Kącik dla rodziców

Program profilaktyczny próchnicy zębów

W roku szkolnym 2013/2014 nasze Przedszkole przystąpiło do organizowanego pod patronatem Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia programu Profilaktycznego próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolny, 3 – 5 lat.
W związku z uczestnictwem w programie, będą odbywały się w przedszkolu różnorodne działania edukacyjno – wychowawcze dla dzieci i spotkania informacyjno – edukacyjne dla rodziców.

Więcej: Program profilaktyczny próchnicy zębów

ZABAWY ZE STOPAMI cz. 2

Więcej: ZABAWY ZE STOPAMI cz. 2

ZABAWY ZE STOPAMI

Czy jest coś czego się nie robi dla zdrowia dziecka? Pediatra przeprowadza rutynowe badania. Stomatolog sprawdza zęby. Od noworodka do dziecka w wieku szkolnym oferowany jest program opieki. Zdrowie od głowy po stopy? Niestety nie całkiem, gdyż stopy w całym tym procesie nie odgrywają żadnej roli.

Więcej: ZABAWY ZE STOPAMI

Rady dla rodziców

Drodzy Rodzice!

W trosce o to, by Wasze dziecko czuło się w naszym przedszkolu jak najlepiej chcemy podzielić się kilkoma radami, które mogą w tym pomóc:

 • Nie przeciągajcie pożegnania w szatni 
  (pomóżcie dziecku rozebrać się, pocałujcie je i wyjdźcie).
 • Nie zabierajcie dziecka do domu, gdy płacze przy rozstaniu, 
  (jeśli zrobicie to, choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić).
 • Nie obiecujcie: „Jeśli pójdziesz do przedszkola to coś dostaniesz”, 
  (kiedy będziecie odbierać dziecko możecie dać mu malutki prezencik, ale nie może to być forma przekupywania).
 • Kontrolujcie, co mówicie 
  ("Już możemy wracać do domu" - lepiej powiedzieć: "Teraz możemy iść do domu". To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk).
 • Nie wprowadzajcie dziecka w błąd mówiąc, że za chwilkę przyjdziecie – przecież to nie jest prawda.
 • Nie oczekujcie że dziecko zaraz po przyjściu do domu opowie, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres.
 • Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze postarajcie się, by przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola ten z rodziców, z którym rozstania są mniej bolesne.
 • Zachowajcie spokój podczas rozstania z dzieckiem
  (ono wyczuwa Wasz niepokój).
 • Zaakceptujcie uczucia dziecka, i nie zawstydzajcie go
  (płacz jest naturalną, zdrową reakcją dziecka na nową sytuację, duża chwiejność emocjonalna dziecka powoduje, że już za chwilę jest wesołe i świetnie się bawi).
 • Zawsze odbierajcie dziecko zgodnie z obietnicą.
 • Pamiętajcie: żegnajcie i witajcie swoje dziecko zawsze uśmiechem!

Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się pomocne!
Życzymy powodzenia!

Kochana Mamo, Kochany Tato, pamiętaj!

W szatni dziecko musi mieć komplet ubrań na zmianę (bluzka, spodnie, obowiązkowo majtki, skarpetki, (rajstopy - zimą)). W przedszkolu często zdarza nam się przebierać, bo mieszkają tu "samosie" - same moczą się rękawy przy myciu, sam rozlewa się kompot, same moczą się majteczki. Nie jest problemem przebranie dziecka, problem pojawia się, kiedy nie ma ono ubrań na zmianę.

Prosimy o zaopatrzenie dzieci w ubiór odpowiedni do wyjścia na dwór - kurtka, czapka, chustka bądź szalik pod szyję, odpowiednie buty. Zimą obowiązkowo rękawice, czapka, szalik, ocieplacze.

W trosce o zdrowie przedszkolaków prosimy nie przyprowadzać chorych dzieci do przedszkola. Kaszel i katar są oznakami choroby, a zielony bakteryjny katar na pewno nie jest oznaką alergii!!! Drogi rodzicu, na pewno nie chciałbyś, aby Twoje dziecko przyszło z przedszkola chore. Ty też możesz o to zadbać - przeziębionego malucha przytrzymaj kilka dni w domu. Zakatarzony maluch nie tylko sam rozsiewa zarazki, ale ma też o wiele mniejszą odporność i szybko łapie dalsze infekcje. Poza tym ma mniej chęci do zabawy i trudniej mu funkcjonować bez ciągłego wycierania nosa. Pod skrzydłami mamy i taty szybko nabierze sił, a gdy zdrowy wróci do grupy będzie mógł w pełni cieszyć się zabawą z innymi dziećmi i panią.

W naszym przedszkolu wszystkie dzieci są ważne i lubiane, dlatego jest nam przykro, kiedy ich nie ma. Jeżeli Twojego dziecka nie będzie dłużej - prosimy o informację (np. telefoniczną). Miło wiedzieć, że z malcem wszystko jest w porządku.

W przypadku gdy Państwo planujecie późniejsze przyprowadzenie dziecka do przedszkola, koniecznie prosimy o telefon z tą informacją do godziny 9.00. Jest to niezbędne, gdyż Państwa dziecko musi być ujęte w planowaniu następnych posiłków danego dnia. 

Każdy rodzic jest zobowiązany do uaktualniania kontaktowych numerów telefonów. Szanowni Rodzice – jeden numer telefonu to za mało – czasami jesteście zajęci i nie jest on odbierany, a my musimy się szybko z Wami skontaktować.

Wszystkie choroby zakaźne muszą być zgłaszane  pracownikom przedszkola np. telefonicznie, ale zawsze niezwłocznie po postawieniu diagnozy. Jest to ważne dla rodziców pozostałych dzieci, którzy muszą być poinformowani, że w przedszkolu panuje choroba zakaźna.