury,

Aż się słońce obudziło

I spojrzało z góry.

 

Ref.: Tańcowała jesień,

Kolorowa jesień. (×4)

 

WIERSZE


Jedzie pociąg

Stoi pociąg
na peronie-
żółte liście ma w wagonie
i kasztany, i żołędzie-
dokąd z nimi jechać będzie?

Rusza pociąg
sapiąc głośno.
Już w przedziałach
grzyby rosną,
a na półce,
wśród bagaży,
leży sobie bukiet z jarzyn.

Pędzi pociąg
lasem, polem
pod ogromnym parasolem.
Zamiast kół kalosze ma,
za oknami deszcz mu gra.
O, zatrzymał się na chwilę!
Ktoś w wagonie drzwi uchylił
potoczył w naszą stronę
jabłko duże
i czerwone.

 

PIOSENKI


Mucha w mucholocie

 

1. Siedzi mucha w mucholocie,

do Krakowa sobie leci.

Chce odwiedzić wujka, ciotki,

brata z żoną i ich dzieci.

 

Ref.: Mucha, mucha w mucholocie,

jak w prawdziwym samolocie.

Do Krakowa sobie leci,

a za oknem słonko świeci. (x2)

 

2. W doskonałym jest humorze,

już doczekać się nie może.

Kiedy w końcu wyląduje

i rodzinę ucałuje.

 

3. Mała mucha tak daleko

jeszcze nigdy nie leciała.

Więc na tak daleką podróż

wiele rzeczy spakowała.

 

4. Ma walizkę kolorową,

a na sobie suknię nową.

Okulary choć za duże

wyśmienite do podróży.

 

5. Ręce w górę i machamy,

udajemy, że latamy.

Podskok w górę, startujemy,

gdy siadamy lądujemy. (x3)

 

Kropelka złotych marzeń

 

1. Kiedy już trzeba będzie powiedzieć cześć,

Kiedy już lato pęknie i spadnie deszcz,

Co Ci dać przyjaciółko mych słonecznych dni,

Żeby czas nie zamazał tych wspólnych chwil.

 

Ref.: Bursztynek, bursztynek znalazłam go na plaży,

Słoneczna kropelka, kropelka złotych marzeń,

Bursztynek, bursztynek położę Ci na dłoni,

Gdy spojrzysz przez niego, mój uśmiech Cię dogoni...

 

2. Kiedy znów się spotkamy za wieków sześć,

Kiedy znów powiesz do mnie po prostu cześć.

Może nawet nie poznam przez chwilę Cię,

Ale Ty wtedy prędko wyciągniesz ten.

 

Ref.: Bursztynek, bursztynek znalazłam go na plaży,

Słoneczna kropelka, kropelka złotych marzeń,

Bursztynek, bursztynek położysz go na dłoni,

Gdy spojrzę przez niego, twój uśmiech mnie dogoni... (x2)

 

ZABAWY

 

Grupa III - ogłoszenia i aktualności

WKRÓTCE...

 • We wtorek 18 czerwca o godz. 16:00
  odbędzie się
  UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO.
  Bardzo prosimy o strój galowy:
  -- dziewczynki: gładka, biała bluzka, białe rajstopy lub podkolanówki /zależy od pogody/ oraz koniecznie grzebień, gumki, spinki /UWAGA: spódniczki dla dziewczynek będą z przedszkola - granatowe w białe groszki/.
  -- chłopcy: biała koszula, czarne lub granatowe spodnie /UWAGA: muszki do kołnierzyka koszuli chłopcy dostaną z przedszkola/.
  Po występie dzieci planujemy poczęstunek, dlatego bardzo prosimy o aktywne włączenie się w jego przygotowanie - mile widziane ciasteczka, ciasto, owoce itp.
  Z uwagi na zmienną pogodę jeszcze nie wiemy gdzie odbędzie się występ.
  Przy sprzyjającej pogodzie - może w tym roku uda się w ogrodzie.
  KŁH

  *                            *                               *

Ważne:

W bieżącym roku szkolnym dniem zabawek jest - poniedziałek.
Co dziennie dziecko może przynieść książkę, gazetkę czy piórnik.


*                     *                       *

TO JUŻ BYŁO...

 • W środę 12 czerwca uczestniczyliśmy w muzealnej lekcji plenerowej "Tropem legend na Ostrowie Tumskim".
  KŁH


 • We wtorek 11 czerwca odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym warsztaty multimedialne z Tabletami.
  KŁH

 • W piątek 24 maja naszymi gośćmi specjalnymi były p. Ola - mama Bruna i p. Kamila.
  Podczas wspólnych działań dzieci poznały i nauczyły się sposobu tworzenia biżuterii z koralików.
  Dzięki bogatym zasobom przygotowanym przez p. Olę i p. Kamilę do warsztatu
  -- dzieci wykonały prezent - niespodziankę dla mam - koralikową biżuterię - naszyjniki i bransoletki.
  Mimo upływu czasu - dzieci aktywnie działały i nawet nie wiedzieliśmy kiedy minęła nam godzina na komponowaniu i nawlekaniu koralików.
  Bardzo dziękujemy Paniom za kreatywne warsztaty tworzenia biżuterii.
  To było dla dzieci bardzo wyjątkowe doświadczenie.
  KŁH

 • W środę 15 maja w całym przedszkolu odbyły się kolejne w tym roku
  szkolnym warsztaty kulinarne dla wszystkich dzieci.
  Tym razem w eleganckich fartuszkach przedszkolaki szykowały kolorowe kanapki. Na każdej kromce znalazło się coś zielonego, coś aromatycznego i bardzo smacznego.
  Wszystkie kolorowe kanapki dzieci zjadły ze smakiem tuż po zupie. Zachęcamy rodziców do organizowania dzieciom takich okazji  do samodzielnego komponowania, układania, ozdabiania kanapek. W dzieciach jest naprawdę więcej chęci do zjedzenia szczypiorku,
  rzodkiewki czy wędliny, gdy same je na kanapce położą.
  KŁH

 • We wtorek 14. maja -- odbyło się kolejne spotkanie z "Panem Tabletem".
  Tym razem zadaniem dzieci było skomponowanie dań i ciast na przyjęcie.
  KŁH


 • W piątek 10. maja - odwiedziliśmy Bibliotekę Ikar z życzeniami z okazji Święta Bibliotekarza.
  Zaśpiewaliśmy dyżurującym pracownikom naszej ulubionej biblioteki piosenkę i dzieci wręczyły upominki.
  Było to choć krótkie, to bardzo miłe spotkanie.
  KŁH


 • We wtorek 7. maja - odbyło się wyjście do Muzeum Architektury
  na warsztaty muzealne: Gabinet osobliwości - preparaty w słoikach.
  Na spotkaniu dzieci dowiedziały się jak powstawały pierwsze zbiory eksponatów, przedmiotów w tzw. Gabinetach osobliwości.
  Dzięki prezentacji prowadzonej przez p. Agnieszkę dzieci zobaczyły na rycinach i zdjęciach jak wyglądały te pierwsze, najbardziej znane sale pełne kolekcji przyrodniczych, etnicznych i historycznych. Bo już wtedy służyły one poznaniu, poszerzeniu wiedzy, ale też udokumentowaniu jak świat wygląda i wyglądał dawniej.
  W drugiej części spotkania dzieci tworzyły swoje własne preparaty w słoikach, wykorzystując koraliki, kawałki kory, szyszki i gałązki, piórka, korki, guziki, kolorowe ścinki tkanin, tekturek czy wstążek. Na zakończenie zostaliśmy jeszcze zaproszeni przez p. Agnieszkę do zwiedzenia ekspozycji pieców, witraży i innych dekoracyjnych elementów architektonicznych towarzyszących kiedyś wrocławskim kamienicom. Na koniec był jeszcze spacer po wirydarzu. 
  KŁH


 • W środę 27. marca w ramach projektu miejskiego "Spotkania w muzeum"
  nasza grupa odwiedziła Muzeum Pana Tadeusza.
  Tym razem poza wizytą na salach wystawowych i oglądaniu ekspozycji
  - naszym głównym zajęciem w muzeum był aktywny udział
  w lekcji warsztatowej: Światłem malowane.
  Dzięki ciekawej technice, zaangażowaniu dzieci i realizacji
  ciekawych pomysłów na kompozycję - powstały oryginalne prace - światłem malowane.
  KŁH • We wtorek 26. marca odbyło się kolejne
  popołudniowe spotkanie warsztatowe dla dzieci i rodziców
  w naszej grupie.
  Tym razem spotkanie poprowadził gość
  z Narodowego Forum Muzyki - p. Anna.
  Było to spotkanie pod hasłem:
  "Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato".

  Wszystkim uczestniczącym w spotkaniu rodzicom i dzieciom - dziękujemy za zaangażowanie i wspólne śpiewanie.
  Bardzo dziękujemy za małe "co nie co" na poczęstunek
  - o tej porze dnia dla dzieci to wielka atrakcja i mocno oczekiwany punkt spotkania.
  KŁH
 • W czwartek 21. marca odwiedziliśmy Muzeum Miejskie -- Arsenał,
  gdzie braliśmy udział w lekcji muzealnej na wystawie czasowej:
  Odkrywamy tajemnice wrocławskiego Nowego Targu
  .
  KŁH


 • Już za nami spotkania z pedagogiem i psychologiem

  z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4.
  Spotkania te miały na celu przeprowadzenie badań przesiewowych w kierunku dojrzałości szkolnej.
  KŁH

 • W środę 13. marca -- odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 118,
  gdzie oglądaliśmy Galę Poezji Dziecięcej.
  Pierwsza część spotkania to była prezentacja laureatów klasowych konkursu na interpretację wiersza.
  Później byliśmy widzami na przedstawieniu "O kocie w butach" - wykonanego przez dzieci z kola teatralnego.
  Miło było się spotkać z naszymi absolwentami.
  KŁH • We wtorek 12. marca -- odbyły się kolejne warsztaty multimedialne, czyli spotkanie z "Panem Tabletem".
  Tym razem dzieci odwiedziły kolorowe Kredkowo.
  KŁH


 • We wtorek  12. marca -- była kolejna odsłona kuchennych rewolucji.
  W ten dzień w całym przedszkolu dzieci przygotowywały sałatkę żydowską.
  Dzieci w fartuszkach raźno siekały, kroiły i rozdrabniały,
  a po skończonych porządkach i chwili odpoczynku po zupie ze smakiem sałatkę zjadły.
  KŁH • W środę 6. marca -- odwiedziliśmy Narodowe Forum Muzyki. Tym razem wysłuchaliśmy koncertu:
  Korzenie muzyki sięgają Afryki.
  Wykonawcami był zespół Wielbłądy. Muzyka była rytmiczna i co najważniejsze - wykonana na oryginalnych instrumentach z tego rejonu świata. Mieliśmy zatem okazję by posłuchać ja brzmią balafony, drumla, ngoni, di-dżen-du, kora, bębny szczelinowe, kawal i fula i inne instrumenty wykonane z tykwy lub innych materiałów naturalnych. Wykonane utwory porwały dzieci do aplauzu, a nawet tańca na siedząco. Był to bardzo udany koncert.
  KŁH • W czwartek 28. lutego odbyło się zebranie dla rodziców.
  Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie.
  KŁH.


 • W wtorek 26. lutego odbyło w naszej grupie
  popołudniowe spotkanie warsztatowe dla dzieci i rodziców.
  Tym razem był to temat: "Litery to ważna sprawa, sylaby, wyrazy i ich czytanie to dobra zabawa".
  Ćwiczyły nasze oczy, odczytywaliśmy litery, sylaby i wyrazy.
  Układaliśmy zdania, a na koniec z powstałych obrazków tworzyliśmy kreatywne opowiastki.
  Niektóre postacie i zwroty akcji zaskakiwały, ale dzięki temu nasze historyjki były jedyne w swoim rodzaju.
  Na koniec spotkania był zasłużony odpoczynek przy ciasteczku.
  Bardzo dziękujemy za małe "co nie co" na poczęstunek dla uczestników warsztatu.
  KŁH • We wtorek 19. lutego, zaraz po śniadaniu odbyło się wyjście do Muzeum Historycznego.
  Tym razem odwiedziliśmy dobrze już nam znany Pałac Królewski na ul. Kazimierza Wielkiego.
  Podczas lekcji muzealnej obejrzeliśmy tam wystawę Markusa von Gosena: Z miłości do zwierząt i sztuki. Zwierzaki małe, duże i te co śpiewają na wystawę zapraszają. Liczne grafiki, akwarele i gobeliny prezentują zwierzęta 90 gatunków. Dzięki pani przewodnik poznaliśmy tajniki warsztatu artysty oraz wiele ciekawostek z życia wybranych zwierząt. Oglądaliśmy również buty ze skóry niedźwiedzia polarnego. Na zakończenie była jeszcze okazja do kilku zabaw animacyjnych.
  KŁH


 • We wtorek 19. lutego po 13:00 odbyło się kolejne spotkanie z "Panem Tabletem".
  KŁH


 • W czwartek 14 lutego, krótko po śniadaniu odbyły się
  Kulinarne warsztaty.
  Tym razem dzieci ubrane w fartuszki robiły pizzę.
  Wypracowane i rozłożone ciasto ozdobiły wybranymi składnikami.
  Gdy nasza pizza się piekła - pachniało w całym przedszkolu.
  Gotowa pizza zniknęła bardzo szybko z talerzy... 
  Kto wie, może czasem musimy do tej przekąski wracać.
  KŁH

 • W środę 13. lutego odbyło się nasze wyjście do Biblioteki Ikar
  na kolejne w tym roku szkolnym Spotkanie z ciekawa książką.


 • W środę 23 stycznia nasza grupa pełniła rolę reprezentacyjną.
  Z okazji Święta Handlowca odwiedziliśmy DH Astra.
  Z uwagi na formułę spotkania -- jeszcze przed otwarciem domu handlowego, przed dość dużym gronem pracowników -
  nasza grupa zaprezentowała przedstawienie "Nasze Jasełka".
  Później każdy z obecnych pracowników otrzymał od nas w prezencie pamiątkowego skrzata,
  a dzieci otrzymały słodkości i upominki.
  Aby pracownicy będący na dyżurze od rana nie byli pokrzywdzeni -
  ubrani nadal w jasełkowe stroje - odwiedziliśmy kolorową i wesołą gromadą również część spożywczą DH Astra.
  Tu również rozdawaliśmy wesołe skrzaty.
  Od tego dnia nasze skrzaty będą zdobić stoiska firmowe Astry,
  przypominając pracownikom i klientom o tegorocznym Święcie Handlowca.

  Przy okazji - serdeczne podziękowania dla p. Patryka,
  który wspomagał nas organizacyjnie w przestrzeni DH Astra i zaopiekował się naszymi rzeczami.

  Był to nasz ostatni występ z przedstawieniem "Nasze Jasełka".
  Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i gotowość kostiumową do kolejnych prezentacji.
  Dzieci z występu na występ czuły się na scenie coraz swobodniej.
  Nawet drobne i te trochę większe zastępstwa dla widzów były niezauważalne.
  Przedstawienie było okazją do wejścia w rolę, doświadczenia sceny
  i z nieukrywanym żalem dzieci przyjęły wiadomość, że już zamykamy ten rozdział.
  KŁH


 • W poniedziałek 21 stycznia, krótko po śniadaniu odbyły się
  Kulinarne warsztaty.
  Tym razem dzieci ubrane w fartuszki robiły
  słodkie szyszki.

  Ulepione i wyturlane własnoręcznie szyszki bardzo dzieciom smakowały.
  KŁH

 • W poniedziałek 21 stycznia naszymi gośćmi miały być
  dzieci z Przedszkola nr 84. Miała to być nasza ostatnia - kostiumowa
  próba generalna przedstawienia "Nasze Jasełka" przed występem w Astrze.
  Jednak z uwagi na niską frekwencję aktorów - nasz występ musieliśmy odwołać.
  Mamy nadzieję, że jeszcze będzie okazja do spotkania się i wspólnych działań.
  KŁH • W czwartek 17 stycznia późnym popołudniem
  odbył się w naszej grupie
  uroczysty występ dzieci z okazji święta
  Babć i Dziadków.

  Dzieci zaprezentowały przedstawienie: "Nasze Jasełka".
  Tym razem trema była ogromna, ale mimo nieobecności jednego "króla" i "pasterza",
  dzieci wystąpiły bardzo ładnie.
  Po występie było rozdanie upominków - szyte przez dzieci dla dziadków filcowe serduszka
  i jeszcze krótkie spotkanie przy ciasteczku oraz rozmowy.
  Było to bardzo miłe spotkanie.
  Bardzo dziękujemy rodzicom i babciom za małe
  "co nie co" na poczęstunek po przedstawieniu.
  KŁH • We wtorek 15 stycznia odbyły się kolejne warsztaty
  multimedialne z "Panem Tabletem"
  .
  Tym razem dzieci pomagając wędrującym przez świat
  zwierzątkom - budowały wyspę.
  Budowie towarzyszyło wiele emocji.
  Ciekawe jaki będzie temat następnych zajęć.
  KŁH

 • W poniedziałek 14 stycznia naszymi gośćmi byli uczniowie
  klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 118
  .
  Wystąpiliśmy dla naszych gości z przedstawieniem "Nasze Jasełka".
  Ku radości dzieci - wśród widzów było kilku naszych absolwentów.
  Miło było ich zobaczyć i miło było się z nimi spotkać.
  Później mały poczęstunek i spotkanie się zakończyło.
  Wkrótce my odwiedzimy Szkołę Podstawową 118.
  Szczegóły wkrótce.
  KŁH


 • Bardzo dziękujemy za terminową wpłatę na nasze wyjście
  do Narodowego Forum Muzyki.
  Wyjście zrealizujemy 6.03. /środa/, będzie to koncert: Korzenie muzyki sięgają Afryki.
  KŁH • W piątek 21 grudnia odbyła się przedszkolna wigilia.
  Dzieci czekały na to spotkanie od rana. Pierwszym punktem programu wigilijnego były świąteczne prezentacje grupy I i II.
  Aniołki z gr. "Misiów" pięknie zaśpiewały i zatańczyły aniołkową opowieść świąteczną,
  a później dzieci z gr. "Zajączków" zaprezentowały przygotowane przez nich Jasełka.
  Pięknie przebrane tańcząc i śpiewając, opowiadały wierszem o losach świętej rodziny i pierwszych gościach w stajence.
  Później czekając na przebierających się aktorów dzieci z gr. III wysłuchały ostatniego fragmentu opowieści o "Dziadku do orzechów", którą to książkę czytaliśmy po trochu od naszej pamiętnej wizyty w Narodowym Forum Muzyki w listopadzie. Zakończenie się wszystkim bardzo podobało...
  A potem było dzielenie się opłatkiem, składanie świątecznych życzeń i pyszności na wigilijnym stole - zupa grzybowa, piernik z konfiturą śliwkową, ciasteczka i owoce.
  Później na podsumowanie tego intensywnego tygodnia rozmawialiśmy o tym jakie będą te domowe święta...
  I ja dołączam się do życzeń...
  Radosnego czasu, rodzinnych chwil, spokoju...
  I aby nadchodzący Nowy Rok przyniósł wiele dobrych zdarzeń...
  KŁH • W czwartek 20 grudnia, późnym popołudniem odbył się 
  uroczysty występ dzieci w przedstawieniu: "Nasze Jasełka".
  Było to nasze świąteczne, popołudniowe spotkanie z rodzicami.
  Aktorzy w pięknych strojach, w pełnej gotowości.
  Były wiersze, kolędy, piosenki świąteczne i tańce, a wszystko to by zaprezentować opowieść o świętej rodzinie, ich wędrówce i wielkim wydarzeniu narodzin.
  Dzieci spisały się bardzo dobrze. Niejedna łza w oku się zakręciła.
  Występ zakończyliśmy Pastorałką od serca do ucha...
  Później był jeszcze czas na rozmowy, życzenia, częstowanie się piernikami,
  ciasteczkami, owocami i innymi smakołykami.
  Dziękujemy rodzicom za tak liczne przybycie i ten wspólny przed-świąteczny czas.
  KŁH


 • W czwartek 20 grudnia krótko po śniadaniu
  nasza grupa piekła świąteczne pierniki
  .
  Każde dziecko zaopatrzone w fartuszek kuchenny z umytymi rękami zostało przydzielone do jednej z grup piernikowych.
  Przygotowanie ciasta nadzorowały p. Małgosia, p. Agnieszka i p. Kasia. Gdy ciasto zostało wymieszane i wypracowane, potem również rozwałkowane - nastąpiła najsympatyczniejsza część działań - wycinanie pierników. Przyniesione z domowych zasobów foremki szybko wypełniały rozwałkowany placek ciasta, były tu: gwiazdki, serduszka, mikołaje, aniołki, buźki, płatki śniegu, choinki, renifery i wiele innych. W sumie upiekliśmy prawie 7 blach pierników.
  Dopiero przed zupą nasze pierniki były gotowe do degustacji oraz zdobienia, stąd w tej części dnia przydały się słodkie dekoracje i kolorowy lukier.
  Pierniki przygotowaliśmy na spotkanie świąteczne z rodzicami...
  KŁH • W środę 19 grudnia - grupa III była zaproszona do Przedszkola nr 84 /ul. Horbaczewskiego/ na świąteczne kolędowanie.
  Dzięki czerwonym bluzkom i mikołajkowym czapeczkom nasza grupa wyróżniała się wśród innych przedszkolaków.
  Koncert prowadził p. Filip Chojcan, a świąteczne piosenki, kolędy i pastorałki wykonał zespół KrzyKaśki,
  cztery panny w strojach świątecznych skrzatów, z których dwie - Misia i Wiktoria, to absolwentki naszego przedszkola.
  Piękne głosy, pomysłowe zapowiedzi i profesjonalne wykonanie - to atuty tego spotkania.
  Było wesoło, było świątecznie, było śpiewająco...
  KŁH • We wtorek 18 grudnia, krótko po zupie odbyła się premiera, czyli
  występ dla dzieci i pracowników przedszkola z przedstawieniem: "Nasze Jasełka".
  Trema była, kilku aktorów nie dopisało, ale dzieci wystąpiły wspaniale.
  Mówiły wiersze, śpiewały kolędy, nikt nie zapomniał o ruchu na scenie, wszystkie rekwizyty były na czas, nawet w kulisach było cicho...
  Była to bardzo udana premiera.
  Występ dla rodziców w czwartek.
  KŁH • W poniedziałek 17 grudnia wybraliśmy się na warsztaty pieczenia
  i zdobienia pierników do Piernikarni Wrocławskiej
  na ul. Kurzy Targ.
  Na szczęście dla nas okazało się, że nasze warsztaty piernikowe mogą zacząć się wcześniej, więc do piernikarni dotarliśmy jeszcze przed godz. 13:00.
  Cały sklep wypełniał zapach pierników, a na regałach dzieci mogły pooglądać już ozdobione pierniki.
  Warsztaty odbywały się na piętrze, tuż obok miejsca ich produkcji, więc mogliśmy przez cały czas pobytu na warsztatach obserwować zza szyby kolejne etapy powstawania piernikowych koników, serduszek, choinek i gwiazdek. Nasze warsztaty zaczęły się oczywiście od mycia rąk, potem pani opowiedziała nam kilka ciekawostek z historii pierników, które właśnie w naszym regionie miały swój początek. Następnie każde dziecko na swoim stanowisku pracy musiało wypracować/ugnieść porcję ciasta piernikowego, potrzebnego do wykonania pierwszego piernika.
  Robiliśmy go przez odciśnięcie ciasta w drewnianej formie, potem trzeba było odciąć drewnianym nożykiem nadmiar ciasta i tak zrobione pierniki - aniołki, serca, podkowy i karety - poszły do wypieku.
  W dalszej części warsztatu dzieci uczyły się jak dozować lukier i ozdabiały wg swojego pomysłu po dwa pierniki. Była okazja do rozmów, śpiewania świątecznych piosenek i obserwacji tego co w pracowni piernikowej dzieje się za szybą. Czas nam upłynął tak szybko, że gdy przyszła pora mycia rąk i pakowania gotowych już pierników, byliśmy zaskoczeni, że tyle czasu już za nami.
  Idąc w stronę przystanku spacerowaliśmy jeszcze po rynku wśród straganów i świątecznych stoisk kiermaszu bożonarodzeniowego.
  Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie przy choince i za chwilę wsiadaliśmy już do tramwaju...
  KŁH


 • W środę 12 grudnia - odbyło się wyjście do Biblioteki Ikar
  na kolejne w tym roku szkolnym Spotkanie z ciekawa książką.
  Tym razem pani Mariola przeczytała nam opowieść o
  KŁH


 • We wtorek 11 grudnia --
  odbyło się kolejne spotkanie
  z "Panem Tabletem".

  KŁH • W czwartek 6 grudnia odbyły się zajęcia warsztatowe
  z p. Marią z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4
  - "Kształtowanie pojęć przestrzennych"
  KŁH


 • We wtorek 4 grudnia naszym gościem była mama Basi,
  która opowiadała nam o różnych aspektach pracy florysty.
  W prezentacji multimedialnej obejrzeliśmy różne rodzaje kwiatów, sposoby ich eksponowania i układania.
  Obejrzeliśmy rożne wzory wiązanek, bukietów i wianków, a także kilka kompozycji tematycznych.
  Aby dzieci modły doświadczyć, jak wygląda praca florysty, pani Marta dla każdego dziecka przygotowała mały zestaw roślin, materiałów i elementów dekoracyjnych do sporządzenia świątecznego stroika. Dzieci z wielkim przejęciem układały gałązki i gwiazdeczki, a po chwili powstały piękne, bożonarodzeniowe przybrania świeczki. I każdy tego dnia mógł zabrać taki stroik do domu.
  Serdecznie dziękujemy pani Marcie za przygotowanie oraz przeprowadzenie spotkania tematycznego i profesjonalnych warsztatów florystycznych dla dzieci z naszej grupy.
  Zapraszamy również innych rodziców do prezentacji zawodu lub hobby dla naszej grupy.
  Dogodny termin na pewno uda się nam znaleźć.
  KŁH • W poniedziałek 3 grudnia naszym gościem był pan Marek - aktor Teatru Lalek.
  Zaprosiliśmy go do wspólnego czytania, kolejnej w tym roku powieści. Tym razem były to opowiadania: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych).
  Zaskakujące było to gdzie te skarpetki trafiały i jakie były ich losy.
  Czytanie poprzedziła krótka opowieść o pracy w teatrze.
  KŁH • W środę 28. listopada odwiedziliśmy Narodowe Forum Muzyki.
  Bardzo elegancko ubrani zasiedliśmy na widowni sali koncertowej.
  Orkiestra już stroiła instrumenty. Po chwili usłyszeliśmy wybrane
  fragmenty kompozycji Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego.
  Koncert symfoniczny dodatkowo uzupełniała opowieść o historii
  powstania utworu, instrumentach, postaciach i tematach
  zilustrowanych muzycznie przez kompozytora.
  Dzieci były miło zasłuchane.
  Była to nasza pierwsza wizyta w Narodowym Forum Muzyki,
  kolejna dopiero w kwietniu.
  Z uwagi na sprzyjającą pogodę wybraliśmy się również
  na krótki spacer po rynku, gdzie zachwyt dzieci wzbudzały
  atrakcje świątecznego jarmarku.
  Zakupiliśmy słodkie laseczki cukrowe i w dobrych humorach
  ruszyliśmy w drogę powrotną do przedszkola...
  KŁH • We wtorek 27 listopada odbyło się spotkanie andrzejkowe.
  Jak co roku wszystkie dzieci obowiązywały przebrania - czarownice, wiedźmy, magowie, czarodzieje i wróżki.
  Nasze spotkanie obejmowało przede wszystkim wróżby i podglądanie tego co niesie przyszłość.
  Jak się okazało - szczególnie karty - wróżą wielu naszym przedszkolakom dostatek i powodzenie.
  Były też liczne zabawy muzyczno-taneczne.
  Zaś małe "co nie co" na poczęstunek - wcale nie było małe...
  To był bardzo miły wieczór.
  Dziękujemy za przybycie wszystkim gościom.
  I dziękujemy za bogaty poczęstunek.
  KŁH


 • W środę 21. listopada nasza grupa zrealizowała pierwsze w tym roku wyjście do Biblioteki Ikar
  i Spotkanie z ciekawą książką.

  KŁH • Niestety po raz kolejny zajęcia warsztatowe zaplanowane na środę 14. listopada z p. Marią z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
  - "Kształtowanie pojęć przestrzennych" --  zostały odwołane...
  Może uda się nam ustalić nowy termin...
  KŁH • We wtorek 13. listopada, krótko po śniadaniu w przedszkolu  odbyły się
  warsztaty ekologiczne dla wszystkich dzieci - prowadzone przez p. Kornelię z firmy: Ekosytem.
  Przy okazji spotkania dzieci z gr. III utrwaliły kolory pojemników - istotne dla segregacji odpadów i śmieci.
  Rozmawialiśmy o znaczeniu recyklingu dla środowiska oraz o innych sposobach dbania o świat przyrody i nasze bliższe i dalsze środowisko.
  KŁH • We wtorek 13. listopada -- odbyło się kolejne spotkanie z "Panem Tabletem".
  Tym razem tematem było: „ Budujemy Metropolię”.
  Dzieci zostały architektami i tworzyły swoje miasto.
  Niezależnie od tego, czy chciały wybudować raj dla miłośników zakupów, plażę, czy też spokojne leśne miasteczko - miały okazję to zrealizować na ekranach. Zadaniem przedszkolaków było bowiem wypełnienie krajobrazu sklepami, drogami, szkołami, a nawet parkami rozrywki lub stadionami.
  Każdy budynek składał się ze  specjalnej kombinacji materiałów do stworzenia, więc trzeba było dużo eksperymentować.
  Kolejne spotkanie z panem Tabletem już za miesiąc.
  EC


 • W piątek 9 listopada -- zaraz po 1 daniu odwiedziła naszą grupę mama Krzysia.
  Pani Natalia przygotowała dla dzieci bardzo ciekawe zajęcia, wykorzystując swoje doświadczenie zawodowe.
  Najpierw mama Krzysia zaprezentowała sposób badania aparatu artykulacyjnego, jakie logopeda realizuje na początku swojego kontaktu z dzieckiem.
  Potem zrealizowała z dziećmi wybrane zabawy i ćwiczenia logopedyczne, usprawniające umiejętność prawidłowego mówienia.
  Dzieci były zaangażowane i żywo reagowały na wszystkie "niespodzianki" naszego gościa.
  Najwięcej jednak emocji wywołało własnoręczne wykonanie zabawki logopedycznej - zajączka do ćwiczeń długości wydechu.
  Zajęcia z panią Natalią były okazją do miłych i bardzo praktycznych doświadczeń.

  Zapraszamy również innych rodziców z prezentacją zawodu, ciekawostek z pracy,
  zapraszamy do dzielenia się swoimi zainteresowaniami.
  Dogodny termin na pewno uda się ustalić.
  KŁH • W czwartek 25 października odbyły się w naszej grupie warsztaty popołudniowe dla dzieci i rodziców:
  T: Motoryka duża, motoryka mała, czyli wybrane elementy terapii ręki.
  Na warsztatach pobudziliśmy motorykę dużą - były zabawy z rekwizytami /wstążki, chusta/ oraz ćwiczenia rozmachowe.
  Potem były ćwiczenia manualne i te bardziej precyzyjne z piłeczkami, kasztanami, szyszkami i żołędziami.
  Ale tak naprawdę dzieci najbardziej czekały na tworzenie mas plastycznych.
  Tym razem powstały: piasek kinetyczny /składniki: mąka kukurydziana i oliwka/
  oraz piankolina /składniki: pianka do golenia, maka ziemniaczana i barwnik/.
  Trochę się maki posypało, ale ręce mieszały, dłonie zgniatały i paluszki ćwiczyły...
  A na koniec każdy zrobił kilka kulek i trochę masy spakował do domu...
  Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za aktywny udział w warsztatach i zachęcamy do takich zabaw z dziećmi w zaciszu domowym.
  Szczególne podziękowania dla mamy Wiktorii za pyszne ciasto czekoladowe
  /przy okazji prosimy o przepis/, wielu osobom bardzo smakowało.
  KŁH


 • W środę 24 października odbyły się drugie warsztaty multimedialne "Pan Tablet"
  Podczas zajęć dzieci "odwiedziły" krainę Zwierzylandię.
  Tu spotkały różne zwierzęta, które niestety zapomniały o zasadach zdrowego odżywiania się.
  Stąd ich zadaniem było zadbać o pacjentów dr Pandy. Poprzez podjęte działania dzieci podjęły obowiązki opieki nad bohaterami opowieści i wspomagały ich w realizowaniu ruchu na świeżym powietrzu, dodatkowo utrwaliły zasady zdrowego odżywiania się, dbania o czystość w swoim otoczeniu.
  Kolejne spotkanie z "Panem Tabletem" za miesiąc.
  KŁH

 • W piątek 19 października, krótko po śniadaniu
  odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość
  z okazji Święta Edukacji Narodowej.
  Z tej okazji każda z grup przygotowała krótki program artystyczny.
  Nasza grupa zatańczyła poloneza i taniec angielski, zaprezentowaliśmy też wiersz o literkach i zagraliśmy do walca "Nad pięknym modrym Dunajem" na dzwonkach diatonicznych. A potem dzieci wręczyły przygotowane upominki /małe lampiony ze świeczką/ wszystkim pracownikom naszego przedszkola.
  KŁH


 • W środę 17 października odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym
  warsztaty multimedialne "Pan Tablet". Na pierwszych zajęciach multimedialnych "Pan Tablet" dzieci realizowały scenariusz pt.: "Ratujemy rezerwat przyrody". Zaczynało się trochę smutno - zanieczyszczenia, śmieci i kończące się zasoby naturalne spowodowały ucieczkę zwierząt z kwitnącej niegdyś okolicy - ich naturalny dom został zniszczony przez działalność człowieka. Zwierzęta dochodzą do wniosku, że można było uniknąć tej ekologicznej tragedii, gdyby ludzie dbali każdego dnia o środowisko. Podczas swojej wędrówki zwierzęta trafiają do leśniczówki, w której zamiast gajowego spotykają Pana Tableta. Razem z nim rozmawiają o potrzebie stworzenia odnowionego miejsca przyjaznego przyrodzie i wspólnie tworzą rezerwat przyrody.
  W trakcie zajęć dzieci rozwijały decyzyjność, koncentrację uwagi i ciekawość świata, a przy użyciu aplikacji poznały/utrwaliły wiedzę ekologiczną.
  Przez całe zajęcia dzieci pracowały z wielkim zaangażowaniem i z dużą satysfakcją realizowały poszczególne zadania.
  Kolejne zajęcia z Panem Tabletem już wkrótce.
  KŁH


 • We wtorek 9. października - w ramach odbywającego się we Wrocławiu Kongresu Naukowego Dzieci i Młodzieży nasza grupa odwiedziła Instytut Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, a dokładnie - wydział chemii organicznej. Było to spotkanie ze światem związków chemicznych i wykładowcą wydziału chemii organicznej p. Moniką - doświadczonym pracownikiem Instytutu.
  Na początek wszystkie dzieci otrzymały fartuszki do pracy laboratoryjnej.
  W białych ubrankach dzieci stanęły w przestrzeni laboratorium by obejrzeć kilka wybranych eksperymentów.
  Dzięki temu szybko nauczyliśmy się wzoru chemicznego wody oraz poznaliśmy jej stany skupienia. Dowiedzieliśmy się, że wszystko co nas otacza - to związki chemiczne. Ale nie wszystkie są takie same - nie wszystkie są do siebie podobne. Obejrzeliśmy eksperyment z wodą, kamykiem, listkiem i gałązką - i tak dowiedzieliśmy się czym jest gęstość...
  Obejrzeliśmy co się dzieje, gdy mieszamy różne substancje, bo tworzymy mieszaninę jednorodną lub niejednorodną.
  A potem był czas do samodzielnych eksperymentów i badań na wcześniej przygotowanych stanowiskach indywidualnych:
  -- ćwiczenia w pipetowaniu;
  -- sprawdzanie odczynu wybranego związku chemicznego z pomocą octu i sody;
  -- rozszczepianie mieszanin jednorodnych i niejednorodnych;
  -- wywoływanie reakcji chemicznych tj. powstawanie dwutlenku węgla.

  To co zapamiętało bardzo dużo dzieci z naszej wizyty w tym niezwykłym miejscu, to były oczywiście: doświadczenie o nazwie "pasta dla słonia" - było bardzo widowiskowe oraz eksperymenty z ciekłym azotem. To tu było najwięcej zaskakujących obserwacji: wylewany na podłogę - wcale nie był mokry. A gdy się dodało do niego gorąca wodę - powstawał mały "wybuch" i już po 2-3 sekundach wyglądał jak ścieląca się po podłodze mgła, a zanurzony liść - kruszył się. Najwięcej emocji wzbudził eksperyment z bananem - po dłuższej chwili w ciekłym azocie p. Monika mogła go użyć jak młotka i przybiła nim gwóźdź w drewniany kołek, a po chwili się skruszył.

  Wizyta w Instytucie Chemii była to dla nas okazją do poznania niezwykłego zawodu chemika oraz zajrzenia do tajemniczego świata związków chemicznych.
  Składamy wielkie podziękowania pani Monice - za aktywną pomoc w organizacji tych zajęć, jak również za zorganizowanie tak ciekawej oferty edukacyjnej dla naszej grupy -- za piękną chemiczną opowieść oraz przygotowanie w przystępny dla dzieci sposób wszystkich zaprezentowanych eksperymentów.
  KŁH • W poniedziałek 8 października naszym gościem
  specjalnym była mama Oli
  . W czasie miłego spotkania opowiedziała dzieciom o kilku ulubionych książkach i o najbardziej cenionych ilustratorach książek dla dzieci. Później przeczytała dzieciom kilka opowieści.
  Najbardziej dzieci zapamiętały opowiadanie o małych, psotnych szopach praczach, które bardzo się lubiły brudzić.
  Na zakończenie dzieci zrealizowały wesołe karty pracy - ze szmatek wycięły różne ubranka i zawiesiły/przykleiły je na sznurkach, obok prania już powieszonego przez tatę małych szopów.
  Serdeczne podziękowania dla mamy Olu za pomysł,
  poświęcony czas i wspólne czytanie.
  Wykonane karty pracy znajdą się w dzienniku czytelniczym naszej grupy, który razem tworzymy w ramach realizowanego projektu Mały mis w świecie wielkiej literatury.
  KŁH


 • W poniedziałek - 8. października odbyło się
  kolejne kulinarne działanie dzieci -

  -- w ten dzień w całym przedszkolu dzieci kroiły i siekały, bo ich zadaniem było przygotowanie jesiennej surówki.
  Surówka przygotowana podczas tych zajęć zniknęła szybko z półmiska i talerzyków,
  wszystkim bardzo smakowała.
  KŁH • We wtorek 25 września odwiedziliśmy Remizę Strażacką przy ul. Kosmonautów.
  To tu w nowo zaaranżowanej sali edukacyjnej dzieci przeżyły prawdziwą przygodę.
  KŁH • W czwartek 20. września, zaraz po śniadaniu wychodziliśmy z przedszkola
  na Teatrzyk: Pączkowe drzewo.

  Przedstawienie odbywało się w teatrze na Ostrowiu Tumskim.
  Idąc na przedstawienie i spacerując po Ostrowie odwiedziliśmy jeszcze kilka Tumskich krasnali.
  Spektakl powstał na podstawie książki Stefana Brzozowskiego o tym samym tytule.
  Z humorem, piosenką i wierszem opowiadało o Toni i Kajtku - dzieciach mieszkających po sąsiedzku.
  Tonia jest niepełnosprawną dziewczynką, a Kajtek, mały łobuziak trochę jej dokucza.
  Dla rozwoju wydarzeń kluczowe jest rosnące w ogrodzie Kajtka magiczne drzewo,
  które raz w roku rodzi pączki z nadzieniem truskawkowym. 
  Mimo pojawiających się w fabule trudności, wszystko się dobrze kończy.
  Dzieciom przedstawienie się bardzo podobało, żałowały tylko, że nie kończyło się degustacją pączków z drzewa...
  KŁH


 • Dziękujemy za złożenie deklaracji w zakresie zajęć dodatkowych dla naszej grupy
  -- cykl warsztatów multimedialnych
  dedykowany przedszkolom "Pan Tablet"
  .
  Wszystkie szczegóły programowe odnajdą Państwo tutaj:
  https://pan-tablet.pl/zajecia-multimedialne-wroclaw/
  Wkrótce podamy terminy zajęć.
  KŁH


 • W piątek 7 września dzieci z naszej grupy wzięły
  aktywny udział w paradzie krasnali na wrocławskim rynku
  i ulicy Świdnickiej
  - w ramach obchodów Międzynarodowego Festiwalu Krasnoludków.
  Idąc w paradzie dotarliśmy wraz z setkami innych przedszkolaków i dzieci ze szkół podstawowych
  do Ogrodu Staromiejskiego.
  To tu odbywał się konkurs plastyczno-technicznych na
  ozdobienie krasnalkowej chatki.
  Wykonanie tej pracy zajęło nam trochę czasu,
  ale dzięki staraniom wszystkich dzieci z białego domku szybko powstał domek kolorowy:
  czerwony dach i drewniane okna z firankami,
  na ścianach zakwitły kolorowe kwiaty,
  a dookoła stanął mały płotek.
  Ze sceny tuż obok nas towarzyszyły nam wesołe dźwięki - koncert bębniarski i pokazy kuglarskie.
  Jeszcze tylko zasłużony odpoczynek w cieniu,
  słodka bułeczka i soczek oraz kolejka za balonikami.
  I już czas było wracać do przedszkola na obiad...
  KŁH

 • W środę 5. września odbyło się zebranie organizacyjne.
  Dziękujemy za przybycie wszystkim obecnym na zebraniu.
  W razie pytań zapraszamy do kontaktu osobistego lub drogą e-mail.
  KŁH

Więcej artykułów…