Grupy

Grupa I - ogłoszenia i aktualności

Bardzo prosimy o systematyczne - bieżące informacje o dziecku:

 • Alergie pokarmowe i inne – prosimy potwierdzać aktualnym zaświadczeniem lekarskim;
 • Sygnalizowanie spóźnień /przyjście po godz. 9:00/ - prosimy o telefon do przedszkola pod numer tel.: 71/798 68 06;
 • Sygnalizowanie dłuższej nieobecności dziecka (zwolnienie ponad tydzień oraz koniecznie w przypadku chorób zakaźnych) – prosimy o telefon do przedszkola pod numer tel.: 71/798 68 06.
Dzień przynoszenia do przedszkola zabawek z domu to Poniedziałek.

*                        *                         *                           *

WKRÓTCE:

TO JUŻ BYŁO:

 • 19 czerwca 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Ikar przedstawiliśmy naszym rodzinom spektakl pt. Podroż po Polsce. Przedstawienie to było prezentem dla naszych bliskich z okazji Dnia Rodziny oraz podsumowaniem naszej rocznej pracy i zabawy w grupie Misie. Publiczność dopisała, a gromkie brawa i łzy wzruszenia świadczyły o tym, że wszystko nam się udało.
 • 13 czerwca 2018 r. odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną Bibliotekę Ikar. W tym dniu wzięliśmy udział w drugim spotkaniu z cyklu Spotkania z ciekawa książką. Na spotkaniu zapoznaliśmy się z bohaterką książki  Bardzo głodna gąsienica Eric Carle. Wraz z panią bibliotekarką - na podstawie książki karmiliśmy naszą ogromną gąsienice, z której powstały piękne papierowe motyle. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
 • 11 maja 2018 r. nasz grupa uczestniczyła w lekcji muzealnej „Mamuty, tury i inne zwierzęta w dawnych epokach” w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. Najpierw dzieci słuchały opowieści o ludziach i zwierzętach, o tym, jak wyglądał lew jaskiniowy, czy mamut był groźny, czy pies zawsze był najlepszym przyjacielem człowieka, jakie zadania spełniały konie i gdzie trzymano krowy. Zajęcia odbywały  się we wszystkich salach wystawowych Muzeum Archeologicznego.
 • 24 kwietnia 2018 r w ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi gościliśmy mamę Karola W., terapeutkę  wraz z podopiecznymi z Ośrodka św. Brata Alberta we Wrocławiu. Dzieci uczestniczyły w "lekcji tolerancji"- poznały osoby z dorosłe z Zespołem Dauna. Opowiedzieli nam o sobie, o swoich ulubionych zajęciach i marzeniach, a także o tym, czym zajmują się w ośrodku. Pani Dominika - mama Karola zaprezentowała nam prace plastyczno - techniczne wykonane przez swoich podopiecznych, które wykonali podczas działań w ośrodku. Następnie zaprosiła dzieci do wspólnego wykonania plakatu z mottem "Każdy z nas jest piękny i niepowtarzalny, ale razem jesteśmy arcydziełem". My natomiast naszych gości zaprosiliśmy do tańca "Grozik" i zaśpiewaliśmy im piosenkę "Mój dom". Bardzo dziękujemy Pani Dominice i jej podopiecznym za przybycie.
 • 23 kwietnia 2018 r. wzięliśmy udział w spektaklu pt. " Uwaga na przytulaka" w Magicznym Teatrze Muzycznym we Wrocławiu. Ten kolorowy, wesoły spektakl porwał wszystkich do zabawy, wspólnego śpiewania oraz nauki kilku słów w języku angielskim. Jest to teatr interaktywny, który w swoją akcję wciąga swojego widza. W tę rolę wspaniale weszły wszystkie dzieci. Dziękujemy rodzicom za odpowiedni ubiór dziecka, adekwatny do miejsca - teatru.
 • Dziękujemy wszystkim rodzinom za wzięcie udziału w konkursie plastycznym - plakat promujący zdrowie. Prace można oglądać w głównym holu przedszkola.
 • 18 kwietnia 2018 r. cała nasza grupa wzięła udział w zajęciach w Bibliotece Ikar  w ramach cyklu Spotkań z ciekawą książką. Na spotkaniu tym zapoznaliśmy się z biblioteką, jej pomieszczeniami oraz zasadami jakie w niej panują. W kąciku dla dzieci mieliśmy okazję obejrzeć różnego typu książki - od tych klasycznych po multimedialne. Na koniec naszego spotkania razem z panią bibliotekarką wykonaliśmy wesołe misie z papieru. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
 • 11 kwietnia 2018 r. nasza grupa wzięła udział w uroczystości pasowania starszaków na czytelnika. Z tej okazji nasze dzieci przygotowały dla starszych kolegów i koleżanek małe przedstawienia. Misiaki stanęły na wysokości zadania - występ był wspaniały, czego dowodem były gromkie brawa. Wszystkim rodzicom dziękuje za przygotowanie odświętnego stroju dla dzieci.
 • Zakończyła się w naszej grupie akcja Torba pełna bajek. Każda rodzina otrzymała torbę z książeczkami na tydzień oraz wykonała w oparciu o nie prace plastyczną. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie oraz wspaniałe prace plastyczne. Mamy również nadzieję, że zaproponowane książki umiliły wszystkim czas.
 • Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w akcję charytatywną "Nie bądź sknera, kup pampera".
 • Dziękujemy wszystkim rodzicom za materiały medyczne potrzebne do naszej "przychodni".
 • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy chciałyśmy złożyć wszystkim świąteczne życzenia. Aby ten czas upłyną Państwu w ciepłej i rodzinnej atmosferze. A wszystkim dziewczynom i paniom obfitego dyngusa. Pani Ola, Grażynka i Małgosia.
 • 27 marca 2018 r. (wtorek) odbyło się w naszym przedszkolu Spotkanie Wielkanocne. Nasze dzieci brały udział w zabawach integracyjnych i muzyczno - ruchowych z dziećmi z pozostałych grup. Przedstawiliśmy wszystkim zebranym naszą wielkanocną piosenkę Nie chodź kurko na podwórko oraz wiersz Wielkanocny zajączek. Na koniec spotkania złożyliśmy wszystkim świąteczne życzenia, podzieliliśmy się jajkiem i zasiedliśmy do świątecznego obiadu. Dziękuję rodzicom za przygotowanie dzieci do tej uroczystości - odświętny strój.
 • 20 marca 2018 r. (wtorek) odbyły się w naszej grupie popołudniowe warsztaty plastyczne. Tematem przewodnim tego spotkania była Pisanka wielkanocna. Na początku spotkania dzieci zaprezentowały przybyłym gościom piosenkę wielkanocną " Nie chodź kurko na podwórko". Następnie w miłej i radosnej atmosferze powstawały przepiękne i pomysłowe pisanki wykonane rożnymi formami plastycznymi. Powstałe prace są piękną dekoracją świąteczną  sali. Naszemu spotkaniu towarzyszył również słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie oraz za słodki poczęstunek.

 • 19 marca 2018 r. (poniedziałek) gościliśmy w naszej grupie już po raz drugi mamę Hani w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi. Tym razem Pani Agata zaproponowała nam wykonanie papierowych pisanek. Naszymi pracami udekorowaliśmy naszą salę. Jeszcze raz dziękujemy mamie Hani i zapraszamy ponownie.

 • Bardzo dziękujemy rodzicom i dzieciom za pamięć i ciepłe życzenia z okazji Dnia Kobiet. Dziewczynki i panie z grupy Misiaki.

 • 6 marca 2018 r. (wtorek) odbyło się w naszej grupie zebranie podsumowujące I półrocze. Dziękujemy rodzicom za przybycie.

 • 23 stycznia 2018 r. (wtorek) gościliśmy w naszej grupie babcie i dziadków. Z okazji ich święta zaprezentowaliśmy przedstawienie pt. Deszczowy król. Były również piosenki, taniec i życzenia. Naszych gości obdarowaliśmy laurkami. Na koniec spotkania delektowaliśmy się słodkim poczęstunkiem, który przygotowali rodzice. Bardzo dziękujemy gościom za przybycie i rodzicom za zorganizowanie poczęstunku.

 • 19 grudnia 2017 r. (wtorek) odbyła się przedszkolna wigilia, w której udział wzięli, wszystkie dzieci i personel. Zgodnie z tradycją wspólnie śpiewaliśmy kolędy, łamaliśmy się opłatkiem i zasiedliśmy do wigilijnego stołu na pyszny barszcz z uszkami. W miłej, ciepłej i rodzinnej atmosferze przeżywaliśmy ten dzień.

 • 15 grudnia 2017 r. (piątek) gościliśmy w naszej grupie mamę Hani w ramach projektu spotkań z ciekawymi ludźmi - poznajemy zawód, hobby naszych rodziców. Pani Agata projektuje i wykonuje kartki okolicznościowe. Po zapoznaniu się z etapami powstawania kartek, mama Hania zaprosiła nas na warsztaty plastyczne - ozdoby choinkowe. Wykonaliśmy papierowe bombki i bałwanki, które zawisły na naszej przedszkolnej choince. Bardzo dziękujemy Pani Agacie za przybycie i zapraszamy ponownie. Misiaki.

 • 12 grudnia 2017 r. (wtorek) pani Ewelina - mama Weroniki z gr. II przeprowadziła dla nas warsztaty z papieroplastyki. Eksperymenty z wodą, skrobią, przyprawami, zapachami, ziarnami, dużo radości i niezwykłe doznania dotykowe sprawiły, że dzisiejsze zajęcia były wyjątkowe. Bardzo dziękujemy pani Ewelinie za wspaniałą zabawę oraz rodzicom za pomoce.

 • 11 grudnia 2017 r. (poniedziałek) odbyły się w naszej grupie popołudniowe warsztaty plastyczne dla dzieci i ich rodzin. Tematem naszego spotkania było Ozdoby choinkowe. Dzieci wraz ze swoimi najbliższymi wykonywali ozdoby choinkowe na naszą grupową choinkę. Ten miły, grudniowy czas umilały nam dźwięki świątecznych piosenek oraz słodkości przyniesione przez rodziców. Na te niezwykłe spotkanie dzieci upiekły dla swoich gości pyszne pierniczki. Teraz naszą salę ozdabia przepiękna choinka. Bardzo dziękuję wszystkim za przybycie, miłą atmosferę i zaangażowanie.

 • 27 listopada 2017 r. (poniedziałek) po południu odbyło się w naszej grupie spotkanie andrzejkowe. Dzięki naszym zaklęciom czary - mary, niezwykłym przebraniom oraz wszystkim magicznym różdżką przenieśliśmy się w świat magi. Wraz z rodzicami poznawaliśmy naszą przyszłość dotyczącą przyszłych zawodów, podróży. Były również pląsy Duszki , Magiczna liczba 7 . Dzięki mamie Patryka, za co bardzo dziękujemy, mieliśmy słodki poczęstunek. Dziękujemy za przybycie i dobrą zabawę.

 • 23 listopada 2017 r. (czwartek) zaraz po śniadaniu w przedszkolu odbył się coroczny Bal Kapelusza, który poprowadziła pani Beata. Fantastyczne nakrycia głowy były nie tylko ozdobą dzieci ale i całego balu. Dziękuję rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu nakryć głowy.

 • 31 października 2017 r odbył się w przedszkolu pierwszy bal - Bal Kubusia Puchatka. W tym dniu dzieci były przebrane za postacie z bajki o Kubusiu. Bardzo dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie tak wspaniałych kostiumów. Były tańce i zabawy integracyjne oraz wspaniała atmosfera i dużo radości. Bardzo dziękujemy prowadzącym - Pani Klaudii i Panu Kamilowi.
 • 24 października 2017 (wtorek) zamieniliśmy się w małych kucharzy i z przyniesionych owoców zrobiliśmy pyszną sałatkę owocową. Było pracowicie i smacznie. Bardzo dziękuję rodzicom z owoce.

 • 19 października 2017 (czwartek) byliśmy na naszej pierwszej wycieczce w Remizie strażackiej. Poznaliśmy zawód strażaka, jego strój oraz wyposażenie. Oglądaliśmy również różne rodzaje wozów strażackich. Wycieczka była bardzo udana.
 • Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za pamięć, życzenia z okazji Dnia Edukacji. Pani Ola i Małgosia
 • Dziękuję rodzicom za tak liczny udział w konkursie plastycznym Zabawka ekologiczna.

 • 12 października (czwartek) zaraz po śniadaniu odwiedziła naszą grupę mama Leny w ramach projektu spotkań z ciekawymi ludźmi - poznajemy zawód, hobby naszych rodziców. Pani Asia przybliżyła nam zawód nauczyciela przedszkola oraz zaprosiła nas do obejrzenia przedstawienia o krainie uśmiechu. Utrwaliliśmy wiadomości związane z dbaniem o nasze zęby oraz nauczyliśmy się piosenki o myciu zębów. Na zakończenie naszego spotkania mieliśmy słodki i zdrowy poczęstunek – słodkie jabłka. Bardzo dziękujemy mamie Leny za przybycie. Misiaki.
 • 26 września (wtorek) zaraz po śniadaniu odwiedziła naszą grupę mama Grzesia w ramach projektu spotkań z ciekawymi ludźmi - poznajemy zawód, hobby naszych rodziców. Pani Natalia przybliżyła nam zawód logopedy oraz zaprosiła nas w podróż nad morze - logopedyczne zabawy. Na zakończenie naszego spotkania, każdy otrzymała list od logopedy dla rodziców. Życzymy miłej zabawy w domu. Bardzo dziękujemy Pani Natalii za przybycie. Misiaki.

 

Grupa I - wiersze i piosenki

PIOSENKI

LATO

Po łące biega lato

1.    Po łące biega lato
uwija się jak bąk.
"Dzień dobry" mówi kwiatom
i pieści każdy pąk.
Ref.:
Kto chce się z latem spotkać,
niech idzie z nami tam.
Rumianek i stokrotka
pokażą drogę nam.
2.    Pomaga lato pszczołom,
na kwiatach też się zna.
Uśmiecha się wesoło
i  w berka z wiatrem gra!
Ref.:
Kto chce się z latem spotkać ...
3.    Gdy lato jest zmęczone,
w szałasie sobie śpi.
I we śnie gra w zielone,
bo łąka mu się śni.
Ref.:

Kto chce się z latem spotkać ...

Razem z latem

1.Chodzi złote lato
w kapeluszu z kwiatów.
W rękach ma latawiec,
biega z nim po trawie.
Ref.:
Hopsa, hopsasa, razem z latem ja,
Hopsa, hopsasa, razem z latem ja.
2. Czasem dla ochłody
lato zjada lody.
Zjada je powoli,
gardło go nie boli.
Ref.:
Hopsa, hopsasa, razem z latem ja,

 

WIOSNA

Wiosna

1. Bociany już przyleciały, a żabki w stawie kumkały,

Bociany się ucieszyły, że żabki zobaczyły.

Ref. Kle, kle, kle, kle, ja chętnie żabkę zjem.

Kum, kum, kum, kum, ucieknę ci co tchu.

2. Niedźwiadki się przebudziły, do lasu po miód ruszyły,

Wdrapują się już na drzewo, lecz pszczółki miodku strzegą

Ref. Mniam, mniam, mniam, mniam jak wiele miodku tam,

Bzyk, bzyk, bzyk, bzyk, użądlę misia w mig.

3. Już słonko mocno przygrzewa, zielona trawa urosła,

Ach, po co kłócić się ,gniewać, gdy przyszła do nas wiosna.

Ref. Kum, kum, kum, kum tak śpiewa żabek tłum.

 

Kle, kle, kle, kle, bociany śmieją się.

Nie chodź kurko na podwórko

Ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko.

Ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko.

1. Nie chodź kurko na podwórko,

maluj jajka od samego ranka.

Dziobkiem kreskę, łapką gwiazdkę

i będzie pisanka.

Ref. Bo na święta wielkanocne jajka muszą być,

nie takie zwyczajne ale kolorowe

Aby jeszcze lepiej smakowały ci,

w kropki i paseczki,

w kółka i gwiazdeczki,

w ciapki żółte i różowe i pomarańczowe.

Ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko.

Ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko.

2. Ty zajączku już nie biegaj,

maluj skórkom , maluj jajka białe.

Tu kropeczka, tam kreseczka

piękne będą całe.

Mój dom

1. Mój dom to dom rodzinny, gdzie wszyscy bliscy są,

brat, siostra, mama, tata, to mój prawdziwy dom.

Ref. Mój dom, mój dom, to właśnie jest mój dom. x 2

2. Mój drugi dom - przedszkole, gdzie dzieci razem są,

tu bawię się wesoło, to jest mój drugi dom.

Ref. Mój dom, mój dom, to właśnie jest mój dom. x 2

3. Mój dom to cała Polska, tam góry, rzeki są,

tysiące miast i wiosek, to polskich dzieci dom.

Ref. Mój dom, mój dom, to właśnie jest   mój dom. x 2

ZIMA

Skrzaty

1. Na półeczce  z  książeczkami, ktoś zamieszkał dzisiaj  nami. 

Kto  zamieszkał? Dobrze wiecie! Wy je także znacie przecież.

Ref. Skrzaty, skrzaty, małe skrzatki, kolorowe na nich szatki.

W głowach także daję słowo, ciągle maja kolorowo.

2. Pierwszy skrzacik wierszem gada, drugi bajki opowiada.

A ten trzeci? A ten trzeci lula do snu małe dzieci.

Ref. Skrzaty, skrzaty, małe…

Tak się zachmurzyło

1. Tak się zachmurzyło,

słonko się ukryło,

pada, pada śnieżek biały

dawno go nie było.

2. Chodźmy na saneczki

chłopcy i dzieweczki,

pojedziemy wszyscy razem

z wysokiej góreczki.

3. Pędzimy, pędzimy,

nic się nie boimy.

Aż tu nagle bęc na śnieżek,

i wszyscy leżymy!

Życzenia dla babci i dziadka

1. Dziś jest babciu twoje święto,

Mam więc buzię uśmiechniętą.

Ref: Wycałuje cię od rana:

Jesteś, babciu, ukochana!

Wycałuje cię od rana:

Jesteś, babciu, ukochana!

2. Dziś jest Dziadku, twoje święto,

Mam więc buzię uśmiechniętą.

Ref: Wycałuje cię od rana:

Weź mnie, dziadku, na kolana!

Wycałuje cię od rana:

Weź mnie, dziadku, na kolana!

MIKOŁAJ

1. Siedzę cichuteńko

patrzę na okienko

poruszyły się zasłonki!

chyba już go widzę!

chyba już go słyszę, zabrzęczały

jego sanek dzwonki

Ref:

Dzyń. Dzyń. Dzyń

Mikołaju Święty

Dzyń. Dzyń, Dzyń

przynieś nam prezenty

2. Co to? Co to? Co to?

Kto to? Kto to? Kto to?

Pan Mikołaj już się skrada

Ojej! Ja się boję x2

Ale bać się chyba nie wypada

 

Ref: ...

JUŻ BLISKO KOLĘDA

1. Gdy w pokoju wyrośnie choinka,

Łańcuszkami, bombkami zaświeci.

Ref.:

To znaczy, że już Święta,

Że już blisko kolęda,

Że Mikołaj przyjedzie do dzieci.

Hej kolęda, kolęda.

2. Gdy opłatek już leży na stole,

Pierwsza gwiazdka zabłyśnie na niebie.

Ref.:

To znaczy, że już Święta,

Że już blisko kolęda,

Że Mikołaj przyjedzie do Ciebie.

Hej kolęda, kolęda.

3. Gdy upieką się słodkie makowce

I głos dzwonka z daleka zawoła.

Ref.:

To znaczy, że już Święta,

Że już blisko kolęda,

I za drzwiami już stoi Mikołaj.

Hej kolęda, kolęda

JESIEŃ

DESZCZOWA ORKIESTRA

1. Kto nie lubi deszczu, kto się boi burzy,

Komu w niepogodę czas się dłuży

Niechaj zagra z nami w deszczowej orkiestrze,

bo my gramy razem z deszczem.

Ref: Bum, bum, bum, bum, bum! - burza gra.

Szu, szu, szu, szu, szu! - szumi wiatr.

Kap, kap, kap, kap, kap! - kapie deszcz

i my razem z deszczem gramy sobie też.

Bum, bum, bum, bum, bum! - burza gra.

Szu, szu, szu, szu, szu! - szumi wiatr.

Kap, kap, kap, kap, kap! - kapie deszcz.

Baw się razem z nami, jeśli tylko chcesz.

 

TANIEC Z LISTKIEM

1. Kolorowy listek mam,

Tańczę z listkiem tu i tam,

la la la - la la la ,

Tańczę z listkiem tu i tam.

2. On wiruje, a z nim ja,

Cudna jest zabawa ta.

Tra-lala, tra-lala,

Cudna jest zabawa ta.

3. Nagle listek w górę, hop!

Jaki piękny jego lot.

Hop, hop, hop! Hop, hop, hop

Jaki piękny jego lot.

4. Listek upadł, leży tu

I układa się do snu.

Lili-lu, lili-lu

I układa się do snu.

 

WIATR PSOTNIK
1. Wiatr zapukał w okno do dzieci:
„Halo, hej! Maluchy, jak leci?
Nie chce mi się biegać po polach,
przyjdę do waszego przedszkola”. Nie! Nie! Nie!
Ref.: „Wietrzyku psotniku, masz chmurki przegonić,
utulić sarenki w lesie,
kałuże osuszyć i liście posprzątać,
bez ciebie cóż zrobi jesień!
2. Wiatr zapukał w okno leciutko:
„Bez was, dzieci, trochę mi smutno.
Nie chce mi się gwizdać i biegać,
wolę z wami trochę pośpiewać…
3. „A ja chce rozkręcić zabawki
albo rozkołysać huśtawki.
Wolę dmuchać w trąbki, piszczałki,
zbudzić wasze misie i lalki…” Nie! Nie! Nie!

 

PRZEDSZKOLACZEK

1. Jestem sobie przedszkolaczek,

nie grymaszę i nie płaczę,

na bębenku marsza gram,

ram tam tam, ram tam tam.

2. Mamy tu zabawek wiele,

razem bawić się weselej,

bo kolegów dobrych mam,

ram tam tam, ram tam tam.

3. Kto jest beksą i mazgajem,

ten się do nas nie nadaje,

niechaj w domu siedzi sam,

ram tam tam, ram tam tam.

4. Mamy klocki, kredki, farby,

to są nasze wspólne skarby,

bardzo dobrze tutaj nam,

ram tam tam, ram tam tam.

POWIEDZ OLU
Powiedz Kasiu, powiedz Olu,
Gdzie tak miło, gdzie tak miło,
Jak w przedszkolu?
Bo przedszkole uczy, bawi nas,
Bo w przedszkolu miło płynie czas.

BAWIMY SIĘ
Bawię się ja, bawisz się ty,
Razem się bawimy,
Przez cały dzień bawimy się
I razem ćwiczymy.

LATA MUCHA
1. Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło ucha. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło nosa. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło czoła. Sio!
Bo ta mucha, bo ta mucha, bo ta mucha jest wesoła.
2. Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło głowy. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło brody. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło oka. Sio!
Patrzy na mnie, patrzy na mnie, patrzy na mnie gdzieś z wysoka. 
3. Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło nogi. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło stopy. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło brzucha. Sio!
Zaraz wleci, zaraz wleci, zaraz wleci do fartucha.

MAŁY KOTEK SOBIE ŚPI
Mały kotek sobie śpi. Cii, cii, cii…                            
Coś smacznego mu się śni. Cii, cii, cii…    
Nagle słyszy – jakiś szmerek,                         
Kotek wstaje na spacerek.                                          
Wstaje, wstaje, wstaje,
Łapkę swą podaje,                                                                      
I wybiera kotka, żeby wszedł do środka / x2

POCIĄG
Do pociągu zapraszamy,
Wagoniki doczepiamy,
Każdy trzyma się dokładnie,
Nikt z wagonu nie wypadnie,
Ciuch, ciuch……………….

IDZIE ZUCH
1. Przygotował zuch 2 ręce, tylko, 2 bo nie mia więcej.
Ręka lewa, ręka prawa, dla nas zuchów to zabawa.
Ref. Idzie zuch, a wicher dmucha
I do tyłu ciągnie zucha.
Ale zuch się nie przejmuje
I do przodu maszeruje.
2. Przygotował zuch 2 nogi, do dalekiej ciężkiej drogi.
Noga lewa, noga prawa, dla nas zuchów to zabawa.
Ref. Idzie zuch, a wicher dmucha...
3. Przygotował zuch 2 oka, takie wielkie jak u smoka.
Oko lewe, oko prawe, czas już kończyć tą zabawę.
Ref. Idzie zuch, a wicher dmucha...
*                                *                              *

ZABAWY

WIATR

Wieje, wieje, wieje wiatr,

I porusza gałązkami,

I spadają z drzewa liście,

A za nimi kasztany,

I spadają z drzewa liście,

A za nimi kasztany,

Szu, szu, szu…….

WIERSZE

JESIEŃ

Przyszła jesień do parku, przyniosła kasztany,

każdy piękny błyszczący, brązem malowany.

Będą z nich ludziki, małe kasztaniątka,

A dla ciebie zrobię z kasztanów zwierzątka.

Takie małe, takie małe albo jeszcze mniejsze,

Takie duże, takie duże albo jeszcze większe.

Grupa II - ogłoszenia i aktualności

WKRÓTCE...

 

TO JUŻ BYŁO...

 • 20 czerwca ostatni razy w tym roku szkolnym gościliśmy na zajęciach w Bibliotece Ikar. Pani Mariola zaprosiła nas na spotkanie z misiem i zajączkiem, którym towarzyszyliśmy w czasie ich prac ogrodniczych. Poznając niezbędne warunki dla życia roślin, sposoby ich pielęgnowania i potrzebne do tego narzędzia. Na zakończenie w małych zespołach ozdabialiśmy pudełka do przechowywania różnorodnych drobiazgów.

 • 19 czerwca wędrowaliśmy ulicami naszego miasta w poszukiwaniu Wrocławskich Krasnali. Z olbrzymim zaangażowaniem odnajdowaliśmy kolejne krasnale jednocześnie poznając ich imiona i związane z nimi historie. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi wiadomościami i opowieściami o znanych im krasnoludkach i zabytkach Wrocławia. Pogoda i humor nam dopisały tak wiec naszą wyprawę zaliczmy do udanych. Podziękowania dla Pani Eweliny za opiekę i wsparcie.

 • 14 czerwca w naszej grupie gościliśmy naszych Kochanych Rodziców. Dla nich śpiewaliśmy, recytowaliśmy i tańczyliśmy a na zakończenie obdarowaliśmy przygotowanymi z serca prezentami. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie, uśmiech, łzę wzruszenia, poczęstunek i wspólne świętowanie.

 • 22 maja w naszej grupie odbyły się warsztaty zorganizowane pod patronatem Banku Milenium w ramach Programu edukacyjnego pt.: „Finansowy elementarz”. Dzieci spotkały się z Panem Sebastianem – psem sklepikarzem, który opowiedział im skąd się biorą pieniądze, do czego służą i jak nim gospodarować. Również dzieci mogły podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie gospodarowania własnymi pieniędzmi.
 • 08 maja odbyły się zajęcia otwarte w naszym przedszkolnym ogrodzie. Podczas wspólnej zabawy, goniliśmy dzień i noc, ścigaliśmy ogonek liska, szukaliśmy ukrytych skarbów i z każdej zabawy czerpaliśmy wytchnienie i radość chwili. Bardzo dziękujemy przybyłym za miło i aktywnie spędzony czas 
 • 23 marca odwiedziła nas Mama Weroniki B. ze swoją „czarodziejską maszyną”. Wspólnie razem z przygotowanych elementów stworzyliśmy całą gromadę przepięknych i bardzo kolorowych kurek. Dzieci pomagały w przygotowaniu szpulek z nićmi, samodzielnie wypychały swoje kurki i z wielkim zainteresowaniem pytały i obserwowały co i jak robi Mama Weroniki. Na zakończenie Nasza Krawiecka Czarodziejka uszyła nam jeszcze przesympatycznego zajączka którego, dzieci wspólnie nazwały „Kickic”. Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie za poświęcony czas, dużo życzliwości i oczywiście śliczne kurki 
 • 21 marca odbyły się świąteczne warsztaty. W radosnym nastroju ozdabialiśmy przepyszne babeczki upieczone przez Mamę Krzysia. Kolorowe lukry, posypki oraz cudowny aromat wypieków są odpowiedzialne za to iż większość babeczek zamiast znaleźć się w wielkanocnym koszyku zniknęła w brzuszkach naszych małych łakomczuszków. Tworzyliśmy również. piękne kartki świąteczne, kolorowe pisanki i stroiki które będą nam przypominać o radosnym czasie Świąt Wielkiej Nocy. Bardzo dziękujemy za ten mile spędzony czas 
 • 14 marca na zajęciach w Bibliotece „Ikar” dzieci w bardzo przystępny i ciekawy sposób poznały czym jest muzeum. Nazywały eksponaty na przygotowanych ilustracjach, jednocześnie zachwycając się ich pięknem i różnorodnością. Zastanawiały się, jak powstają muzea i co można w nich eksponować. Wysłuchały opowiadania pt.: „Pieniek i jego zbiory”, przekonując się, że zbierać można naprawdę wszystko. Następnie wykonały i ozdobiły teczkę na przyszłe eksponaty. Zajęcia jak zawsze były bardzo interesujące i wzbogacić doświadczenia i wiedzę dzieci.
 • 14 marca odbyło się  zebranie podsumowujące pierwsze półrocze dla naszej grupy. Dziękujemy rodzicom za przybycie.
 • 19 stycznia odbyło się spotkanie z naszymi Kochanymi Dziadkami. W pięknych strojach z uśmiechem na twarzy przywitaliśmy wspaniałych gości. Następnie zaprezentowaliśmy przygotowaną specjalnie na tę okazję inscenizację. Po zakończonych występach w serdecznej i miłej atmosferze wszyscy razem cieszyliśmy się swą obecnością i małym poczęstunkiem. 
 • 17 stycznia na kolejnych zajęciach bibliotecznych dowiedzieliśmy się „skąd się wzięły Wrocławskie Krasnale”. Niektóre z nich obejrzeliśmy na pięknych ilustracjach i poznaliśmy ich imiona. Najbardziej podobał się nam Gołębnik, Latarnik, Słupnik i największy ze wszystkich krasnali Papa. Następnie z zapałem wykorzystując przygotowane materiały ozdabialiśmy papierową kukiełkę wybranego krasnala, którą każdy zabrał ze sobą do przedszkola.
 • 12 stycznia w pięknie udekorowanej sali przedszkolnej odbył się bal karnawałowy. Dzieci wystrojone w przepiękne, kolorowe stroje, wesoło pląsały przy akompaniamencie elektrycznej gitary. Tańce przeplatane były ciekawymi zabawami muzyczno – ruchowymi oraz zabawnymi konkursami. Miła atmosfera wyzwoliła w dzieciach wiele radości, uśmiechów i zadowolenia.
 • 13 grudnia popołudniu spotkaliśmy się wspólnie z Rodzicami na ubieraniu grupowej choinki. Bogactwo pomysłów i niezwykłość wykonanych ozdób była zaskakująca, dzięki temu nasza choinka została przepięknie i wyjątkowo przystrojona. Stała się element świątecznego wystroju naszej sali wnosząc ze sobą czar i urok świątecznej atmosfery do przedszkolnej codzienności. Bardzo dziękujemy za liczne przybycie, mile i bardzo owocnie spędzony czas wszystkim uczestnikom 
 • 13 grudnia byliśmy na drugim spotkaniu z cyklu „Spotkania z ciekawą książką”. Atmosfera była iście świąteczna. Misia Marysia, Martynka i kilku innych książkowych bohaterów zaprosiło nas do swoich świątecznych przygotowań. Rozmawialiśmy z Panią Mariolą o magii świąt i tradycjach z nimi związanych. Wspólnie ubraliśmy biblioteczną choinkę wykonanymi przez nas papierowymi ozdobami. Na zakończenie wspólnie złożyliśmy sobie życzenia ciepłych spokojnych i rodzinnych Świąt z mnóstwem niespodzianek pod choinką 
 • 15 listopada odwiedziliśmy naszą zaprzyjaźnioną Bibliotekę „Ikar”. Pani Mariola przywitała nas jesiennymi opowieściami. Wyjątkowe barwy, kształty i niesamowity jesienny  klimat towarzyszył naszemu spotkaniu podczas wszystkich działań.  Układaliśmy puzzle olbrzymiego drzewa, oglądaliśmy piękne zielniki, rozmawialiśmy o darach lasu dla zamieszkujących go zwierząt. Na zakończenie dzieci  samodzielnego wykonały przepiękne liści o cudownych barwach.
 • 14 listopada wspólnie z Mamą Weroniki z wielką radością doświadczaliśmy faktury, zapachu, dźwięku i innych ekscytujących elementów towarzyszących sęsoplastyce. Mogliśmy  mieszać różnorodne mikstury w ulubionych barwach a następnie tworzyć z nich co nam tylko przyszło do głowy.  Bardzo dziękujemy Pani Ewelinie za fantastycznie spędzony czas, wypełniony ciekawymi eksperymentami z kuchennymi produktami, za wyjątkowo ciekawą i rozwijającą zabawę. 
 • 2 listopada Mama Maksa przeczytała nam o przygotowaniach małego żółwia Franklina do jesiennego festynu. Bardzo uważnie słuchała naszych opowieści o przeżyciach bohaterów opowiadania i wszystkich, które przyszły nam do głowy i koniecznie musiały zostać opowiedziane. Następnie dzięki pomysłowości Pani Basi mogliśmy zrobić piękne, papierowe dynie. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas i dużo uśmiechu. 
 • 12 października (czwartek) odbyły się zajęcia z panem Adrianem (zawodowym ratownikiem medycznym) i jego pomocnikiem Misiem Gapciem. W ich trakcie udało się w przystępny sposób pokazać i opowiedzieć dzieciom jak zachować się w wybranych sytuacjach zagrożenia, jak można opatrzyć ramię lub głowę, gdzie dzwonić kiedy potrzebujemy pomocy itp. Dzięki przyniesionym maskotkom  każdy przedszkolak mógł również przećwiczyć poszczególne elementy składające się na procedurę udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem podjęły te trudne działania.
 • 13 października (piątek) z okazji święta Edukacji Narodowej odbyło się uroczyste spotkanie dzieci, nauczycieli i pracowników uświetnione występami przedszkolaków. Wszyscy zaprezentowali się wspaniale - recytując, śpiewając i tańczą a na koniec rozdając przygotowane przez siebie upominki.
 • Zebranie organizacyjne odbyło się 06.09.17 (środa) o godz. 16.30. 
  Dziękujemy wszystkim przybyłym.

Grupa II - wiersze i piosenki

*                           *                            *                             *

PIOSENKI


ŚWIĘTO TATY I MAMY

Słońce przygrzewa,
Jaki piękny mamy maj,
Święto Taty już się zbliża
Szumi rzeka, szumi gaj. ( bis)

Zerwę kwiatki pachnące,
Piękny bukiet zrobię sam
Złożę Mamie dziś życzenia,
I w prezencie kwiaty dam. ( bis)

Potem razem pójdziemy,
Spacerować poprzez las,
Bardzo lubię z moim Tatą
Spędzać wspólnie wolny czas. (bis)


ROZTAŃCZONE ZWIERZAKI


Raz zwierzęta wiejskie potańczyć chciały,

więc wymyśliły sobie do tańca kroków pięć:

konie tak skakały,

krowy kołysały,

świnki w błocie się taplały,

a koguty głośno piały,

małe myszki uciekały.


WYPRAWA DO ZOO


1. A kto zamieszkał w zoo?

Czy was ciekawi to?

Opowiem wszystko wam,

bo się wybieram tam,

bo się wybieram tam.

 

2. Dzień dobry, panie lwie,

czy pan mnie pożreć chce?

Pan grzywę bujną ma

i ryczy głośno łaaaa…

i ryczy głośno łaaaa…


3. Spogląda krzywo wąż

i syczy, syczy wciąż,

i wije, wije się.

Pogłaskać go? O, nie!

Pogłaskać go? O, nie!


4. A trąbą macha słoń.

Czy mogę dać mu dłoń?

Zatrąbił tru tu tu,

więc brawo biję mu,

więc brawo biję mu.


5. Do domu wracać czas,

lecz przyjdę tu nie raz,

lecz przyjdę tu nie raz.


PIOSENKI

Trąbka, Bęben, dwie gitary

 

1. Trąbka, bęben, dwie gitary

w domu z nudów wciąż ziewały,

więc skoczyły na podłogę,

hop i wszystkie już za progiem.

 

Ref.: Najpierw trąbka: „Tratatata!

Słychać mnie na końcu świata!”.

Potem bęben: „Bum, tarara,

trąbce się dorównać staram!”.

A na końcu dwie gitary,

co na strunach robią czary:

„Gramy razem brzdęku, brzdęku”.

Ale pięknie brzmią, ojejku!

 

2. I pobiegły instrumenty

na pokazy i występy,

a wróciły na kolację,

gdy skończyły się owacje.

 

Ref.: Najpierw trąbka: „Tratatata!”

słychać ją na końcu świata.

Potem bęben: „Bum, tarara”,

trąbce się dorównać stara.

A na końcu dwie gitary,

co na strunach robią czary,

grają razem: „Brzdęku, brzdęku”,

ale pięknie brzmią, ojejku!

 

 

Kurka i pisanki

 

1. Zniosła kurka dziesięć jaj,

co za kurka, ajajaj.

Teraz głośno jajka liczy,

dziś nie będzie jajecznicy,

dziś nie będzie jajecznicy.

 

2. Niespodziankę zrobić chce

i w pisanki zmieni je.

Już pędzelek kręci z piórka,

bo to bardzo sprytna kurka,

bo to bardzo sprytna kurka.

 

3. Macha pędzlem raz i dwa,

wnet pisanki piękne ma.

Skrzydełkami zatrzepała,

tak się cieszy kurka mała,

tak się cieszy kurka mała.

 

WIERSZ Co lubią dzieci?

 

Co lubią dzieci?

słońce – gdy świeci,

deszcz – kiedy pada,

wiatr – kiedy gada,

mróz – kiedy szczypie,

śnieg – kiedy sypie...

 

Każdą pogodę

z upałem, chłodem,

o każdej porze...

 

Byle na dworze!

 

PIOSENKI

Zabawa na sankach

 

1. Sanki ciągniesz ty,

sanki ciągnę ja.

Trudno wejść na górę,

mocno trzymam sznurek.

Sanki ciągniesz ty,

sanki ciągnę ja.

 

2. Z przodu siedzisz ty,

z tyłu siedzę ja.

Z górki jak w sto koni,

nikt nas nie dogoni.

Z przodu siedzisz ty,

z tyłu siedzę ja.

 

3. Zaspę widzisz ty,

zaspę widzę ja.

Sanki w nią wjechały,

sanki w śniegu całe.

W zaspie leżysz ty,

w zaspie leżę ja.

 

4. Jak bałwanek ty,

jak bałwanek ja.

W śniegu się turlamy,

śnieg otrzepią mamy.

Jak bałwanek ty,

jak bałwanek ja.

 

W kapeluszu mego taty

 

1.W kapeluszu mego taty,

gdy dorosłym będę panem.

To usiądę i wymyślę,

kim zostanę.

 

Czy piratem, czy strażakiem,

maszynistą lub dentystą,

kolejarzem, marynarzem,

albo kominiarzem.

 

Ref.: Mamo, tato, co wy na to?

Będę kominiarzem.

 

2. Kiedy wreszcie będę duża

i przerosnę moją mamę.

Będę buty mieć na szpilkach

i zostanę.

 

Pielęgniarką lub malarką,

baletnicą czy kucharką,

ogrodniczką, podróżniczką,

a może księżniczką.

 

Ref.: Mamo, tato, co wy na to?

Że będę księżniczką.

 

ZABAWA MUZYCZNO - RUCHOWA

 

O mande mande flore,

o made, o made,

o madeo deo, riki tiki,

deo, deo, riki tiki.

Raz, dwa, trzy.

 

ZABAWY PALUSZKOWE

 

Rączką prawą, rączką lewą,

Głowę sobie pogłaskają

I w kolana zastukają,

Potem pani pomachają.

 

Małe rączki klaszczą,

Małe rączki o kolana uderzają

I gwoździe do podeszwy buta przybijają.

Prawa rączka stuk,

Lewa rączka stuk

I gotowy but.

 

 

PIOSENKI

HU HU HA NASZA ZIMA…


1. Hu, hu, ha, hu, hu, ha nasza zima zła 
Szczypie w nosy, szczypie w uszy 
Mroźnym śniegiem w oczy prószy, 
Wichrem w polu gna! 
Nasza zima zła!


2. Hu, hu, ha, hu, hu, ha 
Nasza zima zła! 
Płachta na niej długa, biała, 
W ręku gałąź oszroniała, 
A na plecach drwa... 
Nasza zima zła!


3. Hu, hu, ha, hu, hu, ha 
Nasza zima zła! 
A my jej się nie boimy, 
Dalej śnieżkiem w plecy zimy, 
Niech pamiątkę ma! 
Nasza zima zła!

 

ULEPIMY BAŁAWANA

1. Wielka radość dla dzieciarni
wziąć marchewkę ze spiżarni,
węgiel czarny, stary garnek mama da.
Będzie awantura przykra
bo dozorcy miotła znikła,
tylko dzieci dobrze wiedzą, kto ją ma.

Ref: Ulepimy bałwana, śniegowego bałwana,
czekaliśmy tu na niego cały rok.
Ulepimy bałwana, śniegowego bałwana,
tak ulepić to potrafi mało kto.

2. Stoi bałwan osowiały,
w głowę gniecie garnek mały,
miotłę trzyma poczciwina, cały dzień.
Chciałby tak, jak wszystkie dzieci
bałwankowe kule lepić,
z kolegami na podwórzu bawić się.

Ref: Ulepimy bałwana, śniegowego bałwana…

 

CZACZA DLA BABCI I DZIADKA

Dla babci czaczę tańczymy na lodzie
Dla babci tańczyć możemy i co dzień
Dla babci czaczę na soplach gra wiatr
A my życzymy i śpiewamy tak


Kochana babciu żyj sto lat
Ciesz się wnukami i kochaj świat
Kochana babciu żyj sto lat
Śpiewaj z nami głośno cza cza cza


Dal dziadka czacze tańczymy na lodzie
Dal dziadka tańczyć możemy i co dzień
Dal dziadka czaczę na soplach gra wiatr
A my życzymy i śpiewamy tak


Kochany dziadku żyj sto lat
Ciesz się wnukami i kochaj świat
Kochany dziadku żyj sto lat
Śpiewaj z nami głośno cza cza cza


Bo babcia z dziadkiem to nasze są skarby
Malują uśmiech bez pędzla i farby
I dla nich czaczę na soplach gra wiatr
A my życzymy i śpiewamy tak

Kochana babciu żyj sto lat
Ciesz się wnukami i kochaj świat
Kochany dziadku żyj sto lat
Śpiewaj z nami głośno cza cza czaPIOSENKI

 

JAMNICZEK

1. Popatrzcie na jamniczka!

Wyturlał się z koszyczka,

zaczaił się na babcię

i porwał babci kapcie.


Ref. A jak spał, a jak spał

taką grzeczną minę miał. (x 2)


2. Poszarpał chustkę w róże

i zrobił dwie kałuże,

i moją nową lalkę

zaciągnął pod wersalkę.


3. A teraz gdzieś ucieka

i szczeka, szczeka, szczeka.

Łapiemy więc jamniczka,

niech wraca do koszyczka.


Ref. Bo jak spał, bo jak spał

taką grzeczną minę miał. (x 2)


4. Pod stołem jest koszyczek,

w koszyczku śpi jamniczek.

Jamniczek sobie śpi-i…!

Jak się zbudzi, będzie zły!

 

MIKOŁAJ


1. Idzie grudzień po grudzie,

Skrzypi buciorami.

Za nim Święty Mikołaj

Jedzie saneczkami.


Ref. Dzeń, dzeń

W grudniowy dzień.

Dzeń, dzeń, dzeń,

Dzeń, dzeń, dzeń,

W grudniowy dzień.


2. Idzie grudzień z choinką

Po zimowym lesie.

Za nim Święty Mikołaj

Wór prezentów niesie.


Ref. Dzeń, dzeń…


3. Dzieciom małym i dużym

Prezenty rozdają.

Przyjdą także do ciebie

Grudzień z Mikołajem.


Ref. Dzeń, dzeń…

 

WIERSZYK

CIEŃ

Ten mój cień,

Śmieszny cień,

Chodzi za mną cały dzień.

Robi wszystko to co ja;

Ja gram w piłkę,

On też gra,

Ja na schody,

On na schody,

Ja jem lody,

On je lody,

Ja przez płot,

On przez płot,

Gotów jest do różnych psot.

 

PIOSENKI

 

DUSZKI, DUSZKI…

1. Żyją w lesie małe duszki,

które czyszczą leśne dróżki.

Mają miotły i szufelki

i do pracy zapał wielki.

Ref. Duszki, duszki, duszki leśne

wstają co dzień bardzo wcześnie

i ziewając raz po raz

zaczynają sprzątać las.

2. Piorą liście, myją szyszki,

aż dokoła wszystko błyszczy.

Muchomorom piorą groszki,

bo te duszki to czyścioszki.

Ref. Duszki, duszki, duszki leśne...

3. Gdy ktoś czasem w lesie śmieci,

zaraz duszek za nim leci.

Zaraz siada mu na ręce,

grzecznie prosi: - Nie śmieć więcej!

 

Z WIELKIM KOSZEM…

1.Z wielkim koszem idzie jesień po lesie.

Co w tym koszu pani jesień nam niesie?

ref: Kurki, rydze i maślaki,

borowiki i kozaki pozbieramy dziś.

Kurki, rydze i maślaki,

borowiki i kozaki pozbieramy dziś.

2.Muchomora ominiemy z daleka.

niech muchomor na złe muchy tu czeka.

ref: Kurki, rydze i maślaki,

borowiki i kozaki pozbieramy dziś.

Kurki, rydze i maślaki,

borowiki i kozaki pozbieramy dziś.

3.Poszukamy żółtych kurek pod sosną.

Nad potokiem smaczne rydze nam rosną.

ref: Kurki, rydze i maślaki,

borowiki i kozaki pozbieramy dziś.

Kurki, rydze i maślaki,

borowiki i kozaki pozbieramy dziś.

 

RYMOWANKA

 

DESZCZYK

Deszczyk pada kapu, kap,

woda chlapie chlapu, chlap,

a ja wcale się nie boję,

bo pod parasolem stoję.

 

PIOSENKI


BO W PRZEDSZKOLU

1.Szybko Budzik rano woła mnie:

- Dzyń, dzyń, dzyń nowy dzień!

Niecierpliwie tupie but:

- Ruszać czas tup, tup.


2.- Do przedszkola spiesz się,

spiesz, hau, hau, hau!- prosi pies.

Kotek mruczy:

- Ja bym chciał z tobą iść, miau, miau.


Ref. Bo w przedszkolu czeka nasza pani,

już od progu z uśmiechem nas wita.

Z nami śpiewa i z nami się bawi

i o wszystko ją można zapytać.


DESZCZOWA ORKIESTRA

1.Kto nie lubi deszczu kto się boi burzy,

komu w niepogodę czas się dłuży

niechaj zagra z nami w deszczowej orkiestrze,

bo my gramy razem z deszczem.

 

ref. Bum, bum, bum, bum, bum – burza gra.

Szu, szu, szu, szu, szu – szumi wiatr.

Kap, kap, kap, kap, kap – kapie deszcz

i my razem z deszczem gramy sobie też.

Bum, bum, bum, bum, bum – burza gra.

Szu, szu, szu, szu, szu – szumi wiatr.

Kap, kap, kap, kap, kap – kapie deszcz’

Baw się razem z nami, jeśli tylko chcesz.


2.Nasza roześmiana, deszczowa orkiestra

ciągle gra i grać nie może przestać.

Więc nie zwlekaj długo i zagraj dziś z nami,

do zabawy zapraszamy.


ZABAWA MUZYCZNO RUCHOWA


ATE KATE NUNWA

Ate kate Nunwa – klaszczemy o kolana

Ate kate Nunwa – klaszczemy o kolana

Emisia de misia – pstryk w lewo, pstryk w prawo

Dula misia de – młynek

Heksa kola, misia woale – tęcza w prawa stronę

Heksa kola, misia woale – tęcza w lewą stronę

Emisia de misia – pstryk w lewo, pstryk w prawo

Dula misia de – młynek


WIERSZYK


ZABAWA Z PANIĄ

Jesteśmy zajączki (jakie?) uszate.

Jesteśmy baranki (jakie?) rogate.

Jesteśmy źrebaczki (Jakie?) skaczące.

Jesteśmy motylki (jakie?) fruwające.

Jesteśmy koziołki (jakie?) swawolne.

Jesteśmy dzieci (jakie?) przedszkolne.

 

Po łące biegamy i kwiaty dla naszych pań zbieramy!


PIOSENKI


PRZEDSZKOLE DRUGIM DOMEM

1. Gdy dzień wstaje i wita świat, ranną porą wstaję i ja.

Mama pomaga ubierać się, do przedszkola prowadzi mnie.

 

Ref; Ja chodzę tam co dzień, obiadek dobry jem,

a po spacerze w sali wesoło bawię się,

kolegów dobrych mam, nie nigdy jestem sam,

przedszkole drugim domem jest.

 

2. Czasem rano trudno mi wstać.

Chciało by się leżeć i spać, lecz na mnie auto czeka i miś.

W co będziemy bawić się dziś?


3. Zamiast mamy Panią tu mam, bardzo dużo wierszyków znam.

Śpiewam i tańczę, wesoło tu mi i tak płyną przedszkolne dni.


KOLOROWE KREDKI

Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,

kolorowe kredki bardzo lubią mnie.

Kolorowe kredki, kiedy je poproszę,

namalują wszystko to co chcę.

 

Namalują domek i na płocie kota.

I wesołe słonko na pochmurne dni.

A gdy w kosmos lecieć przyjdzie mi ochota,

prawdziwą rakietę namalują mi. O!

 

Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,

kolorowe kredki bardzo lubią mnie.

Kolorowe kredki, kiedy je poproszę,

namalują wszystko to co chcę.

 

Kiedy jestem smutny zawsze mnie pocieszą,

siadam przy stole i one i ja.

Malują cudaki: małpkę taką  śmieszną,

Słonia na huśtawce i w rakiecie lwa. O!

 

ZABAWY PALUSZKOWE


ZUPA

Mama zupę gotowała

Przyprawiała, smakował

Do talerza mi nalała

 

KANAPKA

Najpierw chleb pokroje,

Potem masłem posmaruję.

Na to ser położę,

Pomidora też dołożę

I posolę i popieprzę,

Żeby wszystko było lepsze.

I nie powiem ani słowa,

Bo kanapka jest gotowa.


ZABAWA MUZYCZNO – RUCHOWA


ZABAWA W POCIAG

Jedzie pociąg, jedzie pociąg,

a w pociągu dzieci.

Jadą, jadą na wycieczkę,

słonko jasno świeci.

Pierwszy wagon: hop

Drugi wagon: tup, tup

Trzeci wagon: klap, klap, klap

Pociąg jedzie w świat.

 

Grupa III - ogłoszenia i aktualności

WKRÓTCE...*                            *                               *

Ważne:

W bieżącym roku szkolnym dniem zabawek jest - poniedziałek.
Co dziennie dziecko może przynieść książkę, gazetkę czy piórnik.

*                     *                       *


TO JUŻ BYŁO...

 • We wtorek 26 czerwca odbyły się dla dzieci z grupy III
  zajęcia warsztatowe z zakresu ekologii.

  Gośćmi przedszkola były osoby z Fundacji Ekologicznej "Zielona akcja". Na początek dzieci obejrzały prezentację multimedialną nt. problemu retencji wody. Potem wykonały model prostej studni chłonnej - jak się okazało rodzaj zastosowanych filtrów ma ogromne znaczenie.
  Później były zabawy ruchowe, a na koniec każdy przedszkolak z naszej grupy wykonywał z gałązki małe drzewko.
  KŁH • W czwartek 21. czerwca odbył się uroczysty występ dzieci
  z okazji ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO.

  Plan był taki, że występ odbędzie się w ogrodzie przedszkolnym. Niestety pogoda zdecydowała inaczej...
  KŁH • W środę 13. czerwca zrealizowaliśmy wycieczkę Szlakiem wrocławskich krasnali.
  Był to długi spacer po starym mieście /rynek i okolice/ -- czyli naprawdę dużo chodzenia.
  Pogoda była odpowiednia - nikogo nie zmęczył upał, choć wychodziliśmy z przedszkola w mżawce. 
  Spacer zaczynaliśmy na ul. Świdnickiej i wędrowaliśmy od krasnala, do krasnala...
  I dzięki temu spotkaliśmy - aż 49 krasnali... szczegóły naszego spaceru - wkrótce.
  KŁH


 • W poniedziałek 11. czerwca odbyły się w naszej grupie
  popołudniowe warsztaty dla dzieci i tatusiów z okazji zbliżającego się dnia taty.
  Były to zabawy integracyjne i ruchowe oparte na metodzie Weroniki Sherborne.
  Było więc ściskanie, turlanie, masażyki, łaskotki, kołyski, przechodzenie pod mostkami,
  różne zadania sprawnościowe, wiele innych zadań ruchowych oraz cały duży blok zabaw z chustą animacyjną, które wywoływały u dzieci wielką radość.
  Na zakończenie był owocowo - warzywny poczęstunek.
  KŁH


 • W środę 23. maja odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym nasze wyjście do muzeum,
  tym razem odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne /Arsenał/,
  była to zamówiona dla naszej grupy lekcja muzealna/warsztaty dotyczące tematu: Zostań jaskiniowcem.
  Zaczynaliśmy od zwiedzania ekspozycji, dzieci dowiedziały się kim jest archeolog i dlaczego w muzeum archeologicznym nie ma kości dinozaurów.
  Oglądaliśmy za to kości mamutów. Słuchaliśmy opowieści o pierwszych małych społecznościach ludzkich, ich trybie życia i pracy.
  Pani kustosz pokazała nam groty strzał i pięściaka z krzemienia, oglądaliśmy skóry i skórzany szałas oraz naszyjnik ze zwierzęcych zębów.
  Potem dzieci zostały zaproszone do działań praktycznych - musiały ułożyć gałęzie i kamienie na ognisko, wykonać rysunki naścienne,
  ponawlekać korale i paciorki na sznurki oraz wykonać mocowanie grotów na kijach, by powstały dzidy.
  Na zakończenie wykonały na swoich twarzach rysunki, by jako jaskiniowcy mogły być postrachem dla dzikich zwierząt.
  I choć dzidy i naszyjniki zostały w muzeum - dzieci wychodziły zadowolone i pełne wrażeń.
  W przyszłym roku na pewno ponownie to muzeum odwiedzimy...
  KŁH

 • We wtorek 22. maja odbyły się
  popołudniowe warsztaty
  kulinarne dla dzieci i mam.
  Wszystkie dzieci i mamy oraz jeden tato w kolorowych fartuszkach, przy deseczkach, z nożykami przystąpili do pracy.
  Kroili, siekali, układali, komponowali, mieszali.
  A z pracy tej wyszły prawdziwe pyszotki - bardzo kolorowa sałatka owocowa oraz chrupiące pizzerki - gorące kanapki.
  Gdy posprzątaliśmy salę, mamy zasiadły do stołu i nim nastąpił poczęstunek -- dzieci zaśpiewały piosenkę Jesteś mamo skarbem mym...
  Chyba każda z mam miała łzy w oczach...
  Potem nastąpiła długo oczekiwana, szczególnie przez dzieci chwila - wręczanie upominków oraz degustacja.
  W trakcie degustacji mamy mogły posłuchać wypowiedzi swoich dzieci zapisanych na portretach mam.
  Niektóre odczytywane stwierdzenia były dużym zaskoczeniem, nie co dzień dowiadujemy się jak nas widzą dzieci swoimi oczami.
  Potem dzieci wykonały jeszcze taniec i czas było kończyć nasze spotkanie...
  Bardzo dziękujemy za te wspólne chwile, upłynęły nam w miłej i ciepłej atmosferze.
  KŁH


 • W czwartek 10. maja odbyło się nasze kolejne wyjście do muzeum, tym razem odwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne.
  Aktywnie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej dotyczącej tematu: Dawne stroje i tkaniny – jak się ubierali Dolnoślązacy.
  Dzieci zapoznały się z wybranymi aspektami dawnej produkcji odzieży - obejrzały kołowrotek do przędzenia, warsztat tkacki i specjalne stemple do tkanin. Oglądały pralkę ręczną i magiel.
  Oglądały też fotosy i obrazy przedstawiające osoby ubrane w strój dolnośląski oraz zachowane oryginalne stroje tj. lniane koszule i spodnie ze skóry jelenia, haftowane chusty i fartuchy, czepce codzienne i czepce z brodą, serdaczki i różne elementy ubrań kobiecych i męskich -  niektóre z nich miały już 100 i 200 lat.
  Słuchając opowieści pani kustosz - można było dużo dowiedzieć się również nt. kultury i codziennych zwyczajów ludzi
  mieszkających na Dolnym Śląsku na początku XX w.
  Na zakończenie były warsztaty - stemplowania, drukowania.
  Wyjście to odbyło się w ramach prowadzonego przez nasze przedszkole we współpracy z WCRS-em projektu miejskiego Spotkania w muzeum,
  stąd tym razem wizyta w muzeum była dla naszej grupy bezpłatna. 
  KŁH


 • We wtorek  8. maja nasza grupa odwiedziła Bibliotekę Ikar z upominkami - z okazji Dnia Bibliotekarza.
  KŁH


 • We wtorek 24 kwietnia nasi reprezentanci - Bartek i Bruno wzięli udział w konkursie "Mistrz Sudoku".
  Konkurs odbywał się w Przedszkolu nr 104 "Na Misiowej Polanie". Wszyscy gracze zaczynali z wielkim przejęciem.
  Każdy uczestnik samodzielnie musiał rozwiązać na czas dwie plansze do sudoku.
  Bruno i Bartek byli najmłodszymi uczestnikami tego konkursu.
  Nie przeszkadzało im to jednak w nawiązaniu nowych znajomości i wspólnym z innymi zawodnikami układaniu dodatkowych łamigłówek.
  Do przedszkola chłopcy wracali z dyplomami i atrakcyjnymi nagrodami.
  KŁH

 • W środę 18. kwietnia po raz kolejny byliśmy w muzeum, tym razem odwiedziliśmy Muzeum Pana Tadeusza.
  Wyjście to było zorganizowane w ramach prowadzonego przez nasze przedszkole we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego projektu miejskiego "Spotkanie w muzeum".
  Nasza wizyta w muzeum zaczęła się od Sali Rękopisów i Biblioteki, gdzie dzieci mogły obejrzeć
  fragment ekspozycji poświęconej rękopisowi Pana Tadeusza. Potem przeszliśmy do sali warsztatowej - 
  na warsztaty pt. Papierowe czary. Czerpanie papieru.
  Na warsztatach dzieci dowiedziały się z czego jest zrobiony papier i jaki jest proces jego powstawania. Miały też okazję w pięknych zielonych fartuszkach doświadczyć
  metody czerpania papieru na sicie - każdy mógł z pomocą p. Eweliny lub p. Kasi
  wykonać kartkę zanurzając ramkę z sitem w prawdziwej kadzi z pulpą papierową.
  Dodatkowo każdy arkusz został ozdobiony drobnymi wycinankami lub suszonymi roślinami.
  Dzieci wychodziły w muzeum z uśmiechami oraz pięknymi dziełami, które jeszcze potrzebują pewnego czasu na wyschnięcie, ale już wkrótce zamienią się w prawdziwe kartki własnej produkcji.
  KŁH


 • We wtorek 17. kwietnia odbyły się kolejne w naszej grupie
  -- popołudniowe warsztaty dla dzieci i rodziców
  - tym razem działania, zabawy i zadania dotyczyły obszaru mowy -- pracy ze słuchem fonematycznym, zabaw artykulacyjnych i oddechowych, analizy i syntezy słuchowej zdań oraz kategoryzacji pojęć.
  Ułożyliśmy również wspólnie w oparciu o losowe karty obrazkowe kreatywną opowieść o słoniu Stasiu i byczku Benku.
  Na koniec uczestnicy spotkania współtworzyli naszą kolejna grupową książkę O tym jak tata robił zakupy do sałatki.
  Była to mała próbka naszych codziennych zabaw z dziećmi.
  Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym na spotkaniu za aktywny udział i zaangażowanie.
  KŁH


 • W czwartek 12 kwietnia reprezentantki naszego przedszkola i naszej grupy
  - Liwia i Gabrysia, więzły udział w przeglądzie wiersza: "Wiersze znane i mniej znane"
  w Przedszkolu nr 84 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2. Tym razem temat był "W krainie krasnali".
  Spotkanie prowadziły trzy krasnale - zapraszały kolejnych wykonawców na scenę i organizowały wesołe zabawy w przerwach.
  Dziewczynki występując pod koniec - już się trochę denerwowały, ale gdy wyszły na scenę, po tremie nie było śladu.
  Pięknie w duecie zaprezentowały wiersz "Świat krasnali", otrzymały pamiątkowe dyplomy i książeczki.
  Na koniec był słodki poczęstunek.
  KŁH


 • W środę 11 kwietnia odbyło się w zaprzyjaźnionej Bibliotece "Ikar"
  uroczyste pasowanie dzieci z gr. III na czytelników
  .
  Jest to wieloletnia tradycja naszego przedszkola - każdego roku w kwietniu, w okolicach Święta Książki odbywa się takie spotkanie.
  Uroczystość dopełniły występy dzieci z każdej z grup. Były tańce i piosenki. Były wiersze i rymowanki.
  Na koniec pozostały na scenie dzieci z III grupy.
  Tym razem pasowanych było 17 dzieci, a te co już kartę miały "odświeżyły" przysięgę Dobrego Czytelnika
  Każde dziecko dotknięte magicznym piórem przez p. Mariolę - naszego przewodnika po świecie biblioteki i książek - dostało dodatkowo upominek.
  Były to m.in. pakiety startowe z kartą biblioteczną. Kartę taką wypełnia rodzic i jest ona podstawą do założenia konta bibliotecznego dla dziecka.
  Aktywowana karta jest ważna we wszystkich filiach Biblioteki Miejskiej we Wrocławiu.
  Jak być dobrym czytelnikiem dzieci dobrze wiedzą spotykając się z książkami na co dzień.
  A jak być dobrym użytkownikiem biblioteki, z pomocą rodziców - już wkrótce się dowiedzą.
  KŁH • We wtorek 27 marca odbyło się piąte już spotkanie popołudniowe dla dzieci i rodziców w gr. III. Były to wspólne - Warsztaty wielkanocne.
  Otwierał wszystko tradycyjny już pląs powitalny. Potem dzieci na rozgrzewkę wykonały masażyk wielkanocny na plecach mam i tatusiów. By po chwili doświadczyć przyjemności masażu i siedzenia na koanach rodziców.
  Na potrzebę przygotowanych zadań - wszystkich zebranych podzieliliśmy na trzy drużyny - kogucików, kurek i kurczaków.
  Zadaniem uczestników było...
  Bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie i aktywny udział w naszych zabawach.
  KŁH


 • Niestety z powodu niedyspozycji osoby prowadzącej - p. Marii z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4, przeniesione z grudnia i zaplanowane na 26. marca zajęcia warsztatowe:
  "Kształtowanie i utrwalanie pojęć przestrzennych", nie odbyły się. Postaramy się ustalić nowy termin.
  KŁH


 • W środę 21 marca odwiedziliśmy po raz kolejny Bibliotekę Ikar.
  Na tym spotkaniu dzieci miały możliwość wsłuchania się w utwory przybliżające im magiczny świat teatru i pracy aktora.
  Poznały prawidłowe zachowania widza. Wcielały się w rolę w mini teatrzyku
  "Bolek i Lolek robią teatrzyk ". Przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach.
  Na koniec z okazji Pierwszego Dnia Wiosny wszystkie dzieci
  z różnego rodzaju materiałów plastycznych zrobiły swoją marzannę.
  E.C.
 • We wtorek 20 marca nasza grupa odwiedziła kino Helios - Magnolia, gdzie oglądaliśmy bajkę pt. Maja i miodowe igrzyska.
  Dzięki seansowi przedszkolaki dowiedziały się o wartości zdrowej rywalizacji i pracy zespołowej.
  A także, że najważniejsze to trzymać się razem, przezwyciężać słabości i być wobec siebie szczerym.
  Film pokazał dzieciom również ogromną wartość prawdziwej przyjaźni.
  Krasnoludki wróciły z seansu bardzo zadowolone :) 
  E.C.
 • W czwartek 8 marca nasza grupa pełniła rolę reprezentacyjną
  w DH Astra na spóźnionym Święcie Handlowca.
  Wszystko odbyło się z samego rana, jeszcze przed otwarciem DH Astra. Dzieci stanęły przed widownią pełne emocji.
  Prezentacja nasza obejmowała choreografie do muzyki poważnej i współczesnej, taniec z rekwizytem, wiersze oraz instrumentację na dzwonkach diatonicznych.
  Na koniec wraz z życzeniami rozdaliśmy pracownikom Domu Handlowego kolorowe kwiaty.
  Będą ozdobą stoisk w Astrze przez następne tygodnie.
  W zamian nasza grupa otrzymała słodycze, bardzo praktyczne artykuły papiernicze, smycze i odblaski oraz małe maskotki.
  Do przedszkola wracaliśmy na trochę spóźnione śniadanie.
  Jajecznica miała w ten dzień wielką popularność.
  Elementy w/w programu zaprezentujemy przy okazji
  popołudniowych warsztatów świątecznych, szczegóły wkrótce.
  KŁH


 • W środę 7 marca odbyło się nasze kolejne wyjście do Muzeum.
  Tym razem było to Muzeum Sztuki Mieszczańskiej - Stary Ratusz.
  Ponieważ przybyliśmy na stare miasto z małym wyprzedzeniem - spacerując po rynku oglądaliśmy z większą uwagą wybrane kamienice i zajrzeliśmy do kilku najbliżej stojących krasnali.
  Mimo szaro-burej aury dzień był dość ciepły, nawet na chwilę wyszło też słońce. A gdy wybiło południe weszliśmy do Ratusza.
  Przemierzając sale i korytarze tego zabytkowego budynku, aktywnie zrealizowaliśmy lekcję pt.: Tajemnice wrocławskiego ratusza.
  Stary Ratusz to najważniejszy budynek we Wrocławiu i jego niekwestionowana wizytówka. O tym, że ratuszowe mury i historia kryją też wiele tajemnic przekonaliśmy się zaglądając w jego różne zakamarki. Dzieci oglądały żywe obrazy martwej natury, szukały ukrytych drzwiczek pieca, dowiedziały się co kryje sekretarzyk, przeszły ukrytymi schodami do dawnej kaplicy ratuszowej, odwiedziły skarbiec i poznały zakamarki pewnego gabinetu, w tym ukrytą w szafie "łazienkę". Na zakończenie przemierzały salę rycerską szukając wśród kamiennych i metalowych elementów wnętrza zwierząt i symboli Wrocławia.
  Pani Iza - kustosz muzeum, bardzo chwaliła nasze przedszkolaki za kulturę, wiedzę i umiejętność szybkiego ustawiania się.
  W miłej atmosferze kończyliśmy naszą wizytę w muzeum, a potem zwartym marszem wracaliśmy do przedszkola, bo burczące brzuszki domagały się już obiadku.
  Spacer zaostrzył apetyty, tak, że prawie każdy w ten dzień prosił o dokładkę :). 
  W przyszłym miesiącu odwiedzimy kolejne muzeum
  - tym razem będzie to Muzeum Pana Tadeusza.
  KŁH


 • W poniedziałek 5 marca odbyło się w naszej grupie zebranie śródroczne.
  Pani dyrektor zapoznała rodziców z planami organizacyjnymi na przyszły rok szkolny.
  Dla nas - było ono okazją do podsumowań już zrealizowanych działań w zakresie:
  -- codziennych aktywności podejmowanych z dziećmi;
  -- podstawy programowej i stosowanych przez nas metod do jej realizacji;
  -- aspektów wychowawczych i opiekuńczych;
  -- działań wynikających z realizacji wybranych programów naszej placówki tj. Program Czytelniczy, Program Zdrowotny, Program Bezpieczeństwa, Program Regionalny;
  -- działań wynikających z programów realizowanych w naszej grupie tj. Aktywne słuchanie muzyki, Edukacja przez ruch, Program plastyczny;
  -- oraz działań zaplanowanych w naszym kalendarzu grupowym na II semestr.
  Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom przybyłym na spotkanie za aktywne zainteresowanie sprawami naszego przedszkola i naszej grupy.
  KŁH


 • We wtorek 27 lutego odbyły się w naszej grupie
  kolejne warsztaty popołudniowe.
  Tym razem były to "Warsztaty matematyczne"
  - zajęcia otwarte.
  Celem tego spotkania było pokazanie małej próbki tego, jak wygląda nasza codzienna praca z dziećmi z naszej grupy w zakresie pojęć matematycznych.
  Każde dziecko przeliczało, każde klasyfikowało. Pracowaliśmy z liczmanami, obrazem graficznym liczb i wybranymi monografiami liczb. Na spotkaniu nie zabrakło również akcentów muzycznych - dzieci mogły zaprezentować nasz nowy taniec - Polkę cygańską.
  Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym na spotkaniu
  za czas i uwagę, mimo trudności tematu i później godziny.
  KŁH


 • W poniedziałek 26 marca nasza grupa została zaproszona
  do Szkoły podstawowej nr 118 na przegląd poezji
  Wandy Chotomskiej. Prezentacje przygotowana przez uczniów klas III obejmowała
  recytację wierszy, piosenki, taniec Hip-Hop-owy zespołu tanecznego i prezentację
  tańców towarzyskich w wykonaniu par tanecznych.
  Miłym elementem występów była również krótka prezentacja umiejętności
  gry na flażoletach. Miło było wśród dzieci szkolnych zobaczyć utalentowanych absolwentów naszego przedszkola.
  A wszystko to oglądaliśmy w sali szkolnej stołówki.
  Podczas naszej wizyty w szkole uczniowie klasy III g wraz z nauczycielem - p. Joanną zabrali nas na spacer po szkole - zwiedzanie jej wybranych przestrzeni.
  Zobaczyliśmy gdzie jest sala gimnastyczna, jak wygląda piętro klas starszych, gdzie
  uczniowie odwiedzają p. pedagog, jak wygląda szkolna biblioteka i gdzie jest gabinet szkolnej pielęgniarki.
  Potem w miłej atmosferze przedszkolaki zasiadły w ławkach kl. III g i zostały zaproszone do wykonania myszki techniką papieroplastyki.
  Starsi koledzy pomagali, doradzali i opowiadali o codzienności szkolnej.
  Było to bardzo miłe spotkanie.
  Na wyjściu dzieci z naszego przedszkola dostały jeszcze zaproszenie
  na dzień otwarty do SzP 118, który odbędzie się 3.03 - w najbliższą sobotę
  .
  KŁH


 • W środę 14 lutego odwiedziliśmy Bibliotekę Ikar, gdzie odbyło się kolejne Spotkanie z ciekawą książką. Tym razem p. Mariola przeczytała dzieciom książkę o tym jak Pieniek otwiera muzeum /Ashild Kanstad Johnsen/. Zbieżność tematu z naszą niedawną wizytą w muzeum była całkowicie przypadkowa, ale za to sprzyjała wielu wypowiedziom dzieci wygłaszanych ze znawstwem nt. eksponatów i przestrzeni muzealnej. Dzieci doskonale już wiedziały o potrzebie uporządkowania i wyeksponowania w ciekawy sposób tego, co w muzeum chcemy pokazać. Wiedziały, że wizyta w muzeum wymaga odpowiedniego zachowania się, a czasem opłaty za bilet wstępu. W drugiej części zajęć dzieci realizowały zadanie plastyczne - tym razem było to coś związanego z walentynkową datą naszego spotkania - czyli piękne serduszka.
  KŁH


 • We wtorek 13 lutego, krótko po śniadaniu udaliśmy się do Muzeum Miejskiego - Pałacu Królewskiego na ul. Kazimierza Wielkiego.
  W pięknych wnętrzach i wśród eksponatów uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej - spotkaniu warsztatowym: Wynalazki XIX i XX wieku we Wrocławiu. Wędrowaliśmy po salach na ostatnim piętrze. Oglądaliśmy aparat fotograficzny z końca XIX w. Zaglądaliśmy do fotoplastikonu. Zobaczyliśmy maszynę do szycia butów, uruchamianą na pedał nożny. A potem oglądaliśmy model XIX -wiecznego tramwaju i magiczną, drewnianą ławkę, która zmieniała kierunek razem ze zmianą kierunku jazdy tramwaju. W następnej sali pani opowiadała o naukowcach i badaczach oraz pokazała dzieciom model mikroskopu - wynalazku bardzo ważnego dla badań nad chorobami i światem przyrody. W dalszych salach dzieci zobaczyły również mikrofon oraz wybrane sprzęty gospodarstwa domowego z 2-połowy XX wieku tj. pralkę Franię, radioodbiornik, odkurzacz i mini lodówkę.
  W ostatniej części naszego spotkania z wynalazkami, dzieci dostały zadanie zaprojektowania własnego wynalazku. I tak powstał model maszyny do sprzątania wszystkiego, samonapędzający się autobus, wirówka do książek i wiele innych.
  Ciekawe, czy któryś z nich pojawi się w świecie techniki w najbliższym czasie, bo taka maszyna do sprzątania wszystkiego, to byłoby coś...
  KŁH


 • W piątek 26 stycznia odbył się w naszej grupie uroczysty występ i prezentacja z okazji święta Babci i Dziadka.
  Gości było dużo, babcie i dziadkowie zasiedli, a my zaczynaliśmy dostojnym Menuetem. Potem wiersze, rymowanki oraz kolejne choreografie z rekwizytem i tańce. Dzieci śpiewały również piosenki dla babci i dziadka oraz grały na instrumentach akustycznych i dzwonkach diatonicznych do wybranych utworów.
  Było uroczyście.
  Na zakończenie jeszcze poczęstunek - ciasteczka i owoce.
  Był to też czas na wysłuchanie opinii widzów.
  Wielu dziadków i babć było słusznie dumnych ze swoich wnucząt...
  KŁH • W środę 10 grudnia odwiedziliśmy Bibliotekę Ikar, gdzie odbyło się kolejne
  Spotkanie z ciekawą książką
  i p. Mariolą.
  Dzieci wzięły udział w czytaniu książek polskiej autorki Iwony Chmielewskiej. Twórczyni obsypanych nagrodami autorskich książek obrazkowych zwanych „picturebooks”. Przedszkolaki usłyszały utwory pt. „Cztery miski”, „Kłopoty” i „W kieszonce”. Dzięki przeczytanej literaturze dzieci mogły zetknąć się ze sztuką, rozwinąć wyobraźnię i kreatywność, a także poznać aspekt recyklingowego tworzenia książek. Głównym atutem twórczości p. Chmielewskiej, jest opowiadanie treści obrazkami i minimalizm słów. Na koniec lekcji bibliotecznej dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, na których wykonały wymyślone przez siebie obrazki na podstawie utworu „Cztery miski”.
  Twórczość dzieci można obejrzeć na zdjęciach /wkrótce wielkie zgrywanie/ i na pracach zabranych do domu.
  EC

 • W środę 20 grudnia zostaliśmy zaproszeni na przedstawienie Jasełkowe
  w Szkole Podstawowej nr 38 na ul Horbaczewskiego.
  Aktorami byli uczniowie klas 0-III. Piękna rymowana opowieść o Bożym Narodzeniu, ubarwiona kolędami śpiewanymi przez zespoły klasowe, piękne stroje, tematyczna dekoracja i bardzo dobre przygotowanie uczniów - to zalety tej prezentacji. Stąd bardzo się naszym przedszkolakom podobała.
  Wśród aktorów mieliśmy okazję zobaczyć również kilku absolwentów naszego przedszkola.
  KŁH


 • We wtorek 19 grudnia odbyło się spotkanie świąteczne całego przedszkola
  oraz przedszkolna wigilia.
  Bardzo dziękujemy za eleganckie stroje - dzieci prezentowały się wyjątkowo świątecznie.
  KŁH


 • Niestety z powodu niedyspozycji osoby prowadzącej - p. Marii z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, zapowiadane na 18 grudnia zajęcia warsztatowe:
  "Kształtowanie i utrwalanie pojęć przestrzennych", odbędą się w innym terminie.
  KŁH


 • W środę 13 grudnia byliśmy w kinie na nowej bajce "Pierwsza gwiazdka". Głównym bohaterem tej opowieści – oprócz Maryi, Józefa i ich dzieciątka – jest pewien osiołek marzący o lepszym życiu. Jego świat sprowadza się bowiem do malutkiej obory, w której każdego dnia kręci się w kółko mieląc zboże. Przyjaciel osiołka – biały gołąb i stary osioł  – nie pozwalają  mu się  poddać. Ostatecznie determinacja naszego bohatera sprawia, że udaje mu się osiągnąć cel. Tyle że droga do niego jest kręta i wiedzie w zupełnie innym niż zamierzony kierunku. Dość powiedzieć, że osiołek zbiegiem okoliczności trafia pod dach Józefa i Maryi.
  "Pierwsza gwiazdka" rzuca nowe światło na wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Twórcy animacji ujawniają, że Boże proroctwo nie wypełniłoby się bez udziału zwierząt. Twórcy animacji idą jednak krok dalej i przekonują, że to właśnie zwierzęta miały bezpośredni wpływ na bieg opisanych w Biblii wydarzeń. To za ich sprawą – oprócz osiołka i gołębia, swój udział w historii mają także nieugięta owieczka, trzy wielbłądy, dwa psy i mała myszka.
  Film się dzieciom bardzo podobał.Bajka ta opowiada
  EC


 • W czwartek 14 grudnia odbyło się trzecie w tym roku szkolnym popołudniowe spotkanie z dziećmi i rodzicami.
  Były to warsztaty świąteczne - wspólnie działania plastyczne, dzięki którym ozdabialiśmy naszą grupową choinkę.
  Dzięki wspólnej pracy dzieci i rodziców powstały: kolorowy łańcuch z papieru oraz łańcuch z kokardek i rurek makaronowych. Błyszczące szyszki i kolorowe świeczki. Wesołe aniołki z serwetek, łyżeczek, kolorowych karteczek, cekinów i włóczki. Każdy z pomocą rodzica mógł też zrobić do domu gwiazdę betlejemską.
  Pod koniec spotkania wszyscy uczestnicy zasiedli do wspólnego stołu. Zaśpiewaliśmy kolędę Wśród nocnej ciszy, by po chwili uraczyć się świątecznymi smakołykami.
  Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego spotkania za zaangażowanie i wspólną pracę.
  Nasza świątecznie przystrojona choinka będzie nam towarzyszyć przez najbliższe tygodnie.
  KŁH

 • W piątek 8 grudnia nasza grupa została zaproszona
  do udziału w Mikołajkowych zawodach sportowych.
  Pogoda nam dopisała, więc krótko po śniadaniu przeszliśmy do Zespołu Szkół nr 20 na ul. Kłodnickiej. Zostaliśmy drużyną "Reniferków".
  Zaplanowano tam dla nas i dzieci z innych placówek liczne atrakcje - do najważniejszej należały - zawody sportowe. Konkurencje rozmieszczone były na sali gimnastycznej, w salach bocznych i w bibliotece. Do konkurencji należały: skoki z kry na krę, zabawy animacyjne z chustą, wyścigi zręcznościowe w workach i z piłeczką, jak również sprawdzenie wiedzy nt. zimy i świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowo co jakiś czas było - spotkanie z Mikołajem i mała słodka niespodzianka, a na koniec wspólny taniec i pokaz grupy tanecznej ze szkoły.
  Bogaty program, świetna organizacja i ogromne zaangażowanie uczniów szkoły - sprzyjały dobrej zabawie. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał dyplom uczestnictwa i kolorowankę. Mimo małego zmęczenia wracaliśmy do przedszkola raźnym marszem i pełni dobrego humoru.
  To były bardzo udane Mikołajkowe zawody sportowe.
  KŁH


 • W środę 6 grudnia odbyło się kolejne Spotkanie z ciekawą książką w Bibliotece "Ikar". Tym razem rozmawialiśmy z p. Mariolą o krasnalach - ich historii pojawienia się we Wrocławiu. Potem posługując się mapą odszukaliśmy szlak krasnali na starym mieście. Układaliśmy obrazek z części - Krasnala Rzyczliwka i wysłuchaliśmy opowieści z książeczki o początkach jego pobytu wśród ludzi. Na zakończenie każdy dostał krasnala do pokolorowania i ozdobienia.
  KŁH


 • We wtorek 28 listopada odbyło się kolejne spotkanie popołudniowe
  w naszej grupie dla dzieci i rodziców
  . Tym razem było to spotkanie Andrzejkowe.
  Wszystkie dzieci były przebrane za czarownice, czarodziejów, wróżki lub magów. Tradycyjnie spotkanie zaczęliśmy od Studni życzeń. Były też wróżby z gwiazdami i kartami, które trochę podpowiadały dzieciom co się w przyszłości wydarzy. Oczywiście nie ominęliśmy też wróżby z zawodami - wszak wybrać zawód trudna sprawa.
  Podczas spotkania tańczyliśmy i czarowaliśmy z muzyką w parach, w kole i solo. Potem przyszedł czas na wróżby stolikowe - Szpilki prawdy, Losy z kapelusza, Karty z sentencjami, aniołami i znakami oraz Szklana kula. Później była krótka przerwa na "małe co nie co". Ostatnią wróżbą były Magiczne kwiaty, kryjące w sobie jeszcze jedną podpowiedź dotyczącą przyszłości.
  Wieczór Andrzejkowy minął nam w miłej atmosferze i z uśmiechem.
  Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i zaangażowanie we wspólną zabawę, dziękujemy również za "małe co nie co" na poczęstunek dla dzieci.
  Kolejne spotkanie popołudniowe z dziećmi i rodzicami jeszcze przed świętami.
  Zapraszamy już dziś.
  KŁH


 • W środę 8 listopada Po raz drugi odwiedziliśmy Bibliotekę "Ikar".
  Tym razem Spotkanie z ciekawą książką upłynęło nam w jesiennym klimacie. Pani Mariola opowiedziała dzieciom o drzewach i lesie. Zaprezentowała kilka książek opowiadających o jesiennych zmianach zachodzących w przyrodzie tj. Kolorowe wiersze, Zielnik i Ciekawe dlaczego? Dzieci układały piękne drzewo z elementów i odgadywały pary liści i owoców. Potem pani Mariola przeczytała opowieść o pewnej skąpej wiewiórce - Kitce, która chcąc zatrzymać tylko dla siebie zachłannie zebrane z lasu owoce, narobiła kłopotu wszystkim zwierzętom, które nie zasypiają na zimę. Dzieci szybko i trafnie oceniły zachowanie głównej bohaterki. Bo ważna zasada "dzielenia się" - jest naszym przedszkolakom bardzo dobrze znana i na co dzień często stosowana.
  W ramach zabawy plastycznej każde dziecko mogło pokolorować i ozdobić jesiennymi listkami - jeżyki.
  Jeszcze tylko chwila w kąciku małego czytelnika z książką i wracaliśmy do przedszkola.
  Ciekawe jaką książkę poznamy za miesiąc...
  KŁH

 • We wtorek 17 października odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym Jesienne warsztaty popołudniowe dla dzieci i rodziców. Spotkanie rozpoczęły dzieci krótką prezentacją fragmentu programu artystycznego z dnia 13 października. W dobrych nastrojach po wspólnym tańcu przystąpiliśmy do działań warsztatowych, tym razem bazujących na metodzie Edukacja przez ruch. Była animacja kartką i utrwalenie ważnych chwytów. Były zabawy interakcyjne realizowane w parach z rodzicem i w małych grupach stolikowych. Dzieci ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową, doskonaliły umiejętności grafomotoryczne i manualne. Pracowaliśmy na małych kartkach i na dużym formacie. A wszystko to w ramach zaproponowanej uczestnikom Kinezjologicznej zabawy edukacyjnej Jesienne drzewo.
  Na zakończenie wspólnie zatańczyliśmy tradycyjny Walczyk na pożegnanie.
  Dziękujemy wszystkim uczestnikom za mile spędzony czas oraz zaangażowanie w realizację wspólnego zadania.
  Kolejne, popołudniowe spotkanie z rodzicami odbędzie się pod koniec listopada - hasłem przewodnim będą - Andrzejki.
  KŁH


 • W piątek 13 października odbył się uroczysty występ z okazji
  święta Edukacji Narodowej.
  Choć była mała trema - dzieci w pięknych strojach galowych poradziły sobie bardzo dobrze.
  Zaprezentowały w ten dzień wiersze, piosenki i kilka choreografii m.in.: do muzyki irlandzkiej.
  Na koniec zaprosiliśmy wszystkie panie do wspólnego tańca, po którym starszaki wręczyły wykonane przez siebie upominki - małe serca.
  KŁH


 • W czwartek 12 października, po śniadaniu dzieci z naszej grupy brały udział w zajęciach praktycznych projektu "Ratujemy Misia - Edukacja w zakresie pierwszej pomocy dla przedszkolaków". Każde dziecko przyniosło w ten dzień dużego pluszaka - były to przede wszystkim misie. Nasz gość specjalny - zawodowy ratownik medyczny pan Adrian - też misie przyniósł. Najbardziej psotliwy z nich - Miś Gapcio ciągle ma jakieś kłopoty. Relacjonując jego przygody p. Adrian -  w przystępny sposób opowiedział naszym przedszkolakom o swojej codziennej pracy. Słuchając tych fabularyzowanych opowieści - dzieci dowiedziały się jak zachować się z wybranych sytuacjach zagrożenia, zobaczyły jak można opatrzyć ramię lub głowę, utrwaliły razem z misiem i p. Adrianem numery alarmowe. Co najważniejsze wraz ze swoim misiem każde dziecko mogło przećwiczyć również bezpośrednie działania pierwszej pomocy m.in. jak sprawdzać oddech, jak ułożyć bezpiecznie poszkodowanego, przećwiczyły też procedurę zgłaszania wypadku do służb ratowniczych. Na koniec na prawdziwych fantomach miały okazję ćwiczyć masaż serca. Mimo trudności tematu dzieci z wielkim zaangażowaniem i aktywnie uczestniczyły w spotkaniu.

  Już dziś zapraszamy rodziców i opiekunów dzieci, na zaplanowane w ramach w/w projektu szkolenia z pierwszej pomocy - Podstawowe zabiegi resuscytacyjne i automatyczna defibrylacja zewnętrzna.
  Najważniejszym celem tych szkoleń, oprócz zapoznania ze sposobami udzielania pierwszej pomocy, będzie przezwyciężenie w sytuacji realnego zagrożenia strachu i popadania w panikę, które najczęściej towarzyszą takim zdarzeniom. 8 godzinne szkolenia dla rodziców/opiekunów lub kadry przedszkoli przewidziane są w terminach: 14.10., 04.11., 25.11., 09.12., 16.12.
  Zajęcia będą się odbywały w godzinach 9:00 - 15:00 w siedzibie Towarzystwa Wiedzy Powszechnej oddz. we Wrocławiu przy ul. Wagonowej 1, sala nr 5 na parterze.
  ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU - NAPRAWDĘ WARTO!

  Rodziców, opiekunów dzieci, zainteresowanych uczestnictwem w tych zajęciach prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , w tytule e-mail podając datę zajęć, które Państwo wybrali /formularz w załączeniu na stronie organizatora: http://twpwroclaw.pl/o-twp/projekty/ratujemy-misia-edukacja-zakresie-pierwszej-pomocy-dla-przedszkolakow/ - załącznik nr 3/.
  KŁH


 • W środę 11 października nasza grupa była na pierwszym w tym roku
  szkolnym Spotkaniu z ciekawą książką w Bibliotece Ikar na Bulwarze Ikara.
  Bo biblioteki poszliśmy pieszo. W miejscu dobrze już znanym naszym przedszkolakom - w dziale pracy z dziećmi - czekała na nas p. Mariola. Dzieci wysłuchały opowieści o chłopcu, który miał niewidzialnego przyjaciela. Miało to swoje zalety i wady. Ale dopiero, gdy poznał kolegę - innego chłopca - doświadczył tego czym jest prawdziwa przyjaźń. Dzieci wypowiadały się nt. tego kto jest ich przyjacielem. Wspólne ustaliliśmy jakie są ważne zasady dobrej przyjaźni. Potem każdy przedszkolak z przygotowanych przez p. Mariolę materiałów - miał okazję wykonać pracę plastyczną "Serce dla przyjaciela". Na koniec spotkania była jeszcze chwila z książeczką. Kolorowe prace dzieci zabrały do domu.
  Ciekawe jakiej opowieści posłuchamy za miesiąc.
  KŁH


 • W środę 6 września odbyło się zebranie organizacyjne dla rodziców.
  Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy do aktywnej współpracy w roku szkolnym.
  KŁH

Więcej artykułów…